Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GDAŃSK DROGA KRÓLEWSKA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GDAŃSK DROGA KRÓLEWSKA"— Zapis prezentacji:

1 GDAŃSK DROGA KRÓLEWSKA
Autor: Paulina Antkowiak

2 Droga Królewska I Zabytki Gdańska
1. Brama Wyżynna 2. Zespół Przedbramia- Katownia i Wieża Więzienna 3. Złota Brama 4. Dwór Bractwa św. Jerzego 5. Dom Uphagena 6. Dom Ferberów 7. Lwi Zamek 8. Dom Shumannów 9. Ratusz Głównego Miasta 10. Fontanna Neptuna 11. Dwór Artusa 12. Nowy Dom Ławy czyli Sień Gdańska 13. Złota Kamienica 14. Królewskie Kamieniczki 15. Zielona Brama ULICA DŁUGA, DŁUGI TARG

3 BRAMA WYŻYNNA Początkiem Drogi Królewskiej jest Brama Wyżynna.
Nazywana Bramą Wysocką. Powstała ona w latach Jest to jedna z bram wjazdowych do miasta, ozdobiona herbami Polski, Gdańska i Prus Królewskich, odpowiednio podtrzymywana przez aniołki, lwy i jednorożce.

4 ZESPÓŁ PRZEDBRAMIA- KATOWNIA I WIEŻA WIĘZIENNA
Za Bramą Wyżynną, przy Targu Węglowym znajduje się Przedbramie ulicy Długiej. Od XVII do XIX wieku mieściło się tu więzienie miejskie.

5 Na wprost Wieży Więziennej wznosi się renesansowa Złota Brama.
Nad głównym przejściem po obu stronach wita przechodniów barwny herb Gdańska. Od strony ulicy Długiej nad bramą królują: Zgoda, Sprawiedliwość, Pobożność, Roztropność.

6 Dwór Bractwa Świętego Jerzego
Tuż obok Złotej Bramy widnieje gotycki Dwór Bractwa św. Jerzego. Odbywały się tam spotkania najstarszego bractwa strzeleckiego świętego Jerzego, a także uroczystości, biesiady i przedstawienia teatralne. W 1566r. Szczyt wieży został zakończony figurą św. Jerzego walczącego ze smokiem.

7 DOM UPHAGENA Obecnie Dom Uphagena mieści jedno z najpiękniejszych muzeów gdańskich. Można tam podziwiać bogate dawne wyposażenie kamienicy mieszczańskiej. Spacer po otworzonych wnętrzach przenosi zwiedzających w czasy z końca XVIII wieku.

8 Renesansowa kamienica należała do wpływowego gdańskiego rodu Ferberów.
Dom Ferberów Renesansowa kamienica należała do wpływowego gdańskiego rodu Ferberów. Gdańszczanie nazywają tę kamienicę „Adam i Ewa” od płaskorzeźb tych postaci znajdujących się na drzwiach wejściowych. Z rodu Ferberów pochodziło sześciu burmistrzów, wielu rajców i ławników oraz dwóch proboszczów Kościoła Mariackiego w Gdańsku.

9 Jedna z najwspanialszych renesansowych kamienic w Gdańsku.
LWI ZAMEK Jedna z najwspanialszych renesansowych kamienic w Gdańsku. Jego nazwa pochodzi od umieszczonych na dwóch portalach rzeźb leżących lwów. Od roku 1984 w tym zamku mieści się siedziba Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury.

10 DOM SCHUMANNÓW Jest to jedna z renesansowych kamieniczek, która należała do rodu Schumannów. Z tego rodu wywodziło się pięciu burmistrzów, czterech burgrabiów królewskich i jedenastu rajców. Od strony ulicy Długiej na szczycie kamienicy widnieje posąg Zeusa, niżej Diany i Apolla, a od Długiego Targu posąg Ateny.

11 RATUSZ GŁÓWNEGO MIASTA
Ogromna budowla na zbiegu ulicy Długiej i Długiego Targu, dawna siedziba władz Gdańska. Dziś mieści się tam Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Na górującej nad miastem wieży znajduje się carillon złożony z 37 dzwonów wygrywających o pełnych godzinach melodie. Wieżę zakańcza naturalnej wielkości pozłacany posąg polskiego króla Zygmunta Augusta.

12 Posąg przedstawia Neptuna- rzymskiego boga mórz i oceanów.
FONTANNA NEPTUNA Posąg przedstawia Neptuna- rzymskiego boga mórz i oceanów. Symbol związku Gdańska z morzem stanął przed Dworem Artusa, a rok później dodano żelazną kratę z herbami Gdańska i polskimi orłami. Z czasem Fontanna Neptuna stała się symbolem Gdańska, a jej replika stanęła w Parku Mini- Europa w Brukseli.

13 Dwór Artusa W XVIII wieku Dwór zaczął służyć jako giełda zbożowa, a w czasie wojny legł w gruzach. Przed dworem znajdują się lwy z herbami Gdańska i figurka Merkurego opiekuna handlu, kupców i złodziei. W fasadzie umieszczono medaliony z głowami władców Polski, figury starożytnych wodzów, posągi Sprawiedliwości i Siły, a na samym szczycie postać Fortuny- bogini szczęścia, która miała sprzyjać śmiałym gdańszczanom w ich czasami ryzykownych interesach i dalekich wyprawach morskich.

14 NOWY DOM ŁAWY, CZYLI SIEŃ GDAŃSKA
Kamienica została tak nazwana, ponieważ do roku urzędowali tu ławnicy i mieściła się w tym domu siedziba sądowa (ławników). Na szczycie kamienicy znajduję się posąg Sprawiedliwości.

15 PANIENKA Z OKIENKA Z okna Sieni Gdańskiej codziennie o godz i w sezonie w godz i wygląda gdańska XVII wieczna mieszczka- -panna Hedwiga, znana ze starego romansu „Panienka z okienka” napisanego prze Jadwigę Łuszczewską ( Deotymę ). W powieści rozczytywały się pokolenia Polaków, by podczas pobytu w Gdańsku szukać Bursztynowego domu, okienka i ślicznej panienki.

16 Szczyt kamienicy kończy posąg Fortuny.
ZŁOTA KAMIENICA Jeden z najpiękniejszych budynków gdańskich wybudowany w stylu renesansowym. Zdobiona rzeźbiarsko fasada dawniej bogato złocona (stąd nazwa Złota Kamienica), przedstawia głowy wodzów i władców, sceny batalistyczne oraz herby fundatorów. Szczyt kamienicy kończy posąg Fortuny.

17 KRÓLEWSKIE KAMIENICZKI
Odbudowane po II wojnie światowej, były siedzibą polskich królów wizytujących w Gdańsku: Zygmunta III Wazy ( był tu aż siedem razy), Władysława IV Wazy i innych. Początkowo wszystkich tych królów przyjmowano w Ratuszu Głównego Miasta, ale później stwierdzono, że kwaterami królów będą te kamienice. Na szczycie drugiej kamienicy widnieje posąg Neptuna.

18 Zielona Brama Zbudowana w miejsce najstarszej XIV- wiecznej Bramy Kogi, była oficjalną rezydencją królów polskich. Obecnie jest siedzibą Muzeum Narodowego, miejscem wielu wystaw. Mieści się tu także biuro laureata pokojowej Nagrody Nobla, Lecha Wałęsy. Nad czterema wejściami mają swoje miejsce herby: Gdańska, Polski, Prus Królewskich i orzeł królów pruskich.

19 ULICA DŁUGA I DŁUGI TARG
Gdańska ulica Długa i Długi Targ tworzą razem Trakt Królewski. Stanowią najbardziej reprezentacyjną i najpiękniejszą ulicę tego historycznego miasta. Ulica Długa rozpoczyna się Złotą Bramą, a kończy się zaraz za Długim Targiem- Zieloną Bramą.


Pobierz ppt "GDAŃSK DROGA KRÓLEWSKA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google