Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZIEMOWIT ZAGRODNIK SZYMON KUZIEMSKI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZIEMOWIT ZAGRODNIK SZYMON KUZIEMSKI"— Zapis prezentacji:

1 ZIEMOWIT ZAGRODNIK SZYMON KUZIEMSKI
Sławne matematyczki ZIEMOWIT ZAGRODNIK SZYMON KUZIEMSKI

2 Maria Skłodowska-Curie
Maria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą która otrzymała Nagrodę Nobla (1903, fizyka) i jedyną wśród kobiet dwukrotną laureatką (1911, chemia). Obie nagrody za wkład nad badaniem radioaktywności oraz odkrycie polonu i radu.

3 Zofia Kowalewska Zamiłowanie do matematyki zaszczepili jej nauczyciel Józef Malewicz oraz wuj Piotr Wasiljewicz Korwin-Krukowski. Uczyła się podstaw rachunku różniczkowego w Petersburgu. W 1868 poślubiła paleontologa Włodzimierza Kowalewskiego. Po wyjściu za mąż wyjechała z mężem do Niemiec i studiowała matematykę w Heidelbergu a potem w Berlinie pod okiem Karla Weierstrassa. W 1884 jako jedna z pierwszych kobiet na świecie uzyskała stopień profesora na Uniwersytecie w Sztokholmie. Była członkinią Petersburskiej Akademii Nauk. Jej prace dotyczą głównie równań różniczkowych, ale także mechaniki i optyki. Była także utalentowaną pisarką. Opublikowała kilka powieści i dramatów i pisywała do gazet.

4 Mary Somerville Od 1827 zajęła się mechaniką i fizyką Newtona. Rezultatem była jej najbardziej znana praca pt. Mechanism of the Heavens (Mechanizm nieba) (wydana w 1834), za którą została uhonorowana marmurowym popiersiem w hallu siedziby Royal Society w Londynie. W 1835 wybrano ją jako pierwszą kobietę (razem z Caroline Herschel) na członka Royal Society i otrzymała od króla pensję 200 funtów rocznie. Później została członkiem kilkunastu innych europejskich towarzystw naukowych.

5 Maria Mitchell Była pierwszą kobietą, która została członkiem American Academy of Arts and Sciences w 1848 roku i American Association for the Advancement of Science w Później pracowała w Nautical Almanac Office w Waszyngtonie, gdzie obliczała pozycję planety Wenus. Również podróżowała po Europie wraz z Nathanielem Hawthorne i jego rodziną. W roku 1865 została pierwszym profesorem astronomii w Vassar College. Została także mianowana dyrektorem Vassar College Observatory. Po uczeniu tam przez jakiś czas, pomimo jej reputacji i doświadczenia, jej pensja była niższa od pensji wielu młodszych męskich profesorów. Zaczęła się starać o podwyżkę płac i dostała ją.

6 Henrietta Leavitt Odkryła i skatalogowała gwiazdy zmienne w Obłoku Magellana, po czym na podstawie tych obserwacji odkryła w 1912 i w 1913 szereg zależności związanych z Cefeidami, w tym zależności pomiędzy okresem cefeidy a jej jasnością absolutną, co okazało się ważne dla obliczania odległości we wszechświecie. Zmarła na nowotwór.

7 KONIEC Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "ZIEMOWIT ZAGRODNIK SZYMON KUZIEMSKI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google