Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zemsta szczegółowe opracowanie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zemsta szczegółowe opracowanie"— Zapis prezentacji:

1 Zemsta szczegółowe opracowanie

2 Wprowadzenie Akcja komedii rozgrywa się na początku XIX w. Miejscem akcji jest podzielony na połowę zamek, ale nie można dokładnie określić jego położenia. Wątek główny dotyczy sporu o mur dzielący dwóch nienawidzących się sąsiadów Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka. Rejent, jako właściciel nie tylko połowy zamku, ale i części muru, postanawia go naprawić i wtedy sąsiedzki spór zostaje spotęgowany.

3 Bohaterowie Rejent Milczek - jest ojcem Wacława. Jest bardzo wykształconą osobą. W jego posiadaniu jest jedna z dwóch części zamku. Z wyglądu zewnętrznego nie przypomina bohatera, charakteryzuje go niski wzrost i bogobojność. Tak naprawdę odznacza się bardzo silnym charakterem i zawsze zmierza do raz wyznaczonego celu. Cześnik Raptusiewicz – jest starym kawalerem i zamieszkuje w drugiej części zamczyska, skłócony z Rejentem, opiekun Klary. Jest typowym przykładem choleryka. Jego porywy szału są bardzo niebezpieczne i wszyscy się ich obawiają.

4 Bohaterowie dalszoplanowi
Klara – wychowanica Cześnika, zakochana w Wacławie Wacław – syn Rejenta, zakochany w Klarze. Józef Papkin – na usługach Cześnika, zakochany w Klarze. Najbardziej komiczna postać w tym utworze. Jego fantazja nie zna granic i często wywołuje uśmiech na naszych twarzach. Podstolina – wdowa, Cześnik pragnie się z nią ożenić dla pieniędzy W komedii występują także bohaterowie drugoplanowi i epizodyczni: Śmigalski, Dyndalski i Perełka ( Słudzy Cześnika) oraz murarze naprawiający mur.

5 „Tych dwóch ludzi ogień woda”- cechy Rejenta
Rejent Milczek: średnio zamożny wdowiec i były urzędnik sądowy fałszywy i podstępny spokojny, sprytny zamknięty w sobie uparty, wytrwały pobożny, bogobojny skryty, cichy flegmatyk dorobkiewicz

6 „Tych dwóch ludzi ogień woda”- cechy Cześnika
Cześnik Raptusiewicz: gościnny, przywiązany do tradycji wdowiec nieśmiały w stosunku do kobiet wybuchowy, choleryk gwałtownik, zarozumiały, zawzięty tyran apodyktyczny impulsywny, porywczy człowiek o szerokim geście gościnny, gadatliwy, złośliwy

7 Plan wydarzeń 1. Plany małżeńskie Cześnika. 2. Przybycie Papkina.
3. Pertraktacje małżeńskie Papkina w imieniu Cześnika. 4. Spotkanie Klary i Wacława. 5. Naprawa muru granicznego przez Rejenta. 6. Bójka o mur. 7. Wacław jeńcem Papkina. 8. Pomysł Klary i spotkanie Wacława, Podstoliny. 9. Oświadczyny Papkina. 10. Wyzwanie Rejenta przez Cześnika na pojedynek. 11. Podstolina u Rejenta. 12. Zgoda Rejenta na pojedynek. 13. Testament Papkina. 14. Ślub Wacława i Klary. 15. Sąsiedzka zgoda.

8 Aleksander Fredro - krótka biografia
Aleksander Fredro – urodzony 20 czerwca 1793r. w Surochowie, zmarł 1876r. we Lwowie. Twórca wielu do dziś wszystkim znanych bajek tj. „Paweł i Gaweł”, „Zupa na gwoździu” i „Małpa w kąpieli”. W 1818r. mając 25 lat, napisał pierwszą ważną komedię - "Pan Geldhab". Aleksander Fredro był człowiekiem pełnym wewnętrznych sprzeczności: aktywny i zaangażowany w sprawy publiczne, szukał zarazem samotności i przejawiał skłonność do mizantropii (niechęci do gatunku ludzkiego).

9 Geneza utworu Komedia powstała w Inspirowana była dokumentem znalezionym przez Fredrę na zamku w Odrzykoniu, który otrzymał w posagu żony. W dokumencie tym znajduje się historia poprzednich właścicieli. Budowla była własnością dwóch skłóconych ze sobą rodów: Firlejów (dolna część zamku) i Skotnickich (górna część). Piotr Firlej - daleki pierwowzór Cześnika dokuczał Janowi Skotnickiemu - pierwowzorowi Rejenta, za co ten skierował rynny na jego zabudowania. Wtedy Firlej napadł na jego robotników naprawiających mury górnego zamku i zniszczył przy okazji rynny. Skotnicki pozwał go przed sąd i wygrał sprawę, ale kres ich długoletnim zatargom położył dopiero ślub zawarty w 1630 przez wojewodzica Mikołaja Firleja z kasztelanką Zofią Skotnicką.

10 Źródła http://www.sciaga.pl/tekst/25700-26-zemsta_streszczenie

11 Wykonali: Kacper Karbowski Patryk Ewertowski
Autorzy Wykonali: Kacper Karbowski Patryk Ewertowski


Pobierz ppt "Zemsta szczegółowe opracowanie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google