Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bhp pracy przy i z komputerem Lekcja 2/3. Bhp pracy przy i z komputerem. Porażenie prądem. Przygotował: Ryszard Kijanka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bhp pracy przy i z komputerem Lekcja 2/3. Bhp pracy przy i z komputerem. Porażenie prądem. Przygotował: Ryszard Kijanka."— Zapis prezentacji:

1 Bhp pracy przy i z komputerem Lekcja 2/3. Bhp pracy przy i z komputerem. Porażenie prądem. Przygotował: Ryszard Kijanka

2 Wstęp: bhp pracy przyi z komputerem2 Praca na stanowisku komputerowym niesie za sobą specyfikę - pozycję głównie siedzącą. Pozycja ta niestety nie stanowi dla człowieka pozycji fizjologicznej i nie do tej pozycji został on dostosowanym w procesach zmian ewolucyjnych. Bardzo istotnego znaczenia nabiera zwiększone (w porównaniu z pozycją stojącą) obciążenie kręgosłupa i mięśni grzbietu jak również nadgarstków.

3 Czynnikami wpływającymi na warunki pracy, wydajność i samopoczucie pracowników są: bhp pracy przyi z komputerem3 1. Mikroklimat pomieszczenia, temperatura - wywiera bezpośredni wpływ na samopoczucie oraz wydajność pracy pracowników. W okresie zimowym temperatura w pomieszczeniach pracy powinna wynosić od 20 do 24 0 C a latem od 23 do 26 0 C. Jest wskazanym, aby pomieszczenia posiadały klimatyzację. Przy braku klimatyzacji pomieszczenia powinny być często, co 3 - 4 godziny wietrzone, zwłaszcza w okresie grzewczym. W czasie wietrzenia należy unikać powstawania przeciągów. Ruch powietrza nie powinien przekraczać od 0,1 do 0,15 m/sek.

4 Czynnikami wpływającymi na warunki pracy, wydajność i samopoczucie pracowników są: bhp pracy przyi z komputerem4 2. Wilgotność powietrza - wilgotność powietrza w pomieszczeniu wynosząca powyżej 50% jest wilgotnością bardzo pożądaną, ponieważ zapobiega wytwarzaniu się nadmiernego natężenia pola elektrostatycznego w pobliżu komputera. W okresie zimowym w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem wilgotność spada do 30% i potencjał elektrostatyczny ekranu monitora może być szczególnie wysoki. Należy zadbać o zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniach zakładając odpowiednie parowniki.

5 Czynnikami wpływającymi na warunki pracy, wydajność i samopoczucie pracowników są: bhp pracy przyi z komputerem5 3. Oświetlenie - poziom i natężenie oświetlenia regulują Polskie Normy: PN-84/E-02033 „Oświetlenie wnętrz światłem elektrycznym”. Zalecenia międzynarodowe dla oświetlenia stanowisk komputerowych są uregulowane w normie ISO 924 oraz ISO 8995. Najkorzystniejszym jest oświetlenie w przedziale od 300lx do 700lx, o równomierności oświetlenia > 0,65. Bardzo ważnym jest, aby na klawiaturze komputera średnie natężenie oświetlenia wynosiło 500 lx. Z pola widzenia pracującego powinny być usunięte wszelkie źródła światła emitujące oświetlenie silniejsze od monitora. Zalecane jest stosowanie oświetlenia ogólnego, bez doświetlania oświetleniem miejscowym z względu na powstawanie zjawiska olśnienia.

6 Przykładowe oświetlenie stanowisk pracy z komputerem bhp pracy przyi z komputerem6

7 Czynnikami wpływającymi na warunki pracy, wydajność i samopoczucie pracowników są: bhp pracy przyi z komputerem7 4. Pomieszczenia - najbardziej przydatne pomieszczenia dla stanowisk komputerowych powinny posiadać okna skierowane w stronę północną. W pomieszczeniach, których okna skierowane są w innych kierunkach jest wskazane instalowanie żaluzji na oknach. Za pomocą żaluzji lub pionowych zasłon zapobiegamy nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń i urządzeń pod wpływem światła słonecznego, a jednocześnie eliminujemy olśnienia i odbicia pochodzące od jaskrawych płaszczyzn okien. Ustawodawstwo polskie zalicza pracę przy monitorach ekranowych do prac uciążliwych.

8 Pomieszczenie bhp pracy przyi z komputerem8 1.Na 1 stanowisko pracy przy monitorze ekranowym powinno przypadać 6 m 2 powierzchni pokoju o wysokości najmniej 3,3 m. 2.Jeśli w pomieszczeniu znajduje się więcej niż jeden komputer, poszczególne stanowiska pracy należy rozmieścić tak, aby minimalna odległość pomiędzy sąsiednimi, równoległymi monitorami wynosiła 60 cm a odległość pomiędzy tyłem monitora a głową sąsiedniego operatora wynosiła, co najmniej 80 cm. 3.Podłoga w pomieszczeniu z komputerami powinna być gładka, bez szczelin, pokryta wykładziną antyelektrostatyczną. Stanowiska pracy muszą być tak usytuowane, aby zapewniały każdemu pracownikowi swobodny dostęp do stanowiska pracy

9 Rozmieszczenie komputerów bhp pracy przyi z komputerem9

10 ZAGOSPODAROWANIE I UMEBLOWANIE POMIESZCZEŃ bhp pracy przyi z komputerem10 1. Stół komputerowy - biurko Wystarczająca do pracy powierzchnia powinno mieć blat o szerokości minimalnej od 80 do 90 cm a długości minimum od 120 do 160 cm. Szerokość blatu powinna być na tyle duża, by swobodnie zmieściły się na nim klawiatura, myszka, podstawka na dokumenty i monitor. Elementy na stole w zasięgu kończyn górnych, bez przyjmowania wymuszonej pozycji ciała Co najmniej kąt prosty między ramieniem a przedramieniem Kąt obserwacji monitora 20 - 50 O w dół Ustawienie klawiatury w odległości 5-10 cm od brzegu stołu Faktura blatu powinna być jasna, matowa lub półmatowa, co ogranicza możliwość powstawania olśnień.

11 Jakie zauważasz wady tego biurka ? bhp pracy przyi z komputerem11

12 2.Krzesło bhp pracy przyi z komputerem12 Z regulowaną wysokością siedziska w zakresie 40 – 50 cm Z możliwością obrotu o 360 O wokół osi Z regulowanym kątem oparcia 30 O do tyłu i 5 O do przodu Stabilne, z 5-cioma punktami podparcia Z podłokietnikiem

13 3. Monitor bhp pracy przyi z komputerem13 Stabilny obraz, wyraźne znaki Jaskrawość i kontrast regulowane Regulacja pochylenia ekranu 20 O do tyłu i 5 O do przodu Obrót wokół własnej osi o 120 O - 60 O w jedną i 60 O w drugą stronę

14 4. Myszka bhp pracy przyi z komputerem14 Osoby często korzystające z myszki mogą nadwerężyć dłoń. Skutkiem nadwerężenia jest zmęczenie lub schorzenia dłoni, ramienia i barku. Długie jednorodne obciążenie mechaniczne wywołuje podrażnienie oraz ból przedramienia i nadgarstka. Dlatego cała dłoń od kciuka po końce palców powinna leżeć wygodnie na myszy. Część myszki, na której leży ręka winna być wypukła, a przednia część musi być niższa od tylnej. Osoby redagujące teksty oraz internauci winni kupować myszki z rolką przewijającą tekst.

15 5. Klawiatura bhp pracy przyi z komputerem15 Ma bezpośredni wpływ na wydajność i komfort pracy. Wpływa także na zapobieganie dolegliwościom układu mięśniowo-szkieletowego. Klawiatura powinna być usytuowaną w linii środkowej ciała operatora. Poprawne ustawienie dłoni i przedramion podczas pracy przy komputerze może uchronić pracownika przed przewlekłymi schorzeniami. Ułożenie dłoni na klawiaturze

16 Prawidłowa postawa przy pracy na komputerze bhp pracy przyi z komputerem16

17 Negatywne skutki zdrowotne nieprzestrzegania zasad bhp w trakcie długotrwałej pracy w pozycji siedzącej przy komputerze. Autor wykresu zagrożeń dr inż. Zbigniew Jóźwiak bhp pracy przyi z komputerem17

18 Dolegliwości spowodowane pracą przy komputerze bhp pracy przyi z komputerem18 Zespół cieśni nadgarstka Łokieć tenisisty Skrzywienie, zwyrodnienie odcinka szyjnego, lędźwiowego kręgosłupa Zespół suchego oka Zaburzenia krążenia w kończynach dolnych

19 Linie pola elektrycznego bhp pracy przyi z komputerem19

20 Linie pola magnetycznego bhp pracy przyi z komputerem20

21 Normy i ich oznaczenia na elementach zestawu komputerowego Normy bezpieczeństwa dla urządzeń zasilanych energią elektryczną – B i CE Normy dla monitorów (urządzeń emitujących promieniowanie elektryczne i elektromagnetyczne) – TCO

22 W Unii - certyfikat zgodności ''CE'' Od 1 maja 2004 r. znak bezpieczeństwa "B" przestał być oznaczeniem obowiązkowym, nie jest też już oznaczeniem dopuszczającym wyrób do wejścia na rynek. Produkty nowe lub te, którym skończyła się ważność certyfikatu, muszą uzyskać znak "CE" (Conformite Europeenne – Zgodność Europejska), który daje podobną gwarancję jak stosowany do tej pory znak bezpieczeństwa "B" – potwierdza on zgodność wyrobu z normami europejskimi.

23 Przed Unią - certyfikat bezpieczeństwa ''B'' Zanim nasz kraj przystąpił do Unii Europejskiej, obowiązywał certyfikat bezpieczeństwa (znak ''B''). Certyfikat taki był obowiązkowy dla pewnych grup wyrobów, a jego uzyskanie gwarantowało, że dany wyrób, używany zgodnie z zasadami określonymi przez producenta, nie stanowi zagrożenia dla życia, zdrowia, mienia i środowiska. Znak ten jest zastrzeżony przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.

24 Normy TCO dla monitorów i wyświetlaczy CRT i LCD TCO (The Swedish Confederation of Professional Employees, Szwedzkiej Konfederacji Pracodawców) podlegają normy TCO1992, TCO95, TCO99 i TCO2003. sposób oznaczania monitorów spełniających dane normy:

25 Akty prawne: bhp pracy przyi z komputerem25

26 Akty prawne cd: bhp pracy przyi z komputerem26

27 Akty prawne cd: bhp pracy przyi z komputerem27

28 Zadanie domowe. bhp pracy przyi z komputerem28 Zadanie 1. Zaprojektuj znak graficzny ostrzegający przed niewłaściwym użytkowaniem komputera np. :niewłaściwa postawa, picie lub spożywanie posiłku,…..

29 Ogólne zasady postępowania podczas ratowania osób porażonych prądem elektrycznym bhp pracy przyi z komputerem29

30 Zadanie domowe 2 bhp pracy przyi z komputerem30 Pierwsza pomoc. Opisz resuscytację krążeniowo - oddechową. Zatrzymanie krążenia i oddechu Patrz odpowiednio utk, tech. Inf.


Pobierz ppt "Bhp pracy przy i z komputerem Lekcja 2/3. Bhp pracy przy i z komputerem. Porażenie prądem. Przygotował: Ryszard Kijanka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google