Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sposoby zapobiegania wadom postawy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sposoby zapobiegania wadom postawy"— Zapis prezentacji:

1 Sposoby zapobiegania wadom postawy

2 Kręgosłup Kręgosłup-Kręgosłup można sobie wyobrazić jako wieloelementową tuleję chroniącą rdzeń kręgowy. Podstawowe elementy składające się na kręgosłup nazywamy kręgami; każdy z nich jest osobną kością. Jeśli wyobrazimy sobie kręgosłup jako rurę, to kręgi możemy sobie wyobrazić jako nałożone jeden na drugi pierścienie. W centrum każdego kręgu znajduje się otwór, przez który przebiega nieprzerwany rdzeń. Liczba kręgów jest różna w zależności od przynależności systematycznej kręgowca. Człowiek ma 7 kręgów szyjnych, 12 kręgów piersiowych, 5 kręgów lędźwiowych (24 kręgi w ścisłym znaczeniu), 5 kręgów krzyżowych (które w fazie rozwoju płodowego łączą się w jedną kość krzyżową) i 4 do 5 kręgów ogonowych, a więc od 33 do 34 kręgów.

3 Wady postawy Plecy okrągłe (hiperkifoza piersiowa) - Wada ta charakteryzuje się pogłębieniem fizjologicznej kifozy piersiowej (uwypuklenie kręgosłupa w odcinku piersiowym), co przejawia się nadmiernym zaokrągleniem górnej części pleców. Hiperkifozie często towarzyszy garbienie się, wysunięcie głowy i barków ku przodowi oraz spłaszczona i zapadnięta klatka piersiowa.

4 Wady postawy Plecy wklęsłe (hiperlordoza) - Jest to wada polegająca na pogłębieniu fizjologicznej lordozy lędźwiowej (uwypuklenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa ku przodowi). Sylwetka dziecka widziana z boku charakteryzuje się nadmiernym uwypukleniem brzucha i pośladków oraz zbyt mocnym wygięciem dolnego odcinka kręgosłupa ku przodowi.

5 Wady postawy Plecy okrągło-wklęsłe - Wada polegająca na pogłębieniu zarówno kifozy piersiowej, jak i lordozy lędźwiowej. W sylwetce dziecka obserwuje się nadmierne zaokrąglenie pleców w odcinku piersiowym oraz zwiększone przodowygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Wadzie towarzyszy wysunięcie głowy i barków w przód, nadmierne uwypuklenie brzucha i pośladków.

6 Wady postawy Plecy płaskie - Wada kręgosłupa charakteryzująca się spłyceniem lub zniesieniem krzywizn fizjologicznych (kifoza i lordoza są spłaszczone). U dziecka obserwujemy zmniejszenie prawidłowego wygięcia odcinka piersiowego kręgosłupa w tył i/lub lędźwiowego w przód. Łopatki często odstają od linii pleców. Wada ta zmniejsza odporność kręgosłupa na obciążenia, upośledza jego funkcję amortyzacyjną i zwiększa ryzyko powstania skoliozy.

7 Wady postawy Skolioza - Najpoważniejsza z wad postawy, zmienia ustawienie kręgosłupa we wszystkich trzech płaszczyznach. Duże skoliozy mogą zaburzać funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Dla skoliozy najbardziej charakterystyczne jest wygięcie boczne kręgosłupa oraz garb żebrowy (wyniosłość na plecach po stronie wypukłości łuku). Skoliozie towarzyszy często asymetria ustawienia barków i łopatek oraz miednicy.

8

9 Zapobieganie wadom postawy

10 Zapobieganie wadom postawy
Leczenie powstałej już wady jest trudne i długotrwałe, lub nawet niemożliwe i z tych to względów korzystniej jest unikać sytuacji i czynników sprzyjających wytworzeniu się wadliwej postawy. Dlatego też należy dbać o: -prawidłowe odżywianie pokarmami bogatymi w białko, jarzyny i owoce, -praca fizyczna i umysłowa, obowiązki i zabawa powinny być harmonijnie i proporcjonalnie zaplanowane i realizowane ( po przyjściu ze szkoły, po posiłku obowiązkowy jest odpoczynek, odrabianie lekcji powinno być przerywane drobnymi pracami wymagającymi ruchu co wpływa też pozytywnie na pracę umysłową ), -przebywanie przez dłuższy czas w pozycjach stojących czy siedzących nie wpływa dobrze na rozwój fizyczny i zalecane jest codzienne przebywanie na świeżym powietrzu, - odzież powinna być lekka, nie krępująca, dostosowana do temperatury otoczenia, lecz nie za ciepła, bardzo korzystne jest plażowanie i uprawianie sportów wodnych, -przy odrabianiu lekcji krzesło powinno być tak wysokie, aby łokcie swobodnie opierały się na biurku, oparcie krzesła powinno być niskie sięgająca do kąta łopatek, stopy oparte na podłodze, dobre jest przyzwyczajenie aby czytać leżąc na brzuchu, plecy są wówczas wyprostowane, mięśni rozluźnione, odpoczywają, a wyprostowane ustawienie kręgosłupa zapobiega tworzeniu się okrągłych pleców i nadmiernej kifozie piersiowej, - obuwie powinno być miękkie, elastyczne, z szerokimi noskami, wysokie obcasy mogą pogłębiać lordozę lędźwiową, lekkie nierówności kończyn można wyrównywać odpowiednim obuwiem, które ustali lekarz ortopeda, - po dłuższej chorobie podejmowanie czynności codziennych, wymagających stania i chodzenia, powinno być stopniowe ponieważ mięśnie i stawy stóp wymagają czasu aby przystosować się do ponownego dźwigania ciężaru ciała, - dużo gier i zabaw sportowych.

11 !!PAMIĘTAJ!! CIĘŻKO WYLECZYĆ POWSTAŁĄ JUŻ WADĘ POSTAWY, WIEĆ ZWRACAJ UWAGĘ NA TO JAK SIEDZISZ, CHODZISZ, UBIERASZ SIĘ. DBAJ ABY W TWOIM CODZIENNYM ŻYCIU NIE ZABRAKŁO RUCHU, A TAKŻE ZDROWEGO JEDZENIA.


Pobierz ppt "Sposoby zapobiegania wadom postawy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google