Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zemsta szczegółowe opracowanie Wprowadzenie Akcja komedii rozgrywa się na początku XIX w. Miejscem akcji jest podzielony na połowę zamek, ale nie można.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zemsta szczegółowe opracowanie Wprowadzenie Akcja komedii rozgrywa się na początku XIX w. Miejscem akcji jest podzielony na połowę zamek, ale nie można."— Zapis prezentacji:

1

2 Zemsta szczegółowe opracowanie

3 Wprowadzenie Akcja komedii rozgrywa się na początku XIX w. Miejscem akcji jest podzielony na połowę zamek, ale nie można dokładnie określić jego położenia. Wątek główny dotyczy sporu o mur dzielący dwóch nienawidzących się sąsiadów Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka. Rejent, jako właściciel nie tylko połowy zamku, ale i części muru, postanawia go naprawić i wtedy sąsiedzki spór zostaje spotęgowany.

4 Bohaterowie Rejent Milczek - jest ojcem Wacława. Jest bardzo wykształconą osobą. W jego posiadaniu jest jedna z dwóch części zamku. Z wyglądu zewnętrznego nie przypomina bohatera, charakteryzuje go niski wzrost i bogobojność. Tak naprawdę odznacza się bardzo silnym charakterem i zawsze zmierza do raz wyznaczonego celu. Cześnik Raptusiewicz – jest starym kawalerem i zamieszkuje w drugiej części zamczyska, skłócony z Rejentem, opiekun Klary. Jest typowym przykładem choleryka. Jego porywy szału są bardzo niebezpieczne i wszyscy się ich obawiają.

5 Bohaterowie dalszoplanowi Klara – wychowanica Cześnika, zakochana w Wacławie Wacław – syn Rejenta, zakochany w Klarze. Józef Papkin – na usługach Cześnika, zakochany w Klarze. Najbardziej komiczna postać w tym utworze. Jego fantazja nie zna granic i często wywołuje uśmiech na naszych twarzach. Podstolina – wdowa, Cześnik pragnie się z nią ożenić dla pieniędzy W komedii występują także bohaterowie drugoplanowi i epizodyczni: Śmigalski, Dyndalski i Perełka ( Słudzy Cześnika) oraz murarze naprawiający mur.

6 Tych dwóch ludzi ogień woda- cechy Rejenta Rejent Milczek: średnio zamożny wdowiec i były urzędnik sądowy fałszywy i podstępny spokojny, sprytny zamknięty w sobie uparty, wytrwały pobożny, bogobojny skryty, cichy flegmatyk dorobkiewicz

7 Tych dwóch ludzi ogień woda- cechy Cześnika Cześnik Raptusiewicz: gościnny, przywiązany do tradycji wdowiec nieśmiały w stosunku do kobiet wybuchowy, choleryk gwałtownik, zarozumiały, zawzięty tyran apodyktyczny impulsywny, porywczy człowiek o szerokim geście gościnny, gadatliwy, złośliwy

8 Plan wydarzeń 1. Plany małżeńskie Cześnika. 2. Przybycie Papkina. 3. Pertraktacje małżeńskie Papkina w imieniu Cześnika. 4. Spotkanie Klary i Wacława. 5. Naprawa muru granicznego przez Rejenta. 6. Bójka o mur. 7. Wacław jeńcem Papkina. 8. Pomysł Klary i spotkanie Wacława, Podstoliny. 9. Oświadczyny Papkina. 10. Wyzwanie Rejenta przez Cześnika na pojedynek. 11. Podstolina u Rejenta. 12. Zgoda Rejenta na pojedynek. 13. Testament Papkina. 14. Ślub Wacława i Klary. 15. Sąsiedzka zgoda.

9 Aleksander Fredro - krótka biografia Aleksander Fredro – urodzony 20 czerwca 1793r. w Surochowie, zmarł 1876r. we Lwowie. Twórca wielu do dziś wszystkim znanych bajek tj. Paweł i Gaweł, Zupa na gwoździu i Małpa w kąpieli. W 1818r. mając 25 lat, napisał pierwszą ważną komedię - "Pan Geldhab". Aleksander Fredro był człowiekiem pełnym wewnętrznych sprzeczności: aktywny i zaangażowany w sprawy publiczne, szukał zarazem samotności i przejawiał skłonność do mizantropii (niechęci do gatunku ludzkiego).

10 Geneza utworu Komedia powstała w Inspirowana była dokumentem znalezionym przez Fredrę na zamku w Odrzykoniu, który otrzymał w posagu żony. W dokumencie tym znajduje się historia poprzednich właścicieli. Budowla była własnością dwóch skłóconych ze sobą rodów: Firlejów (dolna część zamku) i Skotnickich (górna część). Piotr Firlej - daleki pierwowzór Cześnika dokuczał Janowi Skotnickiemu - pierwowzorowi Rejenta, za co ten skierował rynny na jego zabudowania. Wtedy Firlej napadł na jego robotników naprawiających mury górnego zamku i zniszczył przy okazji rynny. Skotnicki pozwał go przed sąd i wygrał sprawę, ale kres ich długoletnim zatargom położył dopiero ślub zawarty w 1630 przez wojewodzica Mikołaja Firleja z kasztelanką Zofią Skotnicką.

11 Źródła l

12 Autorzy Wykonali: Kacper Karbowski Patryk Ewertowski


Pobierz ppt "Zemsta szczegółowe opracowanie Wprowadzenie Akcja komedii rozgrywa się na początku XIX w. Miejscem akcji jest podzielony na połowę zamek, ale nie można."

Podobne prezentacje


Reklamy Google