Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Aleksander Fredro urodził się 20 czerwca 1793 roku w Surochowie niedaleko Jarosławia w bogatej galicyjskiej rodzinie szlacheckiej. Dzieciństwo spędził

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Aleksander Fredro urodził się 20 czerwca 1793 roku w Surochowie niedaleko Jarosławia w bogatej galicyjskiej rodzinie szlacheckiej. Dzieciństwo spędził"— Zapis prezentacji:

1

2 Aleksander Fredro urodził się 20 czerwca 1793 roku w Surochowie niedaleko Jarosławia w bogatej galicyjskiej rodzinie szlacheckiej. Dzieciństwo spędził na wsi i we Lwowie. W wieku szesnastu lat Aleksander Fredro wstąpił do wojska księcia Józefa Poniatowskiego. W 1812 roku uczestniczył w wyprawie na Moskwę, dostał się do niewoli rosyjskiej. Po klęsce Napoleona opuścił armię i wrócił do rodzinnego majątku. Był posłem na Sejm Stanowy, znanym w Galicji politykiem. W 1818 roku Aleksander Fredro osiadł w Jatwięgach. Dziesięć lat później ożenił się z Zofią z Jabłonkowskich Skarbkową. Razem z żoną przeniósł się do odziedziczonej po ojcu Beńkowej Wiszni. Aleksander Fredro nie brał udziału w powstaniu listopadowym. Za zdecydowanie antyaustriackie wystąpienia w okresie Wiosny Ludów został oskarżony o zdradę stanu. W latach 1850-1855 przebywał w Paryżu. Do Lwowa wrócił w 1857 roku. Aleksander Fredro zmarł 15 lipca 1876 roku. Został pochowany w grobie rodzinnym w Rudkach. Aleksander Fredro należy do najwybitniejszych komediopisarzy. W jego dorobku znajdują się również wiersze i bajki: "Małpa w kąpieli", "Paweł i Gaweł". Premiera "Zemsty" odbyła się 17 lutego 1834 roku w teatrze we Lwowie. Wydanie książkowe utworu Aleksandra Fredry miało miejsce w 1838 roku.

3 Brytan - Bryś Damy i HuzaryDożywocie Godzien LitościIntryga na PrędceJestem Zabójcą Lita et Compagnie Mąż i ŻonaOdludki i Poeta Ostatnia WolaOżenić Się Nie MogęPan Benet Pan GeldhabPan JowialskiPierwsza Lepsza Śluby PanieńskieZemsta

4 Ambo MelioresKartofelDo Krawca Bałutowskiego Do L. Co Będzie?KomuniściDzieje H-P Ks. Ch. Do Redakcji "Kuźni" Do KaczoraOmyłka nad Dunajcem HandelEpigramatyEpigr amaty Do M.Bajeczka o Osiołku KłamcaHipokryta Do Wincentego S. Czyżyk i ZiębaBajka o Sowie Koguty Gościnne RoleDo Krawca Bałutowskiego Do BadenichMotyl WIERSZE, BAJKI, FRASZKI I INNE UTWORY

5 -Damy i Huzary -Pan Jowialski -Śluby panieńskie czyli Magnetyzm serca -Zemsta

6 Komedia powstała w 1834. Inspirowana była dokumentem znalezionym przez Fredrę na zamku w Odrzykoniu, który otrzymał w posagu żony. W dokumencie tym znajduje się historia poprzednich właścicieli. Budowla była własnością dwóch skłóconych ze sobą rodów: Firlejów (dolna część zamku) i Skotnickich (górna część). Piotr Firlej - daleki pierwowzór Cześnika dokuczał Janowi Skotnickiemu - pierwowzorowi Rejenta, za co ten skierował rynny na jego zabudowania. Wtedy Firlej napadł na jego robotników naprawiających mury górnego zamku i zniszczył przy okazji rynny. Skotnicki pozwał go przed sąd i wygrał sprawę, ale kres ich długoletnim zatargom położył dopiero ślub zawarty w 1630 przez wojewodzica Mikołaja Firleja z kasztelanką Zofi Skotnicką.

7

8 Osada słowiańska Kamieniec istniała, gdy wznoszono tu zamek Kamieniec za czasów króla Kazimierza Wielkiego w 1348 r. Należała ona do Moskarzewskich i Kamienieckich, Bonerów, czyli do właścicieli zamku kamienieckiego. Wieś lokowano pod nazwą Erenberg w dolinie Wisłoka. W roku 1475 Odrzykoń jest atakowany w wyprawie odwetowej przez wojska króla Macieja Korwina. W 1497 r. Piotr Herburt, dziadek poety Mikołaja Reja, zaciąga pożyczkę na odnowę zamku sądeckiego i daje w zastaw, jako zabezpieczenie długu, wieś Odrzykoń.

9

10 Fredro.com Pl.wikipedia.org


Pobierz ppt "Aleksander Fredro urodził się 20 czerwca 1793 roku w Surochowie niedaleko Jarosławia w bogatej galicyjskiej rodzinie szlacheckiej. Dzieciństwo spędził"

Podobne prezentacje


Reklamy Google