Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja na temat urządzenia elektrycznego : czajnik

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja na temat urządzenia elektrycznego : czajnik"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja na temat urządzenia elektrycznego : czajnik
Projekt gimnazjalny Mikołaj Nowak klasa 2 gimnazjum

2 Pierwszy czajnik elektryczny powstał w 1891 roku i został wyprodukowany przez firmę Carpenter Electric Company of. St. Paul z Minnesoty . Czajnik został zrobiony żeby gotować szybko wodę .

3  Czajnik elektryczny-urządzenie do gotowania wody za pomocą energi elektrycznej .Pierwszy czajnik elektryczny powstał w 1891 roku. Pierwsze takie czajniki gotowały wolno oraz posiadały niewymienialne elementy grzewcze umieszczone w podstawach. Obecnie czajniki elektryczne gotują wodę bardzo szybko i nie powodują dużych kosztów eksploatacji. 

4 Pierwszy czajnik elektryczny

5 Czajniki bezprzewodowe są powszechnie stosowane
Czajniki bezprzewodowe są powszechnie stosowane. Są łatwe w użyciu, szybkie, bezpieczne i po prostu wygodne. Każdy czajnik składa się z dzbanka z wmontowaną w niego grzałką oraz podstawki zasilającej, którą podłącza się do prądu. Wszystkie dzbanki mają wskaźniki poziomu nalanej wody z podziałką – bądź liczbową, bądź określającą liczbę szklanek lub filiżanek

6 Dzięki czajnikom elektrycznym polepszyło się życie wielu ludzi .

7 Pierwszy czajnik elektryczny zużywał mało prądu.
Gotując wodę w czajniku elektrycznym zaoszczędzamy czas i pieniądze.

8 Prąd elektryczny –pierwszy piorunochron wynalazł Benjamin Franklin
Prąd elektryczny –pierwszy piorunochron wynalazł Benjamin Franklin. Dzięki temu teraz możemy korzystać z elektroniki na co dzień .

9 Prąd elektryczny – uporządkowany ruch ładunków elektrycznych.
W naturze przykładami są wyładowania atmosferyczne, wiatr słoneczny czy czynność komórek nerwowych, którym również towarzyszy przepływ prądu. W technice obwody prądu elektrycznego są masowo wykorzystywane w elektrotechnice i elektronice.

10 Przykładem prądu elektrycznego, przewodzonego przez powietrze jest piorun

11 Kable miedziane najlepiej przeprowadzają
prąd.

12 Pierwszy piorunochron
Dzięki temu teraz przed burzą chronimy własne domy .

13 Pierwszy wiatrak elektryczny
W miejscowości Kodeń powstała pierwsza na świecie pionowa elektrownia wiatrowa, która jest cicha, bezpieczna i wydajna, a co najważniejsze, nie wytwarza groźnych dla środowiska infradźwięków.

14 Elektrownia wiatrowa – elektrownia wytwarzająca energię elektryczną przy pomocy generatorów (turbin wiatrowych) napędzanych energią wiatru. Energia elektryczna uzyskana z energii wiatru jest uznawana za ekologicznie czystą, gdyż, pomijając nakłady energetyczne związane z wybudowaniem takiej elektrowni, wytworzenie energii nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa.

15 Praca elektrowni wiatrowych powoduje jednak nietypowe i trudne do oceny oddziaływanie na środowisko. W 2013 roku elektrownie wiatrowe dostarczyły ludzkości 628 TWh, czyli 2,7% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną[1]. Sumaryczna moc elektrowni wiatrowych w Polsce w 2013 roku wynosiła 3,5 GW[1]

16 Trzy przykładowe wiatraki
Niektóre wiatraki występują też na morzach.

17 Wiatraki na morzach np.

18 Napięcie Napięcie elektryczne – różnica potencjałów elektrycznych między dwoma punktami obwodu elektrycznego lub pola elektrycznego. Symbolem napięcia jest U. Napięcie elektryczne jest to stosunek pracy wykonanej podczas przenoszenia ładunku elektrycznego między punktami, dla których określa się napięcie, do wartości tego ładunku.

19 natężenie Natężenie prądu (nazywane potocznie prądem elektrycznym) - wielkość fizyczna charakteryzująca przepływ prądu elektrycznego zdefiniowana jako stosunek wartości ładunku elektrycznego przepływającego przez wyznaczoną powierzchnię do czasu przepływu ładunku

20 Moc Moc – skalarna wielkość fizyczna określająca pracę wykonaną w jednostce czasu przez układ fizyczny. Z definicji, moc określa wzór: P - moc W - praca T - czas

21 Moc prądu elektrycznego obliczamy , mnożąc napięcie przez natężenie

22 Oto niektóre przyrządy na prąd :
np. lodówka , telewizor , czajnik elektryczny i pralka.

23 Inne urządzenia domowe

24 Słupy energetyczne Dzięki tym słupom do domów dociera prąd . Dwa słupy energetyczne nad rzeką Jangcy są to pylony energetyczne w Jiangyin w Chinach, które umożliwiają przeprowadzenie linii wysokiego napięcia nad rzeką Jangcy. Zbudowane w 2004 roku i mierzące po 346,5 metra są najwyższymi słupami energetycznymi na świecie i jednocześnie jednymi z najwyższych stalowych wież.

25 Podstawa słupów ma rozmiar 68 m x 68 m
Podstawa słupów ma rozmiar 68 m x 68 m. Kable zawieszone między dwoma słupami mają 2300 metrów długości i przewodzą prąd o napięciu 500 kV.

26 W tych czasach są również tramwaje na prąd a , oto kilka takich zdjęć :

27 Koniec prezentacji dziękuję za uwagę
Mikołaj Nowak


Pobierz ppt "Prezentacja na temat urządzenia elektrycznego : czajnik"

Podobne prezentacje


Reklamy Google