Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Skanowanie obrazów i rysunków

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Skanowanie obrazów i rysunków"— Zapis prezentacji:

1 Skanowanie obrazów i rysunków
Autor: Anita Mycak 3 b

2 Rodzaje skanerów Wśród skanerów możemy dokonać podstawowego podziału na : Skanery ręczne (ruchome), Skanery płaskie (stacjonarne): - Biurowe, - Skanery fotograficzne – filmowe, - Skanery do slajdów. Skanery kodów kreskowych, Skanery bębnowe.

3 Skanery ręczne - to najprostsze z urządzeń tego typu
Skanery ręczne - to najprostsze z urządzeń tego typu. Ich obsługa polega na przeciąganiu czytnikiem nad wprowadzanym dokumentem. Oprogramowanie takich skanerów przeważnie umożliwia sklejanie z kilku pasków stron większego formatu, nawet A4. Najczęściej skanery ręczne pracują w trybie czarno-białym 100 – 200 dpi.

4 Skanery płaskie – peryferyjne urządzenia wejściowe komputera służące do przetwarzania rzeczywistego obrazu do postaci cyfrowej. Tym obrazem na ogół jest ilustracja lub tekst. W skanerach płaskich skanowany dokument układa się w łożu urządzenia, po czym precyzyjny mechanizm przesuwa układ optyczny pod powierzchnią dokumentu. Obraz jest dzięki temu skanowany równomiernie na całej powierzchni, bez deformacji i szarpnięć, a przy okazji znacznie szybciej.

5 Kod kreskowy– to graficzna reprezentacja informacji poprzez kombinację ciemnych i jasnych elementów, ustaloną według przyjętych reguł budowy danego kodu. Kod kreskowy przeznaczony jest dla czytników elektronicznych. Ma na celu umożliwienie automatycznego wczytywania informacji. W trakcie czytania kodu, światło pochodzące z czytnika jest odbijane przez jasne elementy kodu a pochłaniane przez jego ciemne elementy. Światło odbite od przerw powoduje powstanie w czytniku słabszych sygnałów elektrycznych, natomiast w wyniku braku odbicia (kreski) powstają sygnały silniejsze.

6 Skaner bębnowy urządzenie peryferyjne komputera pozwalające na stworzenie postaci cyfrowej obrazu z oryginałów transparentnych (przeźroczystych) czyli slajdów lub odbitek fotograficznych. W trakcie skanowania bęben obraca się z prędkością od kilkuset do ponad obrotów na minutę pod głowicą skanującą. Skanery bębnowe stosowane są w profesjonalnych studiach graficznych ze względu na wysoką jakość uzyskiwanych obrazów, charakteryzują sie wysoką rozdzielczością.

7 1. Zainstaluj skaner Bez względu na to, czy skaner ma port USB, SCSI czy LPT, do prawidłowej pracy urządzenia niezbędne jest zainstalowanie odpowiednich sterowników (ang. driver).

8 2. W trybach skanowania Ustalamy właściwą jakość, format oraz to czy obraz zeskanowany ma być biało- czarny czy kolorowy.

9 3. I klikamy przycisk „skanuj”.

10 Budowa skanera


Pobierz ppt "Skanowanie obrazów i rysunków"

Podobne prezentacje


Reklamy Google