Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Henryk Sienkiewicz Urodził się piątego maja 1846 w Woli Okrzejskiej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Henryk Sienkiewicz Urodził się piątego maja 1846 w Woli Okrzejskiej."— Zapis prezentacji:

1 Henryk Sienkiewicz Urodził się piątego maja 1846 w Woli Okrzejskiej

2 Życiorys Jego rodzina składała się z ojca Józefa, matki Stefani a także z czterech sióstr i tylko jednego brata. Siekiewicz poszedł do szkoły lekarskiej tylko ze względu na swoich rodziców jednak pózniej rzucił tę szkołe, aby zacząć naukę na wydziale filogiczno- historycznym w Warszawie. W roku 1876 wybrał się on w podróż do USA, ta podróz wpłynęła tak na niego,że napisał nowę utwory takie jak : Komedia z pomyłek oraz Przez stepy do Europy wrócił dwa lata pózniej.

3 Henryk Sienkiewicz miał żonę Marię oraz dwójkę dzieci: Henryka oraz Jadwigę. Maria w wieku 31 lat zmarłą na gruzlicę.

4 Kim był Henryk Sienkiewicz? Otóz był on poskim pisarzem który zyskał popularność w XIX oraz XX wieku. oprócz pisarza był on także: nowelistą, powieściopisarzem oraz publicystą

5 Jego dzieła Niektóre z jego dzieł to: Potop Pan Wołodyjowski Krzyzacy a także W pustyni I puszczy. Jego największym dziełem została powieść Potop,którą nagrodzono Noblem w roku 1905, przetłumaczona ona została na wiele języków.

6 Podróż do Afryki W 1891 wyruszył w podróż do Afryki. Podróz ta przyczyniła się do powstania Listy z Afryki W ówczesnych czasach ludzie nie jeżdzili do Afryki dlatego też jego opowieści stały się popularne.

7 Rok 1900-1902 W roku 1900 obchodił 25-lecie pracy pisarskiej, w nagrodę otrzymał ziemię w Oblęgorku,gdzie kazał postawić dom dziecka. Dwa lata pózniej otrzymał honorowe obywatelstwo Lwowa.

8 Pierwsza Wojna Światowa Gdy wybuchła pierwsza wojna światowa Henryk Sienkiewicz wyjechał do Szwajcarii, gdzie razem z Janem Paderewskim założyli organizację: Szwajcarskii Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce.

9 1916-1924 Henryk Siekiewicz umiera 15 listopada 1916 w mieście Vevey tam też go pochowano. W 1924, kiedy Polska była wolna przewieziono prochy Henryka do jego ojczyzny. Gdy wieziono jego prochy przez: Szwajcarie, Austrię oraz Czechy składano mu hołd.

10 Henryk Siekiewicz Napisane przez Jakuba Wiśniewskiego za pomocą Power Pointa, Mózgu oraz Internetu no i rąk. Jakub Wiśniewski 2013.


Pobierz ppt "Henryk Sienkiewicz Urodził się piątego maja 1846 w Woli Okrzejskiej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google