Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Z Aleksandrem Fredrą i jego komedią

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Z Aleksandrem Fredrą i jego komedią"— Zapis prezentacji:

1 Z Aleksandrem Fredrą i jego komedią
Zawieramy znajomość Z Aleksandrem Fredrą i jego komedią Autorzy: Dariusz Chmiel Łukasz Habzda

2 Biografia Aleksander Fredro urodził się 20 czerwca 1793 roku w Surochowie niedaleko Jarosławia w bogatej galicyjskiej rodzinie szlacheckiej. Dzieciństwo spędził na wsi i we Lwowie. W wieku szesnastu lat Aleksander Fredro wstąpił do wojska księcia Józefa Poniatowskiego. W 1812 roku uczestniczył w wyprawie na Moskwę, dostał się do niewoli rosyjskiej. Po klęsce Napoleona opuścił armię i wrócił do rodzinnego majątku.  Był posłem na Sejm Stanowy, znanym w Galicji politykiem. W 1818 roku Aleksander Fredro osiadł w Jatwięgach. Dziesięć lat później ożenił się z Zofią z Jabłonkowskich Skarbkową. Razem z żoną przeniósł się do odziedziczonej po ojcu Beńkowej Wiszni.  Aleksander Fredro nie brał udziału w powstaniu listopadowym. Za zdecydowanie antyaustriackie wystąpienia w okresie Wiosny Ludów został oskarżony o zdradę stanu. W latach przebywał w Paryżu. Do Lwowa wrócił w 1857 roku. Aleksander Fredro zmarł 15 lipca 1876 roku. Został pochowany w grobie rodzinnym w Rudkach.  Aleksander Fredro należy do najwybitniejszych komediopisarzy. W jego dorobku znajdują się również wiersze i bajki: "Małpa w kąpieli", "Paweł i Gaweł".  Premiera "Zemsty" odbyła się 17 lutego 1834 roku w teatrze we Lwowie. Wydanie książkowe utworu Aleksandra Fredry miało miejsce w 1838 roku.

3 Komedie i Jednoaktówki
Utwory Komedie i Jednoaktówki Brytan - Bryś Damy i Huzary Dożywocie Godzien Litości Intryga na Prędce Jestem Zabójcą Lita et Compagnie Mąż i Żona Odludki i Poeta Ostatnia Wola Ożenić Się Nie Mogę Pan Benet Pan Geldhab Pan Jowialski Pierwsza Lepsza Śluby Panieńskie Zemsta

4 WIERSZE, BAJKI, FRASZKI I INNE UTWORY
Ambo Meliores Kartofel Do Krawca Bałutowskiego Do L. Co Będzie? Komuniści Dzieje H-P Ks. Ch. Do Redakcji "Kuźni" Do Kaczora Omyłka nad Dunajcem Handel EpigramatyEpigramaty Do M. Bajeczka o Osiołku Kłamca Hipokryta Do Wincentego S. Czyżyk i Zięba Bajka o Sowie Koguty Gościnne Role Do Badenich Motyl

5 -Śluby panieńskie czyli Magnetyzm serca
-Damy i Huzary -Pan Jowialski -Śluby panieńskie czyli Magnetyzm serca -Zemsta

6 Utwór „Zemsta” i jej opis
Komedia powstała w 1834. Inspirowana była dokumentem znalezionym przez Fredrę na zamku w Odrzykoniu, który otrzymał w posagu żony. W dokumencie tym znajduje się historia poprzednich właścicieli. Budowla była własnością dwóch skłóconych ze sobą rodów: Firlejów (dolna część zamku) i Skotnickich (górna część). Piotr Firlej - daleki pierwowzór Cześnika dokuczał Janowi Skotnickiemu - pierwowzorowi Rejenta, za co ten skierował rynny na jego zabudowania. Wtedy Firlej napadł na jego robotników naprawiających mury górnego zamku i zniszczył przy okazji rynny. Skotnicki pozwał go przed sąd i wygrał sprawę, ale kres ich długoletnim zatargom położył dopiero ślub zawarty w 1630 przez wojewodzica Mikołaja Firleja z kasztelanką Zofi Skotnicką.

7 Zamek w odrzychokońu

8 Historia zamku w Odrzykońu
Osada słowiańska Kamieniec istniała, gdy wznoszono tu zamek Kamieniec za czasów króla Kazimierza Wielkiego w 1348 r. Należała ona do Moskarzewskich i Kamienieckich, Bonerów, czyli do właścicieli zamku kamienieckiego. Wieś lokowano pod nazwą Erenberg w dolinie Wisłoka. W roku 1475 Odrzykoń jest atakowany w wyprawie odwetowej przez wojska króla Macieja Korwina. W 1497 r. Piotr Herburt, dziadek poety Mikołaja Reja, zaciąga pożyczkę na odnowę zamku sądeckiego i daje w zastaw, jako zabezpieczenie długu, wieś Odrzykoń.

9 KONIEC

10 Źródła Fredro.com Pl.wikipedia.org


Pobierz ppt "Z Aleksandrem Fredrą i jego komedią"

Podobne prezentacje


Reklamy Google