Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Henryk Sienkiewicz-obywatel Europy i świata…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Henryk Sienkiewicz-obywatel Europy i świata…"— Zapis prezentacji:

1 Henryk Sienkiewicz-obywatel Europy i świata…
Autor: Monika Ciszewska Uczennica klasy V Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu.

2 Życiorys Henryka Sienkiewicza.
Urodził się we wsi Wola Okrzejska w Ziemi Łukowskiej w zubożałej rodzinie szlacheckiej, pieczętującej się herbem Oszyk, po mieczu wywodzącej się z Tatarów osiadłych na Litwie w XV i XVI wieku. Jego rodzicami byli Józef Sienkiewicz ( ) i Stefania Sienkiewicz z domu Cieciszowska ( ). Wola Okrzejska należała do babki pisarza, Felicjany Cieciszowskiej. Został ochrzczony w sąsiedniej miejscowości Okrzeja, w kościele ufundowanym przez prababkę pisarza. Rodzina z czasem przeniosła się do Grotek, potem do Wygnanowa, Potkanny kolo Przytyka, następnie do Grabowców i Wężyczyna, by ostatecznie od roku 1861 zamieszkać w Warszawie. W 1858 roku Sienkiewicz rozpoczął naukę w gimnazjum w Warszawie; nie uzyskiwał jednak wysokich not, najlepiej szły mu przedmioty humanistyczne.

3 Najsłynniejsze nowele H.Sienkiewicza
-”Janko muzykant” -”Za chlebem” -”Sachem” Najsłynniejszym jednak utworem H. Sienkiewicza jest „W pustyni i w puszczy” Powieść dla młodzieży z 1911 autorstwa. Henryka Sienkiewicza. Książka opowiada o przygodach Stasia Targowskiego i Nel Rawlison w Afryce.

4 Najsłynniejsza książka pt: „W pustyni i w puszczy”.
Krótkie streszczenie książki: Główni bohaterowie, czternastoletni Staś Tarkowski i ośmioletnia Nel Rawlison, zostają porwani przez Beduinów i zawiezieni do Chartumu, gdzie swoją siedzibę ma Mahdi - przywódca powstania przeciwko Anglikom. Z trudem znoszą uciążliwą podróż przez pustynię. W Chartumie okazuje się, że muszą jechać dalej - Mahdi poleca porywaczom, by zawieźli dzieci do Smaina, który zaproponuje Anglikom oddanie ich w zamian za swoją żonę, Fatmę, i jego dzieci. Staś i Nel zostają tym samym skazani na śmierć - okrutny przywódca powstania spodziewa się, że zginą w tropikalnej dżungli z powodu febry lub malarii. Tymczasem Staś zabija porywaczy i wraz z Murzynami, Kalim i Meą, próbują dotrzeć do ludzkich siedzib. Bohaterowie przeżywają wiele przygód, poznają rośliny i zwierzęta Czarnego Lądu, pokonują liczne niebezpieczeństwa, z których największa to febra, na którą zapada Nel. Dzięki odwadze i wiedzy Stasia udaje im się powrócić do ojców. W Epilogu jest informacja, że Staś i Nel pobrali się. Jest to powieść podróżniczo-przygodowa. Autor opisał ciekawe, chwilami dramatyczne przygody głównych bohaterów w Afryce. Umieścił akcję w atrakcyjnym dla polskiego czytelnika miejscu - opisał faunę i florę kontynentu afrykańskiego oraz jego rdzennych mieszkańców - murzyńskie plemiona.

5 Muzeum H. Sienkiewicza Po śmierci Henryka Sienkiewicza założono na jego cześć muzeum ,w którym mieszczą się obrazy i listy które zachowały się do tych czasów.

6 Nagroda Nobla Henryk Sienkiewicz Nagrodę Nobla otrzymał w 1905r za całokształt swojej twórczości.

7 Dzieła Henryka Sienkiewicza
-„Na marne" (1872) - powieść      -"Humoreski z teki Worszyłły" ( ) - nowele       -"Sielanka" (1875) - opowiadanie       -"Stary sługa" (1875) - opowiadanie       -"Hania" (1876) - opowiadanie       -"Listy z podróży do Ameryki".        -"Szkice węglem"        -"Za chlebem"       -"Bartek        -"Zwycięzca"       -"Janko Muzykant"        -"Latarnik"        -"Ogniem i mieczem" (1884)        -"Potop" (1886)        -"Pan Wołodyjowski"        -"Bez dogmatu" (1891) - powieść        -"Rodzina Połanieckich" (1895)        -"Quo vadis" (1896)        -"Krzyżacy"(1900)        -"Na polu chwały" (1905)        -"Wiry" (1910) - powieść polityczna       -"W pustyni i w puszczy" (1911)        -"Legiony" (1914)

8 Rodzice Henryka Sienkiewicza
Rodzicami Henryka byli Józef Sienkiewicz ( ) i Stefania Sienkiewicz z domu Cieciszowska.

9 Trzy żony Henryka Sienkiewicza
Henryk Sienkiewicz miał trzy piękne żony.

10 Rymowanka o H.Sienkiewieczu
Znamy go jako wielkiego, sławnego pana, jego imieniem szkoła nasza jest nazwana. A Henryk Sienkiewicz był też mały swego czasu, urodził się w 1846 roku na Podlasiu W życiu swoim dużo podróżował. W czasie podróży wiele obserwował. Nowele napisał wtedy takie : "Za chlebem", "Latarnik" i "Janko Muzykant".

11 Ul. Wojsławska 1, 22-425 Grabowiec
Dziękuję za obejrzenie prezentacji pt: „Henryk Sienkiewicz obywatel Europy i świata” Prezentacje wykonała Monika Ciszewska uczennica klasy V Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu. Pod opieką pani Urszuli Pazdan  Ul. Wojsławska 1, Grabowiec Tel (0 84)


Pobierz ppt "Henryk Sienkiewicz-obywatel Europy i świata…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google