Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POWIEŚCI PRZYGODOWE I PODRÓŻNICZE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POWIEŚCI PRZYGODOWE I PODRÓŻNICZE"— Zapis prezentacji:

1 POWIEŚCI PRZYGODOWE I PODRÓŻNICZE
Powieści przygodowe to utwory, których akcja charakteryzuje się niespodziewanymi zwrotami, wydarzenia mają szybkie tempo, a występujące postacie możemy łatwo i jednoznacznie określać jako pozytywne lub negatywne. Podobne cechy mają powieści podróżnicze, czyli utwory, na których fabułę składają się niezwykłe zdarzenia, w jakich biorą udział postacie podczas odbywanych podróży, przy czym zwykle są to podróże po egzotycznych krainach. Omawiane powieści mają zazwyczaj charakter rozrywkowy, lecz niejednokrotnie odnajdujemy wśród nich arcydzieła. Następne slajdy przedstawiają wybrane powieści przygodowe i podróżnicze, które od lat cieszą się wśród czytelników niesłabnącym powodzeniem, dostarczając im wielu niezapomnianych wrażeń i przeżyć.

2 D.DEFOE-ROBINSON KRUOZE
Robinson Kruzoe, główny bohater, jako jedyny uratował się z rozbitego podczas burzy statku – fale wyrzuciły żeglarza na brzeg bezludnej wyspy. Wykorzystując narzędzia i materiały uratowane z osiadłego na mieliźnie wraku, rozbitek buduje dla siebie schronienie, uprawia ziemię i hoduje zwierzęta. Walczy z własnymi słabościami i przeciwieństwami losu – jest człowiekiem wytrwałym i zaradnym. Pewnego dnia przekonuje się, że wyspa odwiedzana jest przez ludożerców. W stoczonej z nimi potyczce bohater ocala życie przeznaczonemu na śmierć tubylcowi. W ten sposób zyskuje towarzysza, którego nazywa Piętaszkiem, na pamiątkę, że ocalił go w piątek. Możliwość powrotu Robinsona do cywilizacji pojawia się, gdy do wyspy przypadkowo przybija angielski okręt.

3 R.STEVENSON-WYSPA SKARBÓW
Akcja powieści toczy się w XVIII wieku. Jej bohaterem jest dzielny chłopiec Jim Hawkins, któremu udało się wejść w posiadanie mapy objaśniającej położenie Wyspy Skarbów, miejsca ukrycia zdobytych niegdyś przez piratów kosztowności. Jim wraz z dorosłymi przyjaciółmi – doktorem i dziedzicem – wyrusza statkiem na poszukiwanie skarbu. Na pokład potajemnie dostał się jednak, wiedzący o istnieniu mapy, chytry pirat Silver ze swoimi towarzyszami. Przekupuje on część załogi i obmyśla plan zagarnięcia skarbu. Kiedy statek znajduje się już u wybrzeży wyspy, Silver siłą przejmuje nad nim dowództwo. Po wielu perypetiach to jednak Jim i jego przyjaciele zdobywają poszukiwane bogactwa. Podczas wyprawy Jim wykazuje się odwagą, inteligencją, spostrzegawczością i sprytem.

4 J.VERNE-80 DNI DO OKOŁA ŚWIATA
Fileas Fogg, majętny Anglik, zakłada się o funtów ze swoimi kolegami z ekskluzywnego klubu „Reforma”, że korzystając ze środków nowoczesnej komunikacji, objedzie świat dookoła w 80 dni. Jeszcze tego samego dnia wyrusza z Londynu ze swoim służącym. Podróż przebiega między innymi przez Suez, Bombaj, Kalkutę, Hong Kong, Jokohamę, San Francisco, Nowy Jork i Liverpool. Po drodze z Bombaju do Kalkuty pan Fogg ratuje młodą Hinduskę – Audę przed spaleniem na stosie i zabiera ją ze sobą do Londynu. Bohater przybywa do celu, jak wydaje mu się, o pięć minut później, niż przewidywał zakład. Ze spokojem przyjmuje porażkę, próbując się z nią pogodzić. Spostrzega następnie, że ze względu na różnice czasowe, w istocie dotarł na miejsce o dobę wcześniej, i wygrywa zakład.

5 K.MAY-WINNETOU Akcja powieści toczy się na Dzikim Zachodzie w Ameryce Północnej. Głównym bohaterem jest młody Indianin Winnetou, waleczny i szlachetny wódz Meskalerów, jednego z plemion Apaczów. Winnetou poznaje Europejczyka – Old Shatterhanda, z którym zaprzyjaźnia się, mimo początkowej niechęci. Przyjaciele zawierają śluby braterskie – przymierze krwi. Razem stawiają czoła niebezpieczeństwom ze strony wrogich Indian i białych złoczyńców. Winnetou odznaczał się odwagą, poczuciem sprawiedliwości, dążył do zachowania pokoju między Indianami i białymi. W potyczce z Indianami z plemienia Ogellajów bohater ginie od strzałów. Pozostawia Old Shatterhandowi testament swojego ojca Inczu-czuny, wskazujący umiejscowienie ogromnych złóż złota nad Srebrnym Jeziorem.

6 H.SIENKIEWICZ-W PUSTYNI I W PUSZCZY
Powieść o niezwykłych przygodach czternastoletniego Stasia Tarkowskiego i ośmioletniej Nel Rawlison, którzy przebywają w Egipcie. Oboje zostają porwani przez zwolenników powstania Mahdiego, wymierzonego przeciw Anglikom, walczącym o poszerzenie kolonii w Afryce. Staś jednak uwalnia siebie i Nel, zabijając kilku porywaczy. Odtąd dzieci dzielnie przemierzają olbrzymie obszary Czarnego Lądu, aby dotrzeć do zrozpaczonych ojców: pana Tarkowskiego i pana Rawlisona. Podczas wędrówki Staś zapobiega licznym niebezpieczeństwom, roztacza opiekę nad swoją przyjaciółką, spełnia także jej niecodzienną prośbę – uwalnia uwięzionego w wąwozie słonia. Skrajnie wyczerpani bohaterowie zostają uratowani przez napotkaną angielską ekspedycję.


Pobierz ppt "POWIEŚCI PRZYGODOWE I PODRÓŻNICZE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google