Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Monika Ciszewska Uczennica klasy V Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Monika Ciszewska Uczennica klasy V Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu."— Zapis prezentacji:

1

2 Autor: Monika Ciszewska Uczennica klasy V Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu.

3 Urodził się we wsi Wola Okrzejska w Ziemi Łukowskiej w zubożałej rodzinie szlacheckiej, pieczętującej się herbem Oszyk, po mieczu wywodzącej się z Tatarów osiadłych na Litwie w XV i XVI wieku. Jego rodzicami byli Józef Sienkiewicz (1813-1896) i Stefania Sienkiewicz z domu Cieciszowska (1820-1873). Wola Okrzejska należała do babki pisarza, Felicjany Cieciszowskiej. Został ochrzczony w sąsiedniej miejscowości Okrzeja, w kościele ufundowanym przez prababkę pisarza. Rodzina z czasem przeniosła się do Grotek, potem do Wygnanowa, Potkanny kolo Przytyka, następnie do Grabowców i Wężyczyna, by ostatecznie od roku 1861 zamieszkać w Warszawie. W 1858 roku Sienkiewicz rozpoczął naukę w gimnazjum w Warszawie; nie uzyskiwał jednak wysokich not, najlepiej szły mu przedmioty humanistyczne.

4 -Janko muzykant -Za chlebem -Sachem Najsłynniejszym jednak utworem H. Sienkiewicza jest W pustyni i w puszczy Powieść dla młodzieży z 1911 autorstwa. Henryka Sienkiewicza. Książka opowiada o przygodach Stasia Targowskiego i Nel Rawlison w Afryce.

5 Krótkie streszczenie książki: Główni bohaterowie, czternastoletni Staś Tarkowski i ośmioletnia Nel Rawlison, zostają porwani przez Beduinów i zawiezieni do Chartumu, gdzie swoją siedzibę ma Mahdi - przywódca powstania przeciwko Anglikom. Z trudem znoszą uciążliwą podróż przez pustynię. W Chartumie okazuje się, że muszą jechać dalej - Mahdi poleca porywaczom, by zawieźli dzieci do Smaina, który zaproponuje Anglikom oddanie ich w zamian za swoją żonę, Fatmę, i jego dzieci. Staś i Nel zostają tym samym skazani na śmierć - okrutny przywódca powstania spodziewa się, że zginą w tropikalnej dżungli z powodu febry lub malarii. Tymczasem Staś zabija porywaczy i wraz z Murzynami, Kalim i Meą, próbują dotrzeć do ludzkich siedzib. Bohaterowie przeżywają wiele przygód, poznają rośliny i zwierzęta Czarnego Lądu, pokonują liczne niebezpieczeństwa, z których największa to febra, na którą zapada Nel. Dzięki odwadze i wiedzy Stasia udaje im się powrócić do ojców. W Epilogu jest informacja, że Staś i Nel pobrali się. Jest to powieść podróżniczo-przygodowa. Autor opisał ciekawe, chwilami dramatyczne przygody głównych bohaterów w Afryce. Umieścił akcję w atrakcyjnym dla polskiego czytelnika miejscu - opisał faunę i florę kontynentu afrykańskiego oraz jego rdzennych mieszkańców - murzyńskie plemiona.

6 Po śmierci Henryka Sienkiewicza założono na jego cześć muzeum,w którym mieszczą się obrazy i listy które zachowały się do tych czasów.

7 Henryk Sienkiewicz Nagrodę Nobla otrzymał w 1905r za całokształt swojej twórczości.

8 -Na marne" (1872) - powieść -"Humoreski z teki Worszyłły" (1872-73) - nowele -"Sielanka" (1875) - opowiadanie -"Stary sługa" (1875) - opowiadanie -"Hania" (1876) - opowiadanie -"Listy z podróży do Ameryki". -"Szkice węglem" -"Za chlebem" -"Bartek -"Zwycięzca" -"Janko Muzykant" -"Latarnik" -"Ogniem i mieczem" (1884) -"Potop" (1886) -"Pan Wołodyjowski" -"Bez dogmatu" (1891) - powieść -"Rodzina Połanieckich" (1895) -"Quo vadis" (1896) -"Krzyżacy"(1900) -"Na polu chwały" (1905) -"Wiry" (1910) - powieść polityczna -"W pustyni i w puszczy" (1911) -"Legiony" (1914)

9 Rodzicami Henryka byli Józef Sienkiewicz (1813-1896) i Stefania Sienkiewicz z domu Cieciszowska.

10 Henryk Sienkiewicz miał trzy piękne żony.

11 Znamy go jako wielkiego, sławnego pana, jego imieniem szkoła nasza jest nazwana. A Henryk Sienkiewicz był też mały swego czasu, urodził się w 1846 roku na Podlasiu. W życiu swoim dużo podróżował. W czasie podróży wiele obserwował. Nowele napisał wtedy takie : "Za chlebem", "Latarnik" i "Janko Muzykant".

12


Pobierz ppt "Autor: Monika Ciszewska Uczennica klasy V Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google