Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ADHD- OBJAWY: NADPOBUDLIWOŚĆ PSYCHORUCHOWA (dziecko niespokojne, ciągle w ruchu), ZABURZENIA KONCENTRACJI ZABURZENIA KONCENTRACJI (dziecko ma rozproszoną

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ADHD- OBJAWY: NADPOBUDLIWOŚĆ PSYCHORUCHOWA (dziecko niespokojne, ciągle w ruchu), ZABURZENIA KONCENTRACJI ZABURZENIA KONCENTRACJI (dziecko ma rozproszoną"— Zapis prezentacji:

1 ADHD- OBJAWY: NADPOBUDLIWOŚĆ PSYCHORUCHOWA (dziecko niespokojne, ciągle w ruchu), ZABURZENIA KONCENTRACJI ZABURZENIA KONCENTRACJI (dziecko ma rozproszoną uwagę, nie może na niczym się skupić), IMPULSYWNOŚĆ IMPULSYWNOŚĆ (częste wybuchy niekontrolowanej złości, nawet agresji).

2 ADHD –DIAGNOZA: od kiedy pojawił się problem? (nagle, czy od dłuższego czasu?) w jaki sposób problem się nasilał? co zrobili rodzice/opiekunowie by polepszyć sytuację? czy korzystali z profesjonalnej pomocy? Specjalistyczna diagnoza obejmuje wywiad, zebranie informacji ze środowiska naturalnego dziecka (domu, szkoły), oraz informacji od specjalistów: pediatry, psychiatry, neurologa, a nawet okulisty i laryngologa.

3 DZIECKO Z ADHD W SZKOLE: DZIECKO Z ADHD W SZKOLE: - zbyt wiele norm i zasad, do których on musi się dostosować i przyswoić w krótkim czasie, - zbyt wiele norm i zasad, do których on musi się dostosować i przyswoić w krótkim czasie, -brak akceptacji wśród grupy rówieśniczej (dzieci z reguły wybierają za towarzysza osoby spokojne, łatwo adoptujące się do grupy) -brak akceptacji wśród grupy rówieśniczej (dzieci z reguły wybierają za towarzysza osoby spokojne, łatwo adoptujące się do grupy) DZIECKO Z ADHD W SZKOLE WYMAGA: -rutyny, regularności, -rutyny, regularności, -bezwzględnej konsekwencji -bezwzględnej konsekwencji -za dobre działanie lub podjęcie próby- pochwały, -za dobre działanie lub podjęcie próby- pochwały, -poświecenia czasu przez inne osoby, -poświecenia czasu przez inne osoby, -bezpośredniego zaangażowania nauczycieli -bezpośredniego zaangażowania nauczycieli

4 Terapia adhd Terapia rodziny warsztaty terapia całej rodziny wsparcie specjalistów (pedagoga i psychologa szkolnego, pedagogów specjalnych- nauczycieli wspierających

5 TERAPIA DZIECKA Z ADHD dziecko farmakoterapiapsychoterapia Terapia behawioralno- Poznawcza, socjoterapia

6 POMOC W SZKOLE PEDAGOG,PSYCHOLOG SZKOLNY RODZICEDZIECKO

7 ZASADY WSPÓŁPRACY Z NADPOBUDLIWYM DZIECKIEM Pomoc w skupieniu się na jednej czynności Jasne zasady, uporządkowane otoczenie, zapowiedź zmian, Konstruktywne polecenia, Jedno polecenie naraz, Rozdzielenie poleceń na mniejsze, Zasada: zatrzymaj się- pomyśl- powtórz, Każdorazowe wzmacnianie konstruktywnych zachowań, Pamięć o zaletach i zasobach dziecka.

8 Dekalog szczęśliwego dziecka i rodzica: Każde dziecko jest stworzone do bezwarunkowej miłości,by je kochać nie za coś, ale wbrew wszystkiemu. Wyrazem miłości jest pokazanie dziecku na własnym przykładzie właściwej drogi postępowania w życiu. Ucząc dziecko ponoszenia konsekwencji za swoje nieprzemyślane działania, uczymy je odpowiedzialności za siebie i innych teraz i w przyszłości.

9 Opracowała Marta Jędryka-Plesińska


Pobierz ppt "ADHD- OBJAWY: NADPOBUDLIWOŚĆ PSYCHORUCHOWA (dziecko niespokojne, ciągle w ruchu), ZABURZENIA KONCENTRACJI ZABURZENIA KONCENTRACJI (dziecko ma rozproszoną"

Podobne prezentacje


Reklamy Google