Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

11. 2 Lekarz jako źródło wiedzy o szczepieniach dla dzieci: czego w komunikacji z lekarzami oczekuje rodzic? Warszawa, 22.07.2010.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "11. 2 Lekarz jako źródło wiedzy o szczepieniach dla dzieci: czego w komunikacji z lekarzami oczekuje rodzic? Warszawa, 22.07.2010."— Zapis prezentacji:

1 11

2 2 Lekarz jako źródło wiedzy o szczepieniach dla dzieci: czego w komunikacji z lekarzami oczekuje rodzic? Warszawa, 22.07.2010

3 3 Źródła informacji o szczepieniach dla dzieci Rodzice czerpią informację o szczepieniach dla dzieci z następujących źródeł: Lekarz/ pediatra Położna/ położna środowiskowa Bliscy (rodzina, przyjaciele) posiadający podobne doświadczenia. Internet Telewizja Prasa parentingowa Lekarz pediatra jest spośród wszystkich wyżej wymienionych traktowany jako najbardziej wiarygodne i rzetelne źródło informacji. Lekarz traktowany jest jak ekspert, którego wiedza jest największa i najbardziej kompletna. Dzięki temu może weryfikować informacje pochodzące z innych źródeł (potwierdzać ją lub obalać).

4 4 Lekarz jako źródło wiedzy: oczekiwania Warto zauważyć, że rodzice oczekują wsparcia ze strony lekarza na każdym etapie rozwoju dziecka. Postawa lekarza-pediatry – począwszy od opieki prenatalnej – powinna cechować: Proaktywność: to lekarz wybiega w przyszłość, przedstawia jak powinny wyglądać kolejne kroki w opiece nad dzieckiem. Proponuje określone rozwiązania, wyznacza terminy wizyt, rekomenduje metody leczenia i pielęgnacji. Indywidualne podejście: empatia i ogólnoludzkie wyczucie, które pozwoli lekarzowi zrozumieć indywidualne potrzeby rodziców oraz dziecka. Czas: który pozwoli rodzicom odczuć, że ich dziecko jest otoczone troskliwą i wnikliwą opieką Cierpliwość: dla wszystkich, nawet najbardziej drobiazgowych i dociekliwych pytań rodziców oraz wyrażanych obaw (często irracjonalnych); dla dziecka, które bywa niewdzięcznym pacjentem Otwartość – na pytania, wątpliwości i potrzeby rodziców i dziecka

5 5 Lekarz jako źródło wiedzy: ocena stanu obecnego Mimo, że łatwa dostępność do wiedzy i coraz większe wyrobienie pacjentów sprawia, że lubią i chcą sami podejmować decyzje dotyczące własnego zdrowia, w przypadku kwestii tak istotnej jak zdrowie dziecka oczekiwania względem lekarzy są ponadstandardowe. Decyzja o szczepieniu jest obarczona dużym bagażem emocjonalnym. Rodzice czują potrzebę podzielenia się tym bagażem ze specjalistą, który: wyręczy ich w podjęciu decyzji (postawa dominująca w mniejszych miastach) utwierdzi ich w podjętej decyzji (postawa dominująca w większych miastach) Obecnie postawa lekarzy nie jest w odczuciu respondentów w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Dominuje przekonanie, że lekarze w zbyt niewielkim stopniu angażują się w proces decyzyjny dotyczący szczepień. Dystans i pozostawianie całości decyzji rodzicom ci ostatni oceniają jako coś niemal niestosownego, co całkowicie kłóci się z wyobrażeniem o roli lekarza w procesie decyzyjnym dotyczącym szczepienia dzieci. To postawa, która odczytywana jest jako uciekanie od odpowiedzialności za zdrowie pacjenta, coś co całkowicie kłóci się z etyką lekarską.

6 6 Lekarz jako źródło wiedzy: ocena stanu obecnego Oczekiwania wobec lekarza to: Wsparcie merytoryczne: przedstawienie wiedzy z zakresu szczepień, ujętej w formie merytorycznych argumentów konkretne (a nie ambiwalentne) wypowiedzi – wsparte osobistymi rekomendacjami (gdybym ja szczepiłbym dziecko zrobiłbym…) Wsparcie emocjonalne - odniesienie się do emocjonalnych potrzeb rodzica Zaangażowanie w jego problemy, obawy Poczucie zaopiekowania, indywidualnego traktowania W zależności od etapu procesu decyzyjnego związanego ze szczepieniami rodzice oczekują nieco innych konkretnych wskazówek dotyczących szczepień dziecka. Zależność ta zostanie przedstawiona na następnym slajdzie.

7 7 Lekarz jako źródło wiedzy: oczekiwania Etap 1: Czy szczepić? Etap 2: Na jakie choroby szczepić? Etap 3: Jaką szczepionką szczepić? Przy świadomości istnienia wyboru – duża rola lekarza na tym etapie procesu decyzyjnego: to on ma specjalistyczną wiedzę z zakresu oferty rynkowej, składu szczepionek, różnic pomiędzy poszczególnymi produktami. Przy konieczności wykupienia szczepionki w aptece rodzice oczekują zatem konkretnych wskazań jaką szczepionkę zakupić Ale… ponieważ rodzice często nie są świadomi, że istnieje parę producentów jednej szczepionki – wyrażają gotowość, by zaszczepić daną chorobę szczepionkami dostępnymi w przychodni: to najwygodniejsze rozwiązanie Duża rola lekarza – na kluczowym – bo dotyczącym ogólnej postawy etapie procesu decyzyjnego powinna sprowadzać się do: Przedstawienia wad i zalet szczepień jako takich Rozwianie wątpliwości - nawet jeśli nie zostaną zwerbalizowane w trakcie wizyty, rodzice posiadają szereg obaw dotyczących szczepień. Rodzice mogą wstydzić się wątpliwości, mogą traktować je jako zbyt zabobonne by dzielić się nimi z lekarzem. Lekarz powinien ubiegać rodzica i rozwiewać jeszcze nie wypowiedziane obawy (wiem, że krąży opinia…. Ale w rzeczywistości..) Przestawienie korzyści Przedstawienie przebiegu procesu szczepienia – począwszy od możliwych powikłań po zabiegu skończywszy na długofalowej perspektywie cyklu szczepień; Kalendarz szczepień Koszt szczepień Przedstawienie wad i zalet szczepień na poszczególne choroby Przestawienie poziomu ryzyka zachorowania na poszczególne choroby Odpowiedź na wątpliwości rodziców dotyczących szczepień na wszystko/ na wybrane choroby W przypadku ograniczeń finansowych: przedstawienie hierarchii ważności szczepień (ułożenie indywidualnego kalendarza szczepień dla dziecka)

8 88


Pobierz ppt "11. 2 Lekarz jako źródło wiedzy o szczepieniach dla dzieci: czego w komunikacji z lekarzami oczekuje rodzic? Warszawa, 22.07.2010."

Podobne prezentacje


Reklamy Google