Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZASTOSOWANIE NISKICH TEMPERATUR Opracowanie: Tomasz Manterys I K.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZASTOSOWANIE NISKICH TEMPERATUR Opracowanie: Tomasz Manterys I K."— Zapis prezentacji:

1

2 ZASTOSOWANIE NISKICH TEMPERATUR Opracowanie: Tomasz Manterys I K

3 Właściwości ciał w niskich temperaturach: Nadprzewodnictwo Bosego-Einsteina kondensacja Nadpłynność Powiązania Koniec

4 Powiązania Kriogenika Kriofizyka Zero bezwzględne

5 Kriogenika Dział nauki i techniki zajmujący się wytwarzaniem i utrzymywaniem bardzo niskich temperatur (tj. poniżej -180°C) oraz badaniem własności materiałów w tych temperaturach.

6 Kriofizyka Dział fizyki zajmujący się badaniem właściwości materii w niskich temperaturach wraz z technikami ich otrzymywania i utrzymywania.

7 Zero bezwzględne - zero absolutne Najmniejsza możliwa temperatura równa -273,15°C = 0 K. Zero bezwzględne odpowiada stanowi materii o najmniejszej możliwej energii.

8 Nadprzewodnictwo Zjawisko zaniku oporu elektrycznego obserwowane w niektórych metalach, ich stopach oraz w pewnych spiekach ceramicznych. Materiał, dla którego zachodzi zjawisko nadprzewodnictwa, nazywany jest nadprzewodnikiem.

9 Bosego-Einsteina kondensacja Efekt kwantowy zachodzący w układach podległych rozkładowi Bosego-Einsteina. W temperaturach niższych od tzw. temperatury zwyrodnienia część cząstek (bozonów) przechodzi w stan o pędzie zerowym. Oznacza to, że w nieskończenie małej objętości przestrzeni pędu może znajdować się skończona ilość cząstek. Kondensacja Bosego-Einsteina opisuje np. zjawisko nadciekłości.nadciekłości

10 Nadpłynność- nadciekłość Jedno z makroskopowych zjawisk kwantowych, możliwych w pewnych cieczach znajdujących się w bardzo niskiej temperaturze; polega na zupełnym zaniku lepkości cieczy; obserwowana np. dla helu w temperaturze niższej niż 2,17 K.

11 Zakończenie Serdecznie dziękuje za obejrzenie tego pokazu o niskich temperaturach.


Pobierz ppt "ZASTOSOWANIE NISKICH TEMPERATUR Opracowanie: Tomasz Manterys I K."

Podobne prezentacje


Reklamy Google