Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

LCD i plazma Zasada działania, zalety i wady. Wstęp Płaskie wyświetlacze są znakiem czasu. Płaskie wyświetlacze są znakiem czasu. Już niedługo wszystkie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "LCD i plazma Zasada działania, zalety i wady. Wstęp Płaskie wyświetlacze są znakiem czasu. Płaskie wyświetlacze są znakiem czasu. Już niedługo wszystkie."— Zapis prezentacji:

1 LCD i plazma Zasada działania, zalety i wady

2 Wstęp Płaskie wyświetlacze są znakiem czasu. Płaskie wyświetlacze są znakiem czasu. Już niedługo wszystkie fabryki zaprzestaną produkcji ekranów kineskopowych. Już niedługo wszystkie fabryki zaprzestaną produkcji ekranów kineskopowych. Co wybrać? Wyświetlacz LCD czy plazmowy? Polecam lekturę. Co wybrać? Wyświetlacz LCD czy plazmowy? Polecam lekturę.

3 Tak działa plazma (PDP) 1. Różnica potencjałów między elektrodami powoduje jonizację gazów. 2. Zjonizowane gazy emitują fotony światła ultrafioletowego. 3. Fotony światła ultrafioletowego padając na luminofor pobudzają go do świecenia.

4 Tak działa plazma (PDP) cd.. Jasność widzianego przez nas koloru zależy od częstotliwości z jaką zapala się i gaśnie piksel. Jasność widzianego przez nas koloru zależy od częstotliwości z jaką zapala się i gaśnie piksel. Nie istnieje stan pośredni (piksel świeci albo nie). Nie istnieje stan pośredni (piksel świeci albo nie). Gdy wyświetlany jest kolor czarny to piksele po prostu nie świecą. Gdy wyświetlany jest kolor czarny to piksele po prostu nie świecą.

5 Tak działa wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD) Jeden piksel, podobnie jak w przypadku PDP, składa się z 3 subpikseli. Jeden piksel, podobnie jak w przypadku PDP, składa się z 3 subpikseli. W tym wypadku piksele nie emitują światła tylko pełnią rolę przesłony W tym wypadku piksele nie emitują światła tylko pełnią rolę przesłony

6 Tak działa wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD) cd.. Ilość przepuszczanego światła zależy od ustawienia ciekłych kryształów. Ilość przepuszczanego światła zależy od ustawienia ciekłych kryształów. Barwa czarna jest wyświetlana przez całkowite zablokowanie przepływu światła. Barwa czarna jest wyświetlana przez całkowite zablokowanie przepływu światła.

7 Zalety plazmy Doskonały kontrast obrazu Doskonały kontrast obrazu Wyższej jakości czerń Wyższej jakości czerń Możliwość wyświetlania większej gamy kolorów (obrazy są bardziej żywe i naturalne) Możliwość wyświetlania większej gamy kolorów (obrazy są bardziej żywe i naturalne) Wyższa jasność (obraz dobrej jakości w jasnych pomieszczeniach) Wyższa jasność (obraz dobrej jakości w jasnych pomieszczeniach)

8 Wady plazmy Bezustanne migotanie obrazu wynikające z zasady działania wyświetlacza Bezustanne migotanie obrazu wynikające z zasady działania wyświetlacza Duży rozmiar piksela (stąd wyświetlacze PDP są produkowane od rozmiaru 32 cali dla uzyskania zadowalającej rozdzielczości) Duży rozmiar piksela (stąd wyświetlacze PDP są produkowane od rozmiaru 32 cali dla uzyskania zadowalającej rozdzielczości)

9 Zalety LCD Duża stabilność obrazu (można spoglądać na ekran z dowolnej odległości bez męczenia wzroku) Duża stabilność obrazu (można spoglądać na ekran z dowolnej odległości bez męczenia wzroku) Ekrany LCD są praktyczniejsze, ich rozmiary zaczynają się od 13 cali Ekrany LCD są praktyczniejsze, ich rozmiary zaczynają się od 13 cali

10 Zalety LCD cd.. Mniejsze zużycie energii, a co za tym idzie ekran się mniej nagrzewa i można go umieścić w szafie bądź dopasowanej wnęce w ścianie Mniejsze zużycie energii, a co za tym idzie ekran się mniej nagrzewa i można go umieścić w szafie bądź dopasowanej wnęce w ścianie Większa żywotność Większa żywotność

11 Wady LCD Przy szybko poruszających się obiektach mogą powstawać smugi Przy szybko poruszających się obiektach mogą powstawać smugi Stosunkowo wąski kąt widzenia ekranu Stosunkowo wąski kąt widzenia ekranu

12 Dziękuję Pracę wykonałem przy pomocy magazynu Komputer Świat, oraz następujących stron www: wikipedia.pl wikipedia.pl howstuffworks.com howstuffworks.com pckurier.pl pckurier.pl


Pobierz ppt "LCD i plazma Zasada działania, zalety i wady. Wstęp Płaskie wyświetlacze są znakiem czasu. Płaskie wyświetlacze są znakiem czasu. Już niedługo wszystkie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google