Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

StreetRacing... - czyli, ciekawy sposób na życie...

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "StreetRacing... - czyli, ciekawy sposób na życie..."— Zapis prezentacji:

1 StreetRacing... - czyli, ciekawy sposób na życie...

2 Czym jest Street Racing....? Pojecie Street Racingu w wolnym tłumaczeniu oznacza Wyścigi Uliczne. Termin ten przywędrował do nas zza oceanu już kilka lat temu. Jak wiadomo jednak wyścigi uliczne są zabronione wiec powstała nowa dyscyplina sportu – tzw. Sprint Samochodowy. W Polsce swoja popularność zaczął zdobywać w roku 2003 kiedy to warszawskie Stowarzyszenie Sprintu Samochodowego zorganizowało pierwsze Mistrzostwa Polski w Sprincie Samochodowym na starym lotnisku w Modlinie koło Warszawy. Niestety nieodpowiedzialne zachowanie amatorów próbujących naśladować poczynania profesjonalistów spowodował nagonkę mediów na tą nowa dyscyplinę sportową. Duża część społeczeństwa omyłkowo kojarzy sprint samochodowy z osobnikami pochodzącymi z bogatych rodzin, rozbijającymi się po mieście szybkimi i drogimi samochodami. Dlatego chcemy poprawić ten wizerunek, stwarzając z wyścigów równoległych, bezpieczny spektakl dla całych rodzin które w klimacie wielkiego pikniku będą mogły spędzić wolny czas na podziwianiu rywalizujących ze sobą pojazdów.

3 Street Racers...kim są ludzie ścigający się na ćwiartkę? Jest to grupa osób potrafiących zauważyć duszę tkwiącą we wnętrzu samochodu. Ich celem jest stworzenie widowiska polegającego na przejechanie 402.5 metra (1/4 mili) w jak najkrótszym czasie. Można ich spotkać w większości miast w Polsce. Łączy ich pasja do tuningu. Większość z nich to zwykli ludzie, doktorzy, prawnicy, studenci, właściciele firm, którzy godzinami potrafią dłubać przy swoich maszynach, aby potem zaprezentować się w konfrontacji z innymi zapaleńcami. Zaistniała wiec potrzeba sprawdzania wprowadzonych zmian w swoich samochodach. Niestety pojawił się również palący problem, który stawał się coraz bardziej uciążliwą przeszkodą. Testy aut i swoich umiejętności na drogach publicznych są niezgodne z prawem, a do tego niebezpieczne. Jeśli nie ma zabezpieczonego, wyłączonego z ruchu odcinka drogi, nie można w pełni bezpiecznie sprawdzić efektu swojej pracy..

4 Zaistniała wiec potrzeba sprawdzania wprowadzonych zmian w swoich samochodach. Niestety pojawił się również palący problem, który stawał się coraz bardziej uciążliwą przeszkodą. Testy aut i swoich umiejętności na drogach publicznych są niezgodne z prawem, a do tego niebezpieczne. Jeśli nie ma zabezpieczonego, wyłączonego z ruchu odcinka drogi, nie można w pełni bezpiecznie sprawdzić efektu swojej pracy..

5 Jak to się odbywa dzisiaj...? Kilka razy w tygodniu wraz z nadchodzącym zmrokiem, gdy miasto zapada w spokojny sen, na opuszczonych szerokich ulicach, przeważnie z dala od zabudowań i dróg podporządkowanych zaczynają zbierać się pasjonaci sprintu samochodowego. Są to ludzie dla których mrok rozświetlany ulicznymi latarniami kojarzy się tylko z jednym. Na kilka chwil nocna cisza rozszarpywana jest przez dźwięk silników. Niestety ze względu na brak bezpiecznych miejsc wyścigi odbywają pod osłoną nocy na całkowicie wymarłych drogach publicznych poza miastem. Względy bezpieczeństwa osób postronnych jak i biorących udział są priorytetem dla tych zapaleńców.

6 Sprint Samochodowy to prężnie rozwijająca się dyscyplina sportu samochodowego w Polsce. Główną zaletą zawodów tego typu jest ogólnodostępność. Każdy bez względu na rodzaj pojazdu jakim dysponuje mógłby w bezpieczny sposób, na specjalnie wyznaczonym do tego terenie, sprawdzić swój refleks, wyczucie pojazdu, a co najważniejsze stworzyć ciekawe widowisko dla każdego. Niestety w Krakowie nie istnieje miejsce w którym ten sport mógłby być bezpiecznie uprawiany. Namiastką takiej lokalizacji mogło być stare lotnisko w Czyżynach na które co tydzień w Niedziele zjeżdżało się ponad 100 pojazdów z całego Krakowa i próbowało rywalizować ze sobą na odcinku około 400metrow. Niestety aktualnie Muzeum Lotnictwa które jest prawnym właścicielem tego terenu zaczęło prace modernizacyjne w miejscu odbywania się tych nieoficjalnych mini zawodów. Dystans zmniejszył się do ok. 200 metrów. Jest to tylko połowa dystansu na jakim odbywają się profesjonalne wyścigi, w związku z czym niemożliwe jest zorganizowanie zawodów na większą skale. Ponadto pozostała część pas jest w tak złym stanie technicznym ze wyścigi na tym odcinku staja się zbyt niebezpieczne.

7 Pomimo tego kilku zapaleńców w Kwietniu 2003 roku zorganizowało Mega Zlot na pasie w Czyżynach. Przybyło ponad 500 pojazdów, ściganie odbywało się na wyznaczonym terenie oddzielonym od widowni taśmą zabezpieczającą. Wyznaczona była strefa parkingowa i strefa parku maszyn. Zawody przebiegły bez jakichkolwiek ekscesów, co więcej całość kosztów pokryli właśnie ci zapaleńcy, dla których sprint samochodowy jest całym życiem.

8 Profesjonalne zawody w sprincie samochodowym odbywają się w Warszawie. Wcześniej zawody tego typu organizowane były miedzy innymi w Rudnikach, niedawno wyścigi na 402.5 metra gościły w Kamieniu Śląskim. Od roku 2004 organizowane są w całej Polsce, jednak cały czas na nieprzystosowanych do tego typu zawodów obiektach. Wszystkie imprezy przyniosły znaczne korzyści dla miast, które podjęły ryzyko, a w kalendarz na przyszły sezon zagościły imprezy organizowane w tych miejscach.

9 Należy wspomnieć ze na zawody tego typu ściągają rzesze kibiców, których trzeba nakarmić, a w wypadku dwudniowej imprezy także gdzieś przenocować. Zawody na profesjonalnym terenie spowodowały by wzrost zainteresowania ze strony mediów i sponsorów, co mogło by zaowocować korzyścią zarówno dla prywatnych przedsiębiorców jak i miasta –gospodarza. Wyścigi Równoległe byłyby doskonałym miejscem na testowanie nowych rozwiązań, oraz promocje regionu i miasta jako patrona zawodów. Pojawiły by się perspektywy na rozwój przemysłu związanego nie tylko z motoryzacją. Kibice pojawiający się na zawodach pochodzą z rożnych szczebli społecznych, dzięki czemu są ważnymi konsumentami innych dóbr, takich jak żywność, kosmetyki, odzież, prasa.

10 Ponadto podczas zawodów w sprincie samochodowym może zaistnieć szereg imprez towarzyszących jak chociażby pokazy motocykli, prezentacje firm zajmujących się stylistyka zewnętrzną i wewnętrzną pojazdów, a także imprezy niezwiązane bezpośrednio z motoryzacja, takie jak koncerty, pokazy mody lub kąciki kulinarne. W naszym kraju w 2003 roku powstało Stowarzyszenie Sprintu Samochodowego, zrzeszające na zasadach dobrowolności członków działających na rzecz motoryzacji. Powstało ono w wyniku inicjatywy osób interesujących się motoryzacją a w szczególności tuningiem i wyścigami równoległymi na 1/4 mili. To właśnie dzięki tej organizacji wyścigi w Modlinie przybrały początkowo rangę Pucharu PZM (Polski Związek Motoryzacji) aby w połowie roku zorganizować Pierwsze Mistrzostwa Polski w Sprincie Samochodowym.

11 Jak to się może odbywać....? Główną zaletą zbudowania miejsca na którym bezpiecznie będzie można się ścigać na odcinku 402.5 metra jest : krzewienie wśród społeczeństwa wiedzy i kultury motoryzacyjnej, działanie na rzecz podnoszenia bezpieczeństwa ruchu na drogach, rozwój masowego i wyczynowego sportu motorowego, w szczególności wyścigów samochodowych na prostej na dystansie 1/8 mili (200metrow), 1/4 mili (400metrow) oraz 1 mili(1600metrow) ochrona praw i interesów zmotoryzowanych. zapewnienie społeczeństwu bezpiecznej i taniej rozrywki zarówno dla biorących udział w zawodach jak i kibiców oglądających cale widowisko.

12 Dzięki powstaniu toru wykorzystywanego do organizowania sprintów samochodowych osoby lubiące szybką jazdę przestaną być pośrednio zmuszane do stwarzania niebezpieczeństwa na drogach publicznych, w celu uprawiania swojego hobby. Tor umożliwi sprawdzanie swoich umiejętności w bezpiecznych warunkach. Organizowane będą zloty samochodowe, podczas których będą odbywać się wyścigi na odcinku 1 mili bez łamania prawa i niepotrzebnego narażania życia swojego oraz osób postronnych. Sprint Samochodowy stanie się bezpieczną dyscypliną dostępną dla wszystkich, pozwalającą na dowolne przyjacielskie współzawodnictwo oraz miły sposób spędzenia wolnego czasu. Aktualnie istnieje kilkadziesiąt klubów na terenie małopolski zajmujących się rozpowszechnianiem sportu motorowego pod każdą postacią. Niestety poprzez brak oficjalnych miejsc gdzie imprezy klubowe mogły by się bezpiecznie odbywać, wszystkie te organizacje działają w podziemiach. Powstanie toru, pozwoli w szczególności na podniesienie jakości imprez masowych i profesjonalnego podejścia do wyścigów równoległych na dystansie 1/4 mili i nie tylko. Kluby aby móc organizować imprezy na większą skalę będą musiały się zalegalizować, co spowoduje wpływ środków pieniężnych do kasy miasta. Budowa toru, pozwoli na niezwykle dynamiczny rozwój dyscyplin sportu motorowego w regionie, dzięki czemu zdobędzie on znaczącą pozycję w naszym kraju.

13 Jak powinien wyglądać w przyszłości tor....? Tor do wyścigów równoległych to nic więcej jak prosty, równy i przyczepny asfalt o długości ok. 1600metrow i szerokości ok.10 metrów z dodatkowymi drogami powrotnymi, aby zapewnić bezkolizyjny powrót zawodnikom podczas imprez masowych z mety na start. Dodatkowo pojawiają się trybuny dla publiczności, parking dla zawodników i widzów oraz zaplecze gastronomiczno – handlowe.


Pobierz ppt "StreetRacing... - czyli, ciekawy sposób na życie..."

Podobne prezentacje


Reklamy Google