Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WSTĘP DO GEOGRAFII FIZYCZNEJ SYSTEMOWY OBRAZ PRZYRODY - MODELE Wykład dla I roku Zaocznego Studium Geografii w roku akademickim 2007/8.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WSTĘP DO GEOGRAFII FIZYCZNEJ SYSTEMOWY OBRAZ PRZYRODY - MODELE Wykład dla I roku Zaocznego Studium Geografii w roku akademickim 2007/8."— Zapis prezentacji:

1 WSTĘP DO GEOGRAFII FIZYCZNEJ SYSTEMOWY OBRAZ PRZYRODY - MODELE Wykład dla I roku Zaocznego Studium Geografii w roku akademickim 2007/8

2 LUDZIE I TWORZONE PRZEZ NICH MODELE OTACZAJĄCEGO ŚWIATA CO TO JEST MODEL? 1.Pojęcie modelu jest niejednoznaczne! 2.Zazwyczaj przez słowo model rozumie się: pewne odwzorowanie czy też obraz – kopię czegoś występującego w realnym świecie, lub pewien wzorzec, a czasami model jest utożsamiany z pewnym szeroko rozumianym sposobem działania. 3.W naszych rozważaniach traktujemy model jako pewne odwzorowanie. 4.Przez model systemu rozumie się przedstawienie interesujących nas istotnych właściwości rzeczywistego (lub tworzonego systemu) w dogodnej dla nas postaci.

3 LUDZIE I TWORZONE PRZEZ NICH MODELE OTACZAJĄCEGO ŚWIATA PODSTAWOWE CECHY MODELI 1.Model systemu jest z reguły uproszczeniem rzeczywistości. 2.Model systemu powinien zewnętrznie, w zakresie nas interesującym, zachowywać się podobnie jak system, aczkolwiek może mieć inną strukturę wewnętrzną. 3.Modele systemów mają z reguły znacznie mniejszą ilość wejść i wyjść niż systemy rzeczywiste. 4.Model systemu powinien cechować się łatwością wykorzystania zgodnie z przeznaczeniem.

4 LUDZIE I TWORZONE PRZEZ NICH MODELE OTACZAJĄCEGO ŚWIATA PRZEZNACZENIE MODELI (cele ich tworzenia) 1.BADANIE – czyli model służy do wyjaśnienia zachowania się sytemu w określonych warunkach. 2.PROGNOZOWANIE – czyli model służy do przewidywania zachowania się systemu w przyszłości. 3.PROJEKTOWANIE – czyli model służy do optymalizacji struktury i parametrów projektowanego systemu. 4.KIEROWANIE – czyli model służy do podejmowania decyzji w działającym systemie.

5 LUDZIE I TWORZONE PRZEZ NICH MODELE OTACZAJĄCEGO ŚWIATA TYPY MODELI (ze względu na ich konstrukcję) 1.Koncepcyjne albo jakościowe – np. model Ptolemeusza systemu słonecznego lub model systemu motywacji pracownika do wydajnej pracy. 2.Fizyczne – np. model koryta rzeki w skali laboratoryjnej, lub model samolotu testowany w tunelu aerodynamicznym. 3.Analogowe – np. symulacja systemu sieci wodociągowej za pomocą złożonego układu elektrycznego, lub symulacja systemu sterowania za pomocą analizatora analogowego. 4.Matematyczne – w postaci układu zależności matematycznych. 5.Komputerowe – za pomocą odpowiedniego programu komputerowego. Modele takie budowane są z równań matematycznych, zależności statystycznych i reguł probabalistycznych. Ich specyfiką jest możliwość symulowania ewolucji systemu poprzez krokowe zmiany parametrów wyjściowych.

6 Model CZARNEJ SKRZYNKI (Black box) Model SZAREJ SKRZYNKI (Gray box) Model Białej SKRZYNKI (White box) LUDZIE I TWORZONE PRZEZ NICH MODELE OTACZAJĄCEGO ŚWIATA TYPY MODELI (ze względu na ich relacje do modelowanego systemu)

7 System klima tyczny Ziemi

8

9 Struktura modelu GCM

10

11 Rozdzielczość przestrzenna modelu

12 Modele klimatyczne przykłady równań matematycznych reprezentujących zjawiska atmosferyczne (cyrkulacja atmosferyczna, temperatura i wilgotność)

13 Walidacja symulacji

14 Walidacja symulacji: temperatura

15 Walidacja symulacji: opady

16 Symulacja pokrywy chmur – lata 90 XXw. … i rok 2000

17 Złożony model UVic Składowa zlodowaceń kontynentalnych Porównanie obserwowanego i symulowanego zasięgu i miąższości zlodowaceń kontynentalnych na półkuli północnej i południowej Półkula południowa Półkula północna Obraz symulowanyObraz rzeczywisty


Pobierz ppt "WSTĘP DO GEOGRAFII FIZYCZNEJ SYSTEMOWY OBRAZ PRZYRODY - MODELE Wykład dla I roku Zaocznego Studium Geografii w roku akademickim 2007/8."

Podobne prezentacje


Reklamy Google