Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podróże Henryka Sienkiewicza do Afryki a powieść,,W pustyni i w puszczy” Przygotowała: Katarzyna Hamiga.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podróże Henryka Sienkiewicza do Afryki a powieść,,W pustyni i w puszczy” Przygotowała: Katarzyna Hamiga."— Zapis prezentacji:

1 Podróże Henryka Sienkiewicza do Afryki a powieść,,W pustyni i w puszczy” Przygotowała: Katarzyna Hamiga

2 Henryk Sienkiewicz W roku 1890 czterdziestoczteroletni Henryk Sienkiewicz wstępuje w szranki pisarzy-egzotystów ruszając w podróż do Afryki i zapowiadając cykl korespondencji. Wiadomość o zamierzonej wyprawie myśliwskiej do Afryki południowej spotkała się z wielkim zainteresowaniem. Znakomity pisarz ruszał do kraju mało znanego, dla Polaków zwłaszcza trochę legendarnego. Lata 1888-1892 to najbardziej nasycony czarnymi barwami okres twórczości Sienkiewicza. Nostalgia, o której tak często pisze na kartach listów i wspomnień afrykańskich, nie jest więc jakimś niespodziewanym wyskokiem ani przejawem nadmiernej obawy przed oddaleniem się od rodziny, ale wyrazem ogólnego stanu psychicznego. Wyprawa do Afryki miała być chwilową ucieczką od dręczących problemów obrzydłej codzienności.

3 Sienkiewicz -podróżnik Sienkiewicz -podróżnik Wszyscy zastanawiali się, dlaczego Sienkiewicz chce się wybrać do Afryki. W prasie spekulowano, że chodzi o zbieranie materiałów do powieści orientalnej. Autor myślał, że redakcja „Słowa” zasponsoruje wyjazd w zamian za kolejne listy z podróży. Pisał, że dostrzegłby rzeczy i znalazł na oddanie ich słowa, których inni nie dostrzegają i nie znajdują. „Spodziewam się, że czytano by to z nadzwyczajną chciwością”. W 1890 r. wyruszył do Afryki, ale trudy wyprawy go przerosły; zachorował na febrę i po pół roku był zmuszony opuścić Czarny Ląd. Jego wrażenia okazały się jednak tak intensywne, że powróciły z siłą po dwudziestu latach na stronach,,W pustyni i w puszczy”. Wszyscy zastanawiali się, dlaczego Sienkiewicz chce się wybrać do Afryki. W prasie spekulowano, że chodzi o zbieranie materiałów do powieści orientalnej. Autor myślał, że redakcja „Słowa” zasponsoruje wyjazd w zamian za kolejne listy z podróży. Pisał, że dostrzegłby rzeczy i znalazł na oddanie ich słowa, których inni nie dostrzegają i nie znajdują. „Spodziewam się, że czytano by to z nadzwyczajną chciwością”. W 1890 r. wyruszył do Afryki, ale trudy wyprawy go przerosły; zachorował na febrę i po pół roku był zmuszony opuścić Czarny Ląd. Jego wrażenia okazały się jednak tak intensywne, że powróciły z siłą po dwudziestu latach na stronach,,W pustyni i w puszczy”.

4 ,,W pustyni i w puszczy” Książka Henryka Sienkiewicza w,,Pustyni i w puszczy” dzieje się w latach Książka Henryka Sienkiewicza w,,Pustyni i w puszczy” dzieje się w latach 1884-1885, podobnie jak jego podróż w 1890r.. 1884-1885, podobnie jak jego podróż w 1890r.. Miejsca, które zwiedzał pisarz niekiedy znajdowały swoje odzwierciedlenie na stronach lektury dla klas 5.

5 Staś i Nel - ciekawostki Pierwowzorem Stasia był syn polskiego inżyniera – Mieczysława Gieniusza – pracującego przy budowie Kanału Sueskiego. Chłopca porwali handlarze niewolników. Nigdy go nie odnaleziono. Pierwowzorem Stasia był syn polskiego inżyniera – Mieczysława Gieniusza – pracującego przy budowie Kanału Sueskiego. Chłopca porwali handlarze niewolników. Nigdy go nie odnaleziono. Pierwowzorem Nel była 10-letnia adoptowana córka przyjaciela Sienkiewicza – Wandzia Ulanowska, Pierwowzorem Nel była 10-letnia adoptowana córka przyjaciela Sienkiewicza – Wandzia Ulanowska, Inspiracją dla charakteru stosunków łączących Stasia i Nel były relacje dwojga dziecięcych bohaterów powieści Jeanie Gould Gwiazda przewodnia, na którą Sienkiewicz natrafił u swojej znajomej – Teofili Szumlańskiej. Inspiracją dla charakteru stosunków łączących Stasia i Nel były relacje dwojga dziecięcych bohaterów powieści Jeanie Gould Gwiazda przewodnia, na którą Sienkiewicz natrafił u swojej znajomej – Teofili Szumlańskiej. Gdy w sierpniu 1908r. Sienkiewicz wraz z żoną mieszkał w domu, codziennie rano przynosił mu świeże mleko lubiany przez niego miejscowy chłopiec Staś Tarkowski. Jego imię i nazwisko otrzymał później główny bohater powieści. Gdy w sierpniu 1908r. Sienkiewicz wraz z żoną mieszkał w domu, codziennie rano przynosił mu świeże mleko lubiany przez niego miejscowy chłopiec Staś Tarkowski. Jego imię i nazwisko otrzymał później główny bohater powieści.

6 Pustynia

7 Henryk Sienkiewicz a Staś i Nel Dużą popularnością cieszyła się drukowana w "Kurierze Warszawskim" w latach 1910-11 powieść dla młodzieży W pustyni Dużą popularnością cieszyła się drukowana w "Kurierze Warszawskim" w latach 1910-11 powieść dla młodzieży W pustyni i w puszczy. Sienkiewicz wykorzystał w niej m.in. własne doświadczenia z podróży afrykańskiej. Rzecz dzieje się w Sudanie podczas powstania mahometan przeciw Anglikom. Zwolennicy Mahdiego, przywódcy powstania, porywają dzieci Polaka i Anglika, pracujących w kompanii Kanału Sueskiego, Stasia Tarkowskiego i w puszczy. Sienkiewicz wykorzystał w niej m.in. własne doświadczenia z podróży afrykańskiej. Rzecz dzieje się w Sudanie podczas powstania mahometan przeciw Anglikom. Zwolennicy Mahdiego, przywódcy powstania, porywają dzieci Polaka i Anglika, pracujących w kompanii Kanału Sueskiego, Stasia Tarkowskiego i Nel Rawlison. Dzieci uciekają z niewoli i przebywają kawał kontynentu przeżywając liczne przygody: Staś walczy z dzikimi zwierzętami, zdobywa pożywienie, ratuje słonia uwięzionego w wąwozie, leczy Nel z ciężkiej febry... Towarzyszy im pies Saba, później uratowany słoń i para młodych Murzynów - Kali i Mea. Dzieci wracają w końcu do szukających ich ojców, a dzielny Staś - polski patriota - wykuwa na Kilimandżaro napis "Jeszcze Polska nie zginęła". i Nel Rawlison. Dzieci uciekają z niewoli i przebywają kawał kontynentu przeżywając liczne przygody: Staś walczy z dzikimi zwierzętami, zdobywa pożywienie, ratuje słonia uwięzionego w wąwozie, leczy Nel z ciężkiej febry... Towarzyszy im pies Saba, później uratowany słoń i para młodych Murzynów - Kali i Mea. Dzieci wracają w końcu do szukających ich ojców, a dzielny Staś - polski patriota - wykuwa na Kilimandżaro napis "Jeszcze Polska nie zginęła".

8


Pobierz ppt "Podróże Henryka Sienkiewicza do Afryki a powieść,,W pustyni i w puszczy” Przygotowała: Katarzyna Hamiga."

Podobne prezentacje


Reklamy Google