Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja opracowana przez: mgr Mariolę Kozłowską nauczyciela-koordynatora programów ekologicznych w Szkole Podstawowej nr16 w Jastrzębiu Zdroju.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja opracowana przez: mgr Mariolę Kozłowską nauczyciela-koordynatora programów ekologicznych w Szkole Podstawowej nr16 w Jastrzębiu Zdroju."— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja opracowana przez: mgr Mariolę Kozłowską nauczyciela-koordynatora programów ekologicznych w Szkole Podstawowej nr16 w Jastrzębiu Zdroju

2 Dlaczego potrzebujemy ekologii? Tak jak biologia molekularna służy zdrowiu człowieka, ekologia gwarantuje zdrowie planety Edward O. Wilson (Science 2000) Ekologia znajduje się dzisiaj na takim etapie rozwoju jak XVIII-wieczna chemia January Weiner (1999)

3 Rozwój zrównoważony to rozwój, który zaspokaja potrzeby obecnego pokolenia bez pozbawiania możliwości przyszłych pokoleń do zaspokojenia ich potrzeb. Światowa Komisja Środowiska i Rozwoju (UNCED)

4 Rozwój zrównoważony Rzeczpospolita Polska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju, oznaczająca dążenie do: - zachowania możliwości odtwarzania się zasobów naturalnych, - racjonalnego użytkowania zasobów nieodnawialnych i zastępowania ich substytutami, - ograniczania uciążliwości dla środowiska i nie przekraczania granic wyznaczonych jego odpornością, - zachowania różnorodności biologicznej, - zapewnienia obywatelom bezpieczeństwa ekologicznego, - tworzenia podmiotom gospodarczym warunków do uczciwej konkurencji w dostępie do ograniczonych zasobów i możliwości odprowadzenia zanieczyszczeń Ustawa o ochronie i kształtowaniu środowiska

5 ROZWÓJ ZRÓWNOWAŻONY OBEJMUJE TRZY ASPEKTY

6 Edukacja ekologiczna jako proces wychowawczy, ważny dla środowiska i społeczności lokalnej Edukacja ekologiczna jest długotrwałym procesem wychowawczym zachodzącym w konkretnym środowisku społecznym i przyrodniczym. Jej skuteczność wiąże się ze świadomością ekologiczną danej społeczności. Od poziomu tej świadomości zależy stan środowiska przyrodniczego i związana z nią jakość życia. Im bardziej świadoma jest społeczność, tym więcej troszczy się i podejmuje działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego i wzmacniania spójności społecznej. Dotyczy to także społeczności szkolnej i oddziaływania szkoły na całą społeczność lokalną.

7 Wiedza nie wystarcza do określenia świadomości ekologicznej, ma jednak znaczenie w kształtowaniu systemu wartości i norm etycznych. Pedagodzy dzielą wiedzę na ZIMNĄ (treść naszej świadomości) i GORĄCĄ.. Wiedza gorąca nie tylko informuje, ale także kształtuje czynne postawy i sumienie, pobudza ludzką wolę. Nie istnieje naturalny stosunek do przyrody i środowiska. Musi się on ukształtować !

8 Edukacja ekologiczna powinna: przedstawiać świat jako całość, mieć szacunek dla życia we wszelkiej postaci, zachęcać do podjęcia wysiłków dla ratowania ginącej przyrody, uczyć, że każde nawet najmniejsze działanie jest potrzebne "Bez względu na to, jak mała jest rzecz, którą masz zrobić, zrób ją" - maksyma Gandhiego być uzupełniana przeżyciem, bezpośrednio obcować z przyrodą, odgrywać przekaz wartości i być poddana osądowi moralnemu, uczyć, że w przyrodzie nie ma zwierząt czy roślin potrzebnych i niepotrzebnych, pożytecznych i szkodliwych, ładnych i brzydkich, być dziedziną interdyscyplinarną, włączaną w proces edukacji ekologicznej społeczeństwa, angażować wszystkie zmysły.

9 Meble szkolne Nie kupujemy mebli z plastiku PCV Naprawiamy zepsute meble Organizujemy giełdę używanych przedmiotów Utrzymujemy szkołę w czystości. POMIESZCZENIAINFORMACJE I NAUCZANIE SPRZĘT SZKOLNY STOŁÓWKA MATERIAŁY SZKOLNETOALETA SPRZĄTANIE ODPADY PODRÓŻOWANIE Energia Dokładnie uszczelniamy okna Na noc obniżamy temperaturę Dopasowujemy temperaturę w salach do temperatury na zewnątrz Dokonujemy bilansu energetycznego szkoły. Oświetlenie Wykorzystujemy światło dzienne Używamy świetlówek energooszczędnych Montujemy lampy bez plastiku PCV Zużyte świetlówki oddajemy do punktu odbioru odpadów niebezpiecznych Wyłączamy światło po zajęciach i w czasie przerw w pracowniach Znakujemy punkty świetlne, przypominamy o oszczędzaniu energii. Papier Używamy papieru z makulatury Używamy kopert z papieru z makulatury lub niebielonych chlorem Zbieramy papier na makulaturę w klasach i sekretariacie szkoły. Często korzystamy z tablicy zamiast kopiowania na papierze. Kopiujemy po obu stronach arkusza. Wykorzystujemy na notatki zużyte jednostronnie arkusze papieru. Korzystamy z poczty elektronicznej w celu oszczędności papieru

10

11

12

13

14 Gdzie się pali łąka, tam nie będzie już gniazda skowronka Ekologu spraw, by nie wypalano traw NIE WYPALAJMY TRAW Gdzie się trawa mocno pali, tam się dom chrabąszcza wali. Ogień trzeszczy i strasznie się wścieka, a chrabąszcz co sił przed nim ucieka

15

16 Kosz na plastik, kosz na szkło - to w przyszłości mniejsze zło

17 Świadome zakupy – produkty świeże, pochodzenia krajowego, najlepiej z lokalnych źródeł, bez zbędnych opakowań, bez zbędnych opakowań, od producentów przyjaznych środowisku i… zdrowiu konsumentów…

18 Wymierne korzyści: Tworzenie trwałych nawyków i zachowań ekologicznego stylu życia w domu, szkole i najbliższym otoczeniu. Tworzenie trwałych nawyków i zachowań ekologicznego stylu życia w domu, szkole i najbliższym otoczeniu. Wymierne zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, racjonalne korzystanie z zasobów naturalnych - wody oraz energii elektrycznej i cieplnej, zmniejszenie przejazdów prywatnymi samochodami i zwiększenie udziału produktów rolnictwa ekologicznego w zakupach żywności. Wymierne zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, racjonalne korzystanie z zasobów naturalnych - wody oraz energii elektrycznej i cieplnej, zmniejszenie przejazdów prywatnymi samochodami i zwiększenie udziału produktów rolnictwa ekologicznego w zakupach żywności. Pobudzenie do stałych działań na rzecz ochrony lokalnego środowiska. Pobudzenie do stałych działań na rzecz ochrony lokalnego środowiska. Włączenie lokalnej społeczności - rodziców, samorządu, lokalnego biznesu – w działania dla dobra środowiska. Włączenie lokalnej społeczności - rodziców, samorządu, lokalnego biznesu – w działania dla dobra środowiska.

19

20 ENERGIA GEOTERMALNA ENERGIA SŁOŃCA ENERGIA WIATRU ENERGIA BIOMASY ENERGIA BIOGAZU ENERGIA WODY

21 W prezentacji wykorzystano: Materiały z kursu Szkoła w roli lidera... WOM Rybnik Program ekozespołów Zielony certyfikat Materiały z albumu działań ekologicznych w 2005/2006 Opracowała: mgr Mariola Kozłowska


Pobierz ppt "Prezentacja opracowana przez: mgr Mariolę Kozłowską nauczyciela-koordynatora programów ekologicznych w Szkole Podstawowej nr16 w Jastrzębiu Zdroju."

Podobne prezentacje


Reklamy Google