Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Urodził się piątego maja 1846 w Woli Okrzejskiej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Urodził się piątego maja 1846 w Woli Okrzejskiej"— Zapis prezentacji:

1 Urodził się piątego maja 1846 w Woli Okrzejskiej
Henryk Sienkiewicz Urodził się piątego maja 1846 w Woli Okrzejskiej

2 Jego rodzina składała się z ojca Józefa, matki Stefani a także z czterech sióstr i tylko jednego brata. Siekiewicz poszedł do szkoły lekarskiej tylko ze względu na swoich rodziców jednak pózniej rzucił tę szkołe, aby zacząć naukę na wydziale filogiczno-historycznym w Warszawie. W roku 1876 wybrał się on w podróż do USA, ta podróz wpłynęła tak na niego ,że napisał nowę utwory takie jak : „Komedia z pomyłek” oraz „Przez stepy” do Europy wrócił dwa lata pózniej. Życiorys

3 Henryk Sienkiewicz miał żonę Marię oraz dwójkę dzieci: Henryka oraz Jadwigę.
Maria w wieku 31 lat zmarłą na gruzlicę.

4 Kim był Henryk Sienkiewicz?
Otóz był on poskim pisarzem który zyskał popularność w XIX oraz XX wieku. oprócz pisarza był on także: nowelistą, powieściopisarzem oraz publicystą

5 Jego dzieła Niektóre z jego dzieł to: „Potop” „Pan Wołodyjowski” „Krzyzacy” a także „W pustyni I puszczy”. Jego największym dziełem została powieść „Potop” ,którą nagrodzono Noblem w roku 1905, przetłumaczona ona została na wiele języków.

6 Podróż do Afryki W 1891 wyruszył w podróż do Afryki. Podróz ta przyczyniła się do powstania „Listy z Afryki” W ówczesnych czasach ludzie nie jeżdzili do Afryki dlatego też jego opowieści stały się popularne.

7 Rok W roku 1900 obchodił 25-lecie pracy pisarskiej , w nagrodę otrzymał ziemię w Oblęgorku ,gdzie kazał postawić dom dziecka. Dwa lata pózniej otrzymał honorowe obywatelstwo Lwowa.

8 Pierwsza Wojna Światowa
Gdy wybuchła pierwsza wojna światowa Henryk Sienkiewicz wyjechał do Szwajcarii, gdzie razem z Janem Paderewskim założyli organizację: „Szwajcarskii Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce”. Pierwsza Wojna Światowa

9 Henryk Siekiewicz umiera 15 listopada 1916 w mieście Vevey tam też go pochowano. W 1924, kiedy Polska była wolna przewieziono prochy Henryka do jego ojczyzny. Gdy wieziono jego prochy przez: Szwajcarie, Austrię oraz Czechy składano mu hołd.

10 „Henryk Siekiewicz” Napisane przez Jakuba Wiśniewskiego za pomocą Power Pointa, Mózgu oraz Internetu no i rąk. Jakub Wiśniewski 2013.


Pobierz ppt "Urodził się piątego maja 1846 w Woli Okrzejskiej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google