Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kobiety Sukcesu SŁYNNE DZIENNIKARKI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kobiety Sukcesu SŁYNNE DZIENNIKARKI."— Zapis prezentacji:

1 kobiety Sukcesu SŁYNNE DZIENNIKARKI

2 Praca wykonana na zajęciach projektu Skłodowska – Curie; Katedra twórczych humanistów – Koło dziennikarskie

3 DZIENNIKARZ Dziennikarz – osoba zajmująca się przygotowywaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu. Pierwotnie termin ten oznaczał osobę piszącą teksty w gazetach, wraz z rozwojem środków przekazu objął także osoby zajmujące się przygotowywaniem materiałów w radiu, telewizji i internecie.

4 Helena Łuczywo Ukończyła Wydział Ekonomii Politycznej na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała też anglistykę. Była aktywną uczestniczką strajków studenckich w W PRL zaangażowana w działalność opozycyjną – w 1977 współzakładała i do 1981 redagowała pismo "Robotnik". W 1981 była redaktor naczelną Agencji Prasowej "Solidarność" i pracowała dla "Daily Telegraph", w latach 1982–1989 redagowała "Tygodnik Mazowsze", największe pismo podziemnej "Solidarności". W 1989 uczestniczyła ze strony opozycyjnej w obradach rady ds. mediów Okrągłego Stołu

5 W 1989 była jedną z osób zakładających "Gazetę Wyborczą", w której objęła stanowisko zastępcy redaktora naczelnego. Do 2004 była wiceprezesem zarządu Agory. Od 2004 do 2007 de facto pełniła funkcję redaktor naczelnej "Gazety Wyborczej".

6 NAGRODY W 1989 otrzymała nagrodę Harvard University Niemann Foundation Lyons Award for Conscience and Integrity in Journalism, a w Radcliffe's Bunting Institute Peace Fellowship. W 1999 została wyróżniona Knight International Press Fellowship Award. W 2002 oraz w latach 2004–2005 notowana była na liście najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost".

7 Justyna Sobolewska Ukończyła Polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2001 roku redagowała sekcję książkową w „Przekroju”. Następnie była redaktorem w dziale kultury „Dziennika”, a obecnie pracuje jako dziennikarka „Polityki”. Publikowała szkice o literaturze i wywiady w „Odrze”, „Kresach”, „Res Publice Nowej” „Kursywie” i „Arte”. Pisała recenzje książkowe i felietony w „Gazecie Wyborczej”, „Nowych Książkach”, „Tygodniku Powszechnym” i „Przeglądzie Politycznym”. Zasiada w kapitule wrocławskiej Liter.

8   Janina Paradowska Janina Paradowska jest absolwentką Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, następnie studiowała podyplomowo dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Rozpoczęła pracę w zawodzie jako dziennikarka "Kuriera Polskiego", w którym zajmowała się tematyką społeczną.

9 Należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej
Należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Na początku lat 80. była m.in. szefową struktur NSZZ "S" w należącym do Stronnictwa Demokratycznego Wydawnictwie "Epoka". Po wprowadzeniu w Polsce w 1981 stanu wojennego zrezygnowała z członkostwa w PZPR. Została zweryfikowana negatywnie, jednak po paru miesiącach przywrócona do pracy w "Kurierze Polskim". W tym samym roku podjęła pracę w redakcji "Życia Warszawy", gdzie m.in. pełniła funkcję kierownika działu politycznego. Pracowała również w dziale kulturalno-oświatowym. Z ramienia tej redakcji brała udział w relacjonowaniu prac stolika młodzieżowego Okrągłego Stołu. Z pracy w "Życiu Warszawy" odeszła po przejęciu tego tytułu przez grupę dziennikarzy skupionych wokół Kazimierza Wóycickiego i Tomasza Wołka.

10 W 1991 dołączyła do zespołu redakcyjnego "Polityki"
W 1991 dołączyła do zespołu redakcyjnego "Polityki". Jest komentatorką polityczną tego tygodnika, a także inicjatorką Salonów "Polityki" i prowadzącą spotkania z tego cyklu z udziałem polityków, przedsiębiorców, przedstawicieli mediów i kultury. Współpracowała także z TVP, gdzie od maja 1993 do czerwca 1994 prowadziła program publicystyczny Gorąca Linia w TVP1. W 2008 na antenie Superstacji zaczęła prowadzić program Puszka Paradowskiej.

11 Monika Olejnik Ukończyła XLVI Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Warszawie. Studiowała zootechnikę w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.Ukończyła podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. W 1981 roku odbyła staż w Programie I Polskiego Radia w redakcji rolnej.

12 W 1982 rozpoczęła pracę w Programie III Polskiego Radia
W 1982 rozpoczęła pracę w Programie III Polskiego Radia. Pracowała tam przez 18 lat. Popularność przyniosły jej wywiady z politykami i postaciami życia publicznego w audycji Salon polityczny Trójki. W drugiej połowie lat 80. była związana razem z mężem Grzegorzem Wasowskim z trójkową audycją Nie tylko dla orłów. Od stycznia 2001 pracuje w Radiu ZET, w którym prowadzi rozmowy z politykami w audycji Gość Radia ZET i niedzielnym programie Siódmy dzień tygodnia

13 W telewizji TVN prowadziła rozmowy w programie Kropka nad i
W telewizji TVN prowadziła rozmowy w programie Kropka nad i. Od września 2004 do lipca 2006 była gospodynią programu publicystycznego Prosto w oczy w TVP1. Od 11 września 2006 ponownie prowadzi program Kropka nad i, tym razem na antenie TVN24. W „Gazecie Wyborczej” razem z Agnieszką Kublik przygotowuje wywiady z cyklu Dwie na jednego. W 2007 ukazała się książka pod tym samym tytułem zawierające 25 wywiadów przeprowadzonych przez Olejnik i Kublik. Była żoną Grzegorza Wasowskiego, z którym ma syna Jerzego.

14 Marta Grzywacz Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lubinie. Była prezenterką Wiadomości TVP1. Prowadziła też program w Polsacie Zdrowie i Uroda. Współpracę z RMF FM rozpoczęła w maju 2006 prowadząc z Piotrem Jaworskim weekendowy program, przybliżający kraje rywalizujące w fazie grupowej z reprezentacją Polski podczas Mistrzostw świata w piłce nożnej w Niemczech.

15 W 1982 rozpoczęła pracę w Programie III Polskiego Radia
W 1982 rozpoczęła pracę w Programie III Polskiego Radia. Pracowała tam przez 18 lat. Popularność przyniosły jej wywiady z politykami i postaciami życia publicznego w audycji Salon polityczny Trójki. W drugiej połowie lat 80. była związana razem z mężem Grzegorzem Wasowskim z trójkową audycją Nie tylko dla orłów. Od stycznia 2001 pracuje w Radiu ZET, w którym prowadzi rozmowy z politykami w audycji Gość Radia ZET i niedzielnym programie Siódmy dzień tygodnia.

16 JUSTYNA POCHANKE Jest absolwentką Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie oraz dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Przez rok studiowała na Sorbonie na Wydziale Kultury i cywilizacji Francji. W telewizji debiutowała jako dziecko, prowadząc w TVP1 program Przez 6 lat, do 2001, pracowała w Radiu ZET jako prezenterka i wydawca porannych wiadomości oraz prowadząca audycji Nie do zobaczenia. Ze stacji odeszła po konflikcie z jej władzami.

17 W 2001 rozpoczęła pracę w TVN24, powstającym kanale Grupy ITI
W 2001 rozpoczęła pracę w TVN24, powstającym kanale Grupy ITI. W stacji prowadziła serwisy informacyjne, a także popołudniowe (od 2001 do 2008) i wieczorne wydania magazynu 24 godziny. Od września 2003 była jedną z prowadzących Faktów wieczornych[9]. Od września 2004 (po odejściu z redakcji Tomasza Lisa) prowadzi główne wydanie Faktów w TVN. Od maja 2008 jest również gospodynią programu Fakty po Faktach w TVN24. Pełni funkcję szefa prezenterów TVN24.

18 Oriana Fallaci (ur. 29 czerwca 1929 we Florencji, zm. 15 września 2006 również we Florencji) – włoska dziennikarka i pisarka, autorka szeroko rozpowszechnionych wywiadów, jedna z najbardziej znanych dziennikarek XX wieku. W ostatnich latach życia zainteresowanie jej osobą ponownie wzrosło za sprawą przedstawianej przez nią radykalnej krytyki islamu, przede wszystkim współczesnego.

19 W czasie II wojny światowej działała w Giustizia e Libertà – włoskim antyfaszystowskim ruchu oporu. Karierę dziennikarską rozpoczęła w 1950, kiedy to została korespondentką włoskiej gazety. Od 1967 pracowała jako korespondent wojenny w Wietnamie, następnie w czasie wojny pakistańsko-indyjskiej, na Bliskim Wschodzie i w Południowej Afryce pisząc dla wielu znanych gazet.

20 Barbara Walters Barbara Jill Walters (ur. 25 września 1929 roku w Bostonie) - amerykańska dziennikarka telewizyjna. Pierwsza kobieta-anchor w telewizji USA. Prowadziła, zwykle wspólnie z mężczyznami, programy Today (NBC, ), Evening News (ABC, ), 20/20 (ABC, ). Wg Ladies Home Journal czwarta najpotężniejsza kobieta w Ameryce..

21 Jej ojciec był imigrantem z Londynu, Żydem, w USA właścicielem sieci nocnych klubów, przez co Barbara przebywała jako dziecko w otoczeniu sław. Po ukończeniu college'u (1953) trafiła do CBS News, potem do NBC.

22 Maciek Naumowicz V a


Pobierz ppt "Kobiety Sukcesu SŁYNNE DZIENNIKARKI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google