Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak stworzyć kodeks 2.0? Szkoła Podstawowa im. Elizy Orzeszkowej w Radgoszczy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak stworzyć kodeks 2.0? Szkoła Podstawowa im. Elizy Orzeszkowej w Radgoszczy."— Zapis prezentacji:

1 Jak stworzyć kodeks 2.0? Szkoła Podstawowa im. Elizy Orzeszkowej w Radgoszczy

2 Kodeks 2.0 Ma być zestawem reguł, które uporządkowałyby obecne zamieszanie z nowymi technologiami. Powinien wyjaśnić, jak komputer, Internet, komórka itp. – wspaniałe w zabawie i komunikacji – mogą pomóc mądrej edukacji. A nie tylko dostarczać prostych pomocy, gotowców i ściąg, które zastępują własną twórczość i rozleniwiają umysły

3 Główne punkty kodeksu:  bezpieczeństwo w sieci,  korzystanie ze źródeł,  prawa autorskie,  szkolna codzienność a TIK,  nowoczesne metody nauczania, sprawdzania wiedzy i komunikacji w szkole

4 Kodeks 2.0 Tworząc swój kodeks odwołujemy się do listy problemów, odpowiada na zawarte w niej pytania zgodnie z własnymi potrzebami. Szkolny Kodeks musi być otwarty, dynamiczny i łatwy do zmodyfikowania, gdy pojawią się nowe narzędzia TIK i nowe możliwości

5 1 Uczyć i uczyć się z TIK 2 Z informacji korzystaj samodzielnie i krytycznie 3 Nie kradnij nie dawaj się okraść 4 Komunikujemy się 5 Komputery pod ręką 6 Bądź bezpieczny w sieci 7 Naucz tego dorosłych

6 Uczymy się i uczymy innych

7 Uczyć i uczyć się z TIK  Jak prowadzić lekcje w sieci – online i offline?  Jakie narzędzia komputerowe/internetowe mogą się przydać na różnych przedmiotach i do różnych zadań - które programy, jakie strony?

8 Uczyć i uczyć się z TIK  Jak odrabiać prace domowe w erze TIK?  Kiedy i jak używać sieci w sprawdzaniu wiedzy?  Jak realizować zespołowe projekty uczniowskie z wykorzystaniem TIK?

9 Z informacji korzystaj samodzielnie i krytycznie

10 Z informacji korzystaj samodzielnie i krytycznie  Jak nauczyciele i uczniowie mają korzystać z TIK w nauczaniu, by nie było to bezkrytyczne kopiowanie, lecz twórcze wykorzystanie zasobów sieci?  Kiedy ściaganie z sieci jest dobre a kiedy złe?  Jak rozpoznawać wiarygodne strony i źródła ?

11 Z informacji korzystaj samodzielnie i krytycznie  Jak odróżnić informacje od komentarzy czy opinii?  Jak mądrze i skutecznie szukać potrzebnych informacji i materiałów?  Jak nauczyć się dyskutować i precyzyjnie prezentować swoje poglądy w sieci?  Czy i jak reagować na nieprawidłowości, oszustwa, błędy?

12 Nie kradnij nie daj się oszukać

13 Nie kradnij i nie daj się okraść!  Jak zgodnie z prawem korzystać z dostępnych w sieci materiałów – tekstów, zdjęć, filmów?  Gdzie i jak szukać legalnych materiałów do wykorzystania w nauce? Jak podawać autorów i źródła?

14 Nie kradnij i nie daj się okraść  Jak „czytać” i respektować informacje o prawach autorskich? Jak zadbać o własne prawa?  Jak podpisywać swoje teksty, zdjęcia itp.?  Kiedy i jak korzystać z wolnych licencji?

15 Komunikujemy się

16 Komunikujmy się!  Jak używać TIK do komunikacji w szkole miedzy nauczycielami, nauczycieli z uczniami oraz szkoły z rodzicami?  Jakich informacji nie należy rozpowszechniać tą drogą?  Jaka powinna być szkolna strona internetowa?

17 Komputery pod ręką

18 Komputery pod ręką!  Jak zapewnić dostępność komputerów i sieci w szkole, zamiast zamykać je w pracowni komputerowej?  Jak sprawiedliwie i sensownie dzielić dostęp do TIK między różne przedmioty, różnych uczniów?

19 Komputery pod ręką  Czym się kierować, żeby optymalnie wykorzystać komputery i dostęp do sieci?  Rozrywka na szkolnych komputerach – kiedy i w jakim zakresie?

20 Bądź bezpieczny w sieci

21 Bądź bezpieczny w sieci  Na czym polega bezpieczne korzystanie z sieci?  Jakie ślady zostawiasz serfując po Internecie?  Jak bez ryzyka korzystać z portali społecznościowych?

22 Bądź bezpieczny w sieci  Komputery szkolne – co uczniowie mogą na nich robić, a czego nie?  Kontakty z nieznajomymi – kiedy i czym to grozi młodym ludziom?  Na jakie strony lepiej nie wchodzić?  Jak się bronić przed internetowymi przestępcami

23 Nauczcie tego dorosłych

24 Nauczcie tego dorosłych!  W jaki sposób uczniowie - jako "tubylcy" w dziedzinie nowych technologii - mogą wesprzeć nauczycieli we wprowadzaniu TIK w nauczanie i do szkolnej komunikacji?  Czy i jak uczniowie - ze wsparciem nauczycieli - mogą szkolić innych dorosłych?

25 Zasady Kodeksu 2.0 Szkolny Kodeks 2.0 nie powinien zawierać więcej niż kilkanaście, maksimum 20 punktów

26 Zasad Kodeksu 2.0 powinny: były zrozumiałe dla uczniów (będą przez nich współtworzone), były żywe i użyteczne, były akceptowane przez szkolną społeczność, naprawdę porządkowały szkolne życie w tej dziedzinie

27 Tło do prezentacji pochodzi ze strony Prezentacja jest oparta na materiałach dostępnych na Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Jak stworzyć kodeks 2.0? Szkoła Podstawowa im. Elizy Orzeszkowej w Radgoszczy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google