Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

L e k t u r y k l a s y p i e r w s z e j. Ma ł gorzata Pasztaleniec Szko ł a Podstawowa w Maniowach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "L e k t u r y k l a s y p i e r w s z e j. Ma ł gorzata Pasztaleniec Szko ł a Podstawowa w Maniowach."— Zapis prezentacji:

1 L e k t u r y k l a s y p i e r w s z e j. Ma ł gorzata Pasztaleniec Szko ł a Podstawowa w Maniowach.

2

3

4 lastusiowy pamiętnik" to doskonale wszystkim znana lektura szkolna, w której mały ludzik z plasteliny z Tosią i jej klasą przeżywa przeróżne perypetie, a także poznaje prawa i obowiązki ucznia.

5 Jest to wesoła opowieść o skrzacie, który... żyje śmiechem. udaczek "licho malusie i cieniutkie jak igła", mieszka w warkoczykach panny Obrażalskiej i bez trudu nakłania ją do złości. Ale dziewczynka, z pomocą rady dziwnego staruszka, postanawia się z nim rozprawić:... czy jej się uda …..

6

7 ajmilsi", to zbiór 10 opowiadań, w których główną bohaterką jest mała Renia. Dziewczynka ma wyjątkowe szczęście do przygód ze zwierzętami. I tak, opiekuje się rannym zajączkiem, którego przyniósł jej gajowy Magiera, pielęgnuje wróbelka i skaleczonego jeża.... wiele, wiele innych ciekawych zwierząt, z którymi ma dużo perypetii.

8 o słonko widziało. Co za cudny kraj, gdzie płynie modra Wisła, na równinie szumią zboża, nad stawem mieszka żabia rodzina, pracowite pszczółki zbierają miód, a w mrowisku wre praca... Wszystko jest znane i takie swojskie: małe dzieci, takie jak Danek, Mańcia i Staszek, poznają najbliższą okolicę, zawsze w obecności zwierząt: bociana, psa czy jagniątka. Małe dziewczynki bawią się w dom i w mamę, opiekując się lalkami i piorąc ich ubranka. Rozpoznajemy obrazy sielskiego, codziennego życia na wsi, ptaki i kwiaty, wiosnę w polu, deszczyk, młockę, jesień i zimę. Spotkacie tu bawiących się w wojnę chłopców, z których każdy chce być generałem, przechwalającego się Stefka Burczymuchę, wystraszonego przez małą myszkę, zadufane w sobie muchy, kpiące z pająka i złowione w jego sieć, czy Zosię, która bawiła się z mopsami, a nie chciała zasiąść nad książeczką...

9 Zbiór sotki i Śmieszki" zawiera piękną, pogodną poezję dla dzieci, głównie o tematyce wiejskiej. Podzielony jest na trzy części: W chacie i przy domu, W lesie i w polu, Na łące. Każda z nich charakteryzuje wyjątkowa lekkość i plastyczność opisu oraz specyficzny żartobliwy nastrój zdarzeń. Młody czytelnik ma okazję poznać słowa, które nie są już używane w języku potocznym. W wierszykach pojawiają się tacy bohaterowie jak: słomiany chochoł, strach na wróble. Jest też mowa o kalenicy, jarmarku i "ucinaniu krakowiaka". Dla sennych dzieci autorka przewidziała piękne kołysanki i przytulanki, chociażby jak ta, o Dorotce. Ta Dorotka, ta malutka, tańcowała...

10

11

12 Jest to zbiór 14 opowiadań, w których poruszane są w zabawny sposób tak ważne rzeczy jak: higiena osobista, szanowanie podręczników, posłuszeństwo czy radzenie sobie z codziennymi problemami. Z nich młody czytelnik dowie się dlaczego Kubuś zdecydował się myć ząbki, co stało się z brudkiem Grzesia i dlaczego pewnego dnia Petronelka strasznie wstydziła się przed całą klasą. Będzie też o tym... jak matematyka po klasie fika, o piłce psotnicy i o tym, jak dziada z babą brakowało, i co się potem stało! Takich ciekawostek nie można przegapić !

13 rzyszedł kiedyś na świat mały zajączek, który miał tylko mamę. Wesoło biegło jego życie, choć nie był zbyt pilnym uczniem w szkole dla zwierzątek. Wolał rozrywki charakterystyczne dla jego beztroskiego usposobienia: zabawę na łące czy w polu. Był także naiwny i beztroski: łatwo było go podejść, więc oszukiwały go inne zające, a także lisy. A jednak nasz zajączek okazał się na tyle sprytny, że uszył sobie z mgły czapkę-niewidkę i dzięki temu umknął polującym nań myśliwym.

14

15

16

17 o rzeczywiście jednen z najpiękniejszych wierszy dla dzieci! Ich cechą charakterystyczną i zarazem największym atutem jest to, że osoba, która niejako mówi w tych wierszach o swoich przeżyciach jest sama dzieckiem. Mamy okazję poznać świat widziany oczyma kilkuletniej osoby. Idziemy po raz pierwszy do muzeum, dąsamy się na mamę i opędzamy od zapachu czekolady. To fantastyczna zabawa w poznawanie nowych słów, znaczeń i miejsc, które są dostępne dziecku poprzez otaczający go krąg najbliższych ludzi oraz przedmiotów codziennego użytku.

18 biór wierszy dla dzieci autorstwa znakomitej znawczyni dziecięcej duszy - Joanny Kulmowej. W wydaniu zamieszczono kilkanaście wierszy m.in. Pan Przekorneliusz, Kotek się bawi, Czarna krowa w kropki bordo, Wół, O poranku, Poczta ptasia.

19

20 To sympatyczne opowiadanie o chłopcu, który wciąż marzył o lataniu, samolotach i podniebnych przygodach. Pewnego dnia narysował samolot, a że sam nie potrafił latać, namalował też pilota i wtedy wydarzyło się coś, co wszyscy mówią, że możliwe jest tylko w snach i bajkach. Nasz bohater wyruszył w podróż do cioci, do Olsztyna, ale czym! Samolotem! Po drodze spotkało Go mnóstwo ciekawych przygód i niecodziennych sytuacji, o tym będziemy wam w tej książeczce opowiadać.

21

22

23

24 Baśń Charlesa Perrault. Prześladowana przez złą macochę i jej zarozumiałe córki, sierota, pogardliwie nazywana Kopciuszkiem, jest wykorzystywana do najcięższych prac domowych. Śliczna i dobra, musi zostać w domu, gdy siostry jadą na bal do królewicza. Dobra wróżka jednak za sprawą czarów ubiera ją w piękny strój i wysyła na bal, skąd przykazuje wrócić przed północą... …..

25 Siedmioletni ojtek marzy, żeby zostać strażakiem, ale dorośli twierdzą, że jest za mały. I oto przypadek sprawia, że Wojtek wynosi z płonącego domu niemowlę i alarmuje straż pożarną....

26 Zabawne opowiadanie o etce, osieroconej owieczce wychowanej przez sukę razem ze szczeniakiem. Metka spsiała do tego stopnia, że spała w psiej budzie, obszczekiwała gości, służyła a nawet biegała po podwórku trzymając w zębach kość zdobytą w bójce ze swoim przybranym psim bratem.

27 Zbiór opowiadań dla dzieci, w których dzięki mamie zwykłe przedmioty i wydarzenia stają się tajemnicze i niezwykłe..

28

29 Gdy w domu twym światła gasną, myślisz - zasypia i miasto?

30 To opowieść o przyjaźni trzech pierwszoklasistów, ich perypetiach w szkole i w domu.

31 Wybór wierszy Juliana uwima obejmuje najbardziej znane i lubiane utwory tego wybitnego poety. Wśród nich są m.in.: "Okulary", "Ptasie radio", "Bajka o rybaku i złotej rybce", "Parasol". Autor w zgrabny i ciekawy sposób przedstawia codzienną rzeczywistość, radości i troski zwykłych ludzi. W jego wierszach pojawia się miasto, domy, ulice i prości zwykli ludzie, tacy jak: fryzjer czy urzędnik. Jest w nich wiele żartobliwych i dowcipnych tonów, ale nie brakuje też pouczających wniosków i morałów.


Pobierz ppt "L e k t u r y k l a s y p i e r w s z e j. Ma ł gorzata Pasztaleniec Szko ł a Podstawowa w Maniowach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google