Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezpieczna praca z komputerem

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezpieczna praca z komputerem"— Zapis prezentacji:

1 Bezpieczna praca z komputerem

2 Zagrożenie dla zdrowia (fizyczne)
Jak wykazują badania, większość osób zatrudnionych przy komputerach skarży się na: bóle głowy, bóle kręgosłupa, łzawienie oczu, napięcie mięśni, ogólne rozdrażnienie. Części tych dolegliwości można uniknąć pracując przy odpowiednio zaprojektowanym stanowisku roboczym

3 Meble krzesło o regulowanej wysokości oraz kącie nachylenia oparcia,
duży blat pozwalający zachować wygodę i właściwą odległość monitora od oczu Łokcie na wysokości klawiatury Prosta sylwetka Oczy cm od ekranu monitora Monitor lekko odchylony do tyłu Broda mniej więcej w połowie ekranu Nogi oparte o podłogę

4 Oświetlenie na klawiaturze komputera natężenie światła powinno wynosić 500 lx z pola widzenia pracującego powinny być usunięte wszelkie źródła światła emitujące oświetlenie silniejsze od monitora zalecane jest stosowanie oświetlenia ogólnego, bez doświetlania oświetleniem miejscowym z względu na powstawanie zjawiska olśnienia duże znaczenie ma dostosowanie właściwości monitora komputera, a zwłaszcza odpowiednie nasycenie barwy i kontrastu czarne pismo na jasnym tle działa na oczy najłagodniej

5 Mikroklimat temperatura 20-25 stopni Celsjusza,
wilgotność powietrz 50%-65%, lekki ruch powietrza, przy braku klimatyzacji pomieszczenia powinny być często, co godziny wietrzone.

6 Używanie bezpiecznych monitorów
Najbezpieczniejszymi monitorami są nowoczesne monitory ciekłokrystaliczne (LCD). Tradycyjne monitory kineskopowe (CRT) powinny posiadać jeden z powyższych certyfikatów.

7 Stosowanie filtrów ochronnych
Dawne monitory kineskopowe nie posiadały wbudowanych filtrów przeciwko niebezpiecznemu promieniowaniu ekranu i wymagają montowania odpowiednich filtrów.

8 Ustawienie monitora Monitor ustawiamy w takich miejscach, aby nie odbijało się w nim światło naturalne ani światło sztuczne Nie ustawiamy monitora na tle okna, naprzeciw okna ani na tle innych jaskrawych obiektów. Najlepiej, jeśli są ustawione bokiem do okna w odległości, co najmniej 1m od okna.

9 Odległość monitora od oczu
Odległość użytkownika od ekranu powinna wynosić około 70 cm (minimum 40cm do 50cm). Łokcie na wysokości klawiatury Prosta sylwetka Oczy cm od ekranu monitora Monitor lekko odchylony do tyłu Broda mniej więcej w połowie ekranu Nogi oparte o podłogę

10 Gimnastyka Warto uprawiać regularnie ale z umiarem jakiś ogólnorozwojowy sport. Może to być pływanie lub ćwiczenia na siłowni. Warto także wykonywać proste relaksujące i rozluźniające ćwiczenia gimnastyczne. Poprawią obieg krwi, ukrwienie organizmu i zrelaksują organizm.

11 Należy stosować częste przerwy w pracy z komputerem

12 Postawa przy pracy Zła postawa siedząca Dobra postawa siedząca Zalecana postawa podczas pracy przy komputerze. Zachowanie prawidłowego ustawienia ciała jest kluczowym elementem wpływającym na zdrowie. Pomagają w tym dobrze zaprojektowane meble, ale wiele zależy od samych użytkowników.

13 Podstawowe zasady właściwej postawy w czasie pracy to:
Trzymać głowę prosto, tak aby szyja nie była wygięta i nie powodowało to zniekształceń odcinka szyjnego kręgosłupa. Opierać się plecami o oparcie krzesła, co zmniejszy zmęczenia kręgosłupa w odcinku szyjnym. Trzymać łokcie przy sobie lub oparte na poręczach fotela gdyż nie obciąża to dodatkowo pleców. Siedzieć ergonomicznie – regulować oparcie i wysokość fotela. Klawiaturę ustawić nisko aby nie powodować zgięcia rąk w nadgarstkach. Regulować wysokość fotela, pamiętając aby stopy swobodnie opierały się o podłogę. Nogi powinny być zgięte w kolanach pod kątem prostym. Stopy trzymać ustawione swobodnie i płasko na podłodze lub na odpowiedniej podstawce - podnóżku.

14 Podstawowe zasady właściwej postawy w czasie pracy, cd:
Przysuwać się jak najbliżej do oparcia krzesła, rozwierając jak najszerzej kolana i opierając się o podłogę cała powierzchnia stóp. Ramiona powinny zwisać swobodnie. Klawiatura powinna być ustawioną na nie ślizgającej się powierzchni i w przypadku wysokości klawiatury większej niż 3 cm, należy wyposażyć ją w odpowiednie podkładki pod nadgarstki. Głowa prosta, mięśnie karku rozluźnione, broda lekko przygięta do klatki piersiowej. Krzesło powinno zapewnić oparcie do połowy łopatek siedzącego, z podpórką lędźwiową. Po każdej godzinie pracy z komputerem, jego użytkownik powinien robić przerwę, w czasie której powinien wykonywać ćwiczenia oddechowe, masaż palców rąk, rozluźniać mięśnie tułowia oraz masować skórę głowy.

15 Czynniki szkodliwe

16 Pole elektromagnetyczne
Jest wytwarzane przez płynący prąd. W rezultacie, gdy pracujemy przy monitorze, nasza twarz przyciąga naładowane cząsteczki kurzu w takim samym stopniu, jak naładowany elektrycznie ekran. Może to być powodem reakcji alergicznych i podrażnienia oczu. Ponadto pogarsza proces oddychania oraz pogarsza jakość obrazu (zabrudzenia ekranu). Wszystkie aktualnie sprzedawane monitory, zwłaszcza monitory LCD spełniają bardzo rygorystyczne w tym zakresie normy TCO.

17 Pole elektrostatyczne
Promieniowanie to jest neutralizowanym przez działanie wody zawartej w powietrzu. Przy wilgotności powietrza % potencjał elektrostatyczny jest znacznie ograniczonym. Dlatego ważne jest wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy wilgotność może spadać do 30%.

18 Promieniowanie jonizujące
W nowych monitorach jest filtrowanym przez szkło ołowiowe ekranu kineskopu, które redukuje niemal całkowicie pole elektryczne i ładunki statyczne ekranu. Dzięki temu możemy śmiało spędzać znacznie więcej czasu przed ekranami monitorów, bez obawy o nasze zdrowie. DLA PRZYPOMNIENIA – Certyfikaty monitorów spełniających bardzo rygorystyczne standardy:

19 Śladowe promieniowanie rentgenowskie
Promieniowanie rentgenowskie przez nowoczesne monitory jest niższe od naturalnego promieniowania przyrodniczego. Na ile jego małe dawki przy długotrwałym oddziaływaniu na organizm wpływają na człowieka nie zostało jeszcze naukowo wyjaśnione.

20 Emisja gazów Zarówno komputery jak i monitory wydzielają bezwonne gazy - tlenki i furany nieobojętne dla naszego zdrowia. Nowy sprzęt dobrze jest wygrzewać przez kilka dni w często wietrzonym pomieszczeniu, by ulotniły się substancje chemiczne zawarte w podzespołach.

21 KONIEC


Pobierz ppt "Bezpieczna praca z komputerem"

Podobne prezentacje


Reklamy Google