Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Magiczny Przewodnik po Czarodziejskim Świecie Szkolnej Biblioteki

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Magiczny Przewodnik po Czarodziejskim Świecie Szkolnej Biblioteki"— Zapis prezentacji:

1 Magiczny Przewodnik po Czarodziejskim Świecie Szkolnej Biblioteki
Jan Tułowiecki Gimnazjum nr 16 w Krakowie

2 Mag Literros Podróżniku! Witaj w Czarodziejskim Świecie Biblioteki.
Nazywam się Literros i jestem Magiem Liter. Będę Twoim przewodnikiem po tej pięknej Krainie. Myślę, że zdążyłeś zapoznać się już z moimi portalami. Kiedy klikniesz na zielony przejdziesz do następnej strony. Jeśli zaś naciśniesz niebieski- cofniesz się.

3 Biblioteka Biblioteka naszego Gimnazjum działa od 1999 roku. Różnorodny księgozbiór, wiele czasopism i dogodne godziny otwarcia sprawiają, że jest to miejsce bardzo chętnie odwiedzane. Dodatkowym atutem biblioteki są encyklopedie i słowniki multimedialne. Znajdujemy tutaj materiały potrzebne do rozwijania naszych zainteresowań.

4 Zasoby, czyli co my tu mamy?
W naszej bibliotece są różnorodne książki. Zarówno lektury jak i książki przygodowe, fantastyczne, obyczajowe czy historyczne. Korzystamy również z czytelni. Przed lub po lekcjach można tutaj poczytać czasopisma naukowe lub przygotować się do zajęć.

5 Bibliotekarz, czyli Pani Ania
Czy Wy też słyszycie ten szelest? Czyżby ktoś tutaj był? Ach! To Pani Ania! Już od wejścia wita nas Jej uśmiech. - Dzień dobry. W czym mogę pomóc? - Pani Ania zawsze cierpliwie nam pomaga, gdy nie wiemy, gdzie czegoś szukać. Spełnia również wiele innych ważnych zadań. Jak bez Niej wyglądałaby biblioteka? Nie potrafię sobie tego wyobrazić.

6 Nauka w bibliotece Podróżniku, zwróć uwagę na półki. Czy widzisz te woluminy? Słowniki, encyklopedie, atlasy, lektury? Uczniowie nie muszą ich kupować, gdyż w bibliotece można je wypożyczyć.

7 Języki i czasopisma „Co to znaczy least ?” zapytał mnie kiedyś przyjaciel. Poradziłem mu, aby poszukał odpowiedzi w bibliotece. Poradził sobie - szybko znalazł słownik i potrzebne słowo („najmniej ważny”).

8 Komputery i multimedia
Czytelnia multimedialna jest wyposażona w 4 stanowiska komputerowe. Do dyspozycji uczniów i nauczycieli jest również urządzenie wielofunkcyjne. Chcesz coś sobie wydrukować? Proszę. Korzystamy też z Internetu, więc nie ma problemu z wyszukaniem czegoś, odebraniem poczty i wysłaniem wiadomości.

9 Co lubimy czytać? Niedawno w bibliotece przeprowadziliśmy plebiscyt „Co lubimy czytać?” Okazało się, że najchętniej sięgamy po „Władcę Pierścieni” (J.R.R. Tolkien) i „Harry’ego Potter’a” (J.K. Rowling). O popatrzcie! To nowy typ czytelnika – tak zwany ‘Multi-Czytelnik’.

10 Kolejny sposób na spędzanie czasu
W czytelni można swobodnie porozmawiać, pośmiać się, a nawet… coś zjeść. Niektórzy przychodzą tylko w celach towarzyskich, bo zawsze spędza się tu miłe chwilę. Należy jednak pamiętać o jednej podstawowej zasadzie: zachowujemy się spokojnie. Książki lubią ciszę . Ludzie, którzy je czytają – też  .

11 Biblioteczne imprezy W bibliotece mają miejsce różne imprezy na przykład Wieczór Poezji Miłosnej. Organizowane są też wyjścia do instytucji kulturalnych np. wspólnie z aktorką - panią Anną Cieślak czytaliśmy „Śluby panieńskie” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.

12 Konkursowo Organizowane przez bibliotekę konkursy przyciągają wielu uczestników. Proponowane są konkursy czytelnicze (m. in. „Świat Wiedźmina”, „Zagadki Herkulesa Poirota”), literackie („Wiersz o Krakowie”, „Tydzień z życia gimnazjalisty”), plastyczne ( „Moja książka”, „Zakładka”) i fotograficzne („Osobliwości Krakowa”, „Odcienie życia” ).

13 Warsztaty fotograficzne
Od trzech lat prowadzone są warsztaty fotograficzne. Są to zarówno zajęcia teoretyczne jak i praktyczne – w plenerze. Uczniowie uczestniczą chętnie i z sukcesami w konkursach fotograficznych.

14 „Czytamy Przedszkolakom”
Projekt „Czytamy Przedszkolakom” zakończył się niemałym sukcesem. Dzieciom z Przedszkola nr 119 podobały się zaproponowane przez uczniów klas trzecich teksty o misiach. Ze skupieniem i zainteresowaniem słuchały czytanych opowieści. Dodatkowo powiem, że zaciekawiły się nawet… Panie Przedszkolanki! Dzień Pluszowego Misia to był bardzo miły dzień!

15 O co pytamy? „Dzień dobry, czy można…”- tak zazwyczaj pytamy o coś w bibliotece. Czasem jednak uczniowie pytają o bardzo dziwne rzeczy. Bywają one śmieszne, błyskotliwe albo ... Pani Ania spisuje te najzabawniejsze i najdziwniejsze. Naprawdę śmiesznie usłyszeć czasem coś „oryginalnego”. A więc do dzieła: „Czy można usiąść na komputerze?”

16 Co o książkach – czyli ważnych, a może nawet NAJWAŻNIEJSZYCH rzeczach w bibliotece - mówią uczniowie? „ (…) pozwala mi zapomnieć o rzeczywistości, przenieść się w inny świat. Czasem jest to świat pełen łez, czasem śmiechu, czasami są w nim dziwne stwory, a czasami zwyczajni ludzie. Jednak bez względu na to, jak ten świat wygląda, zawsze jest ciekawy i fascynujący – taki, że chce się do niego wracać i wciąż poznawać na nowo.” To jedna z opinii naszych uczennic - Oli z III a.

17 Po co czytamy? Książki można czytać z bardzo wielu powodów. Jednak moim zdaniem najważniejszy jest fakt, iż książka pobudza naszą wyobraźnię. To dzięki fantazji powstało wiele wspaniałych rzeczy. A poza tym, wczuwając się w rolę bohaterów rozwijamy zdolność empatii i przeżywamy niezwykłe przygody. Naprawdę warto czytać książki! Miejscem, które pomaga nam do nich dotrzeć jest właśnie BIBLIOTEKA!

18 Pożegnanie To niestety koniec naszej Wyprawy do Czarodziejskiej Krainy Szkolnej Biblioteki. Dziękuję Ci za wspólnie spędzony czas. Żywię nadzieję, że nie jest to Twoja ostatnia wyprawa do tej pełnej przygód krainy. Co prawda możemy się już więcej nie spotkać, zawsze jednak możesz przyjść do Biblioteki sam . I na pewno tego nie pożałujesz. Bo, powiem Ci w tajemnicy, każdy z nas może być Magiem Liter. Warto skorzystać z tego czarodziejskiego miejsca i dać sobie szansę! Zapraszam .


Pobierz ppt "Magiczny Przewodnik po Czarodziejskim Świecie Szkolnej Biblioteki"

Podobne prezentacje


Reklamy Google