Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BOHATEROWIE LEMA opracował A. Walesiak. Stanisław Lem (1921-2006) Napisał ponad 40 książek. Przetłumaczono je na ponad 40 języków. Ich łączny nakład przekracza.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BOHATEROWIE LEMA opracował A. Walesiak. Stanisław Lem (1921-2006) Napisał ponad 40 książek. Przetłumaczono je na ponad 40 języków. Ich łączny nakład przekracza."— Zapis prezentacji:

1 BOHATEROWIE LEMA opracował A. Walesiak

2 Stanisław Lem (1921-2006) Napisał ponad 40 książek. Przetłumaczono je na ponad 40 języków. Ich łączny nakład przekracza 30 000 000 egzemplarzy, czytanych na wszystkich kontynentach.

3 Solaris

4 Solaris jest najsłynniejszą spośród powieści Lema, doczekała się niezliczonej ilości omówień w wielu krajach i językach, należy jak może żadne inne dzieło literatury polskiej do ścisłego kanonu swego gatunku: powieści o kontakcie z kosmitami, co oznacza, że żadne kompendium omawiające dzieje światowej fantastyki nie może jej pominąć i zlekceważyć. Dlaczego ona właśnie? Może dlatego, iż udało się tutaj nie tylko stworzyć najoryginalniejszą wizję Innego, jaką zna światowa science fiction, ale też najciekawiej, w sposób najbardziej emocjonujący, przedstawić jego dramat poznania.

5 Psycholog Kris Kelvin zostaje wezwany do stacji badawczej na planecie Solaris, by wyjaśnić tajemnicze i niepokojące zachowanie jej załogi. Zastani przez niego naukowcy sprawiają wrażenie, jakby utracili kontakt z rzeczywistością, jednak prawdziwy niepokój ogarnia go dopiero wówczas, gdy sam ulega - jak się okazuje - działaniu dziwnej planety i zaczyna widzieć zmarłą przed laty ukochaną.

6 Kris Kelvin i inni mieszkańcy stacji Solaris nie są w stanie znieść "daru" Oceanu który jest w stanie "stworzyć" kopię jego zmarłej żony z "lepszej materii", Solaris jest mądrym traktatem o obelżywym Milczeniu Wszechświata. Lem kpi: Kontakt? A o czym niby, i jak, mieliby ze sobą debatować trawa i filozof?

7 Bajki robotów Cyberiada

8 KONSTRUKTOR TRURL (rys. Daniel Mróz) Bohater Orderu Wielkiej Sprężyny i Gwiazdy Helikońskiej, najgenialniejszy konstruktor w całym Wszechświecie Mieszając protony i okraszając je elektronami potrafi zamienić wodór w złoto... Z przypadkowego ruchu cząstek gazu Potrafi Zrobić demona przewidującego przyszłość… Z rachunku nieprawdopodobieństwa potrafi zrobić nieistniejącego smoka…!

9 KONSTRUKTOR KLAPAUCJUSZ (rys. Daniel Mróz) Odwieczny przeciwnik Trurla. Największy krytyk jego osiągnięć Trurl to entuzjasta, Klapaucjusz jest głosem rozsądku - Sceptyk, przesadny racjonalista.

10 Dwaj genialni, nieustannie rywalizujący ze sobą wielcy Konstruktorzy, którzy materię są w stanie zmusić do wszystkiego, a oswojone kwarki trzymają w klatkach z fotonów. Dla sławy i potwierdzenia swoich możliwości Trurl z Klapaucjuszem gotowi są przyjąć każde wyzwanie, przestrzegają jednak przy tym niepisanych zasad etyki konstruktorskiej – pilnują, aby ich wynalazki nie służyły dla niegodziwych celów.

11 Dzienniki gwiazdowe Głównym bohaterem i narratorem tych Dzienników jest Ijon Tichy, Słynny gwiazdokrążca, kapitan dalekiej żeglugi galaktycznej, łowca meteorów i komet, niestrudzony badacz i odkrywca osiemdziesięciu tysięcy trzech globów, doktor h.c. uniwersytetów Obojga Niedźwiedzic, członek Towarzystwa Opieki nad Małymi Planetami i wielu innych towarzystw, kawaler orderów mlecznych i mgławicowych, samotny podróżnik do niesamowitych miejsc, gwiezdny Lemuel Gulliwer.

12

13 Opowie ś ci o pilocie Pirxie Pirx to zawodowy kosmonauta. Sympatyczny profesjonalista. Autor często stawia go w sytuacji, w której zmysły nie pozwalają mu odróżnić istoty ludzkiej od jej doskonałej kopii. Pirx próbuje rozwiązywać te zagadki stosując myślenie zdroworozsądkowe

14 Profesor Tarantoga Genialny konstruktor i wynalazca, człowiek, przyjaciel Ijona Tichego. Genialny naukowiec i konstruktor. Wynalazł m.in. peregrynator – aparat do podróży międzygwiezdnych bez ruszania się z miejsca, zaginający przestrzeń w czwartym wymiarze oraz urządzenie do spowalniania i przyśpieszania czasu, płyn do wywabiania przykrych wspomnień, banknoty z poziomą ósemką – wyobrażającą nieskończenie wielką sumę pieniędzy, oraz aparaturę do wyzyskiwania trwoniącej się energii dzieci w postaci systemu wystających w różnych miejscach mieszkania korb, bloków i dźwigni, które dzieci popychają, ciągną i przesuwają w czasie zabaw, nieświadomie pompując w ten sposób wodę i wytwarzając elektryczność Jego najważniejszym osiągnięciem było założenie ludzkiej cywilizacji.

15 Planeta Lem Teatr Biuro w Podróży


Pobierz ppt "BOHATEROWIE LEMA opracował A. Walesiak. Stanisław Lem (1921-2006) Napisał ponad 40 książek. Przetłumaczono je na ponad 40 języków. Ich łączny nakład przekracza."

Podobne prezentacje


Reklamy Google