Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

To zjawisko samorzutnego rozpadu jąder atomowych połączone z emisją cząstek alfa, cząstek beta, promieniowaniem gamma. Co to jest Promieniotwórczość?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "To zjawisko samorzutnego rozpadu jąder atomowych połączone z emisją cząstek alfa, cząstek beta, promieniowaniem gamma. Co to jest Promieniotwórczość?"— Zapis prezentacji:

1

2 To zjawisko samorzutnego rozpadu jąder atomowych połączone z emisją cząstek alfa, cząstek beta, promieniowaniem gamma. Co to jest Promieniotwórczość?

3 Odkrycie promieniotwórczości Odkrycie promieniotwórczości A. H. Becquerel w 1896r badając świecenie różnych substancji, zauważył, że wszystkie związki uranu wysyłają promieniowanie przenikające przez czarny papier i inne osłony oraz powodujące naświetlenie błony fotograficznej, W 1898 M. Curie-Skłodowska i P. Curie, wykazali, że atomy uranu są źródłem obserwowanego promieniowania, w późniejszym czasie wyodrębnili nieznane pierwiastki promieniotwórcze – polon i rad

4 Szeregi promieniotwórcze Szeregi promieniotwórcze Produktem rozpadu promieniotwórczego może być jądro izotopu, również promieniotwórczego, które w dalej może ulec przemianom aż do powstania izotopu trwałego, którym z reguły jest ołów lub bizmut, Sekwencja takich przemian obejmująca od 10 do 14 reakcji, nosi nazwę szeregu promieniotwórczego, a przemiany zachodzące w jądrach pierwiastków to reakcje jądrowe.

5 Szreregi promieniotwórcze naturalne Szreregi promieniotwórcze naturalne Uranowo – aktynowy, Uranowo – radowy, Torowy,

6 Kartka papieruBlacha aluminiowa (około 3-4 mm) Osłona ołowiana Promieniowanie alfa tworzą jądra helu od dodatnim ładunku Ma zasięg kilku centymetrów i zatrzymuje je już kartka papieru. Promieniowanie beta tworzą elektrony, które mają ujemny ładunek elektryczny. Mają większy zasięg (50 cm) i przenikalność niż promieniowanie alfa. Promieniowanie gamma nie ma ładunku elektrycznego. Ma największą przenikalność i zasięg. Dopiero kilkumetrowa ściana ołowiu je zatrzymuje. α β γ

7 Z powodu katastrof jądrowych takie jak:  1957 rok – Wybuch w Kombinacie Chemicznym Majak. Doszło do skażenia 23.000 km 2  1979 rok – Awaria systemu chłodzenia elektrowni Three Mile Island  1986 rok – Katastrofa w Czarnobylu, która była spowodowana nieodpowiedzialnością człowieka, przestarzałych rosyjskich rozwiązań, niedoskonałych zabezpieczeń i nieodpowiedzialnością przy zabezpieczaniu uszkodzonej elektrowni. A także z powodu dość realnej groźby użycia broni atomowej. Realnej, gdyż ona jest w posiadaniu wielu państw biednych, które mają niestabilne rządy i nigdy nie wiadomo jaką podejmą decyzję. Sporo ludzi obawia się że zostaną napromieniowani.

8 Włściwości promieniowania Włściwości promieniowania Promienio- wanie Ładunek elektryczn y Masa spo- czynkowaUwagi alfa+24u Jądra atomu He (2p+2n), poruszające się z prędkością 20tys km/s, mało przenikliwie beta 1/1840 u Strumień szybkich e - o prędkości 90 000 – 297000 km/s, bardziej przenikliwe niż cząstki alfa gamma00 Promieniowanie elektromagnety- czne, fotony o bardzo dużej enrgii i przenikliwości

9 Reaktor który był zastosowany w Czarnobylu, który jest jeszcze stosowany na Litwie i w Rosji.

10 Znak ostrzegający przed promieniowaniem.

11 - Elektrownie jądrowe, które dają czystą energię jeżeli odpady zostaną zabezpieczone. - Zastosowanie w leczeniu różnych chorób, także nowotworowych - Pomagają w określeniu wieku wykopalisk archeologicznych i zabytków starożytnych kultur (za pomocą promieniotwórczego izotopu węgla 14) - Pomagają w sprawdzeniu szczelności kadłubów statków i wykryciu wad materiałów konstrukcyjnych.

12 Nasz kraj, pomimo braku posiadania elektrowni atomowych jest ciągle zagrożony promieniowaniem z uszkodzonych elektrowni atomowych postawionych dookoła naszego państwa, co widać na poniższej mapie.


Pobierz ppt "To zjawisko samorzutnego rozpadu jąder atomowych połączone z emisją cząstek alfa, cząstek beta, promieniowaniem gamma. Co to jest Promieniotwórczość?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google