Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prawo Gaussa Strumień natężenia pola elektrycznego przenikający przez dowolną powierzchnię zamkniętą w jednorodnym środowisku o bezwzględnej przenikalności.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prawo Gaussa Strumień natężenia pola elektrycznego przenikający przez dowolną powierzchnię zamkniętą w jednorodnym środowisku o bezwzględnej przenikalności."— Zapis prezentacji:

1 Prawo Gaussa Strumień natężenia pola elektrycznego przenikający przez dowolną powierzchnię zamkniętą w jednorodnym środowisku o bezwzględnej przenikalności dielektrycznej e0ε, jest równy stosunkowi całkowitego ładunku znajdującego się wewnątrz tej powierzchni do wartości tejże przenikalności.

2 Prawo Gaussa Na przykład: E Q+

3 Prawo Gaussa Nieskończenie wielka jednorodnie naładowana płyta: stąd

4 Prawo Gaussa Kondensator płaski: stąd

5 Prawo Gaussa Na rysunku przedstawiono kawałek nieskończenie
długiego pręta naładowanego ładunkiem o stałej liniowej gęstości l. Z symetrii wnioskujemy, że wektor natężenia pola elektrostatycznego wytwarzanego przez ten ładunek musi być skierowany radialnie względem pręta. Z tego powodu powierzchnię Gaussa wybieramy tak jak na rysunku. Dalej:

6 Prawo Gaussa Dlaczego natężenie pola elektrostatycznego w pobliżu przewodnika naładowanego ładunkiem o gęstości powierzchniowej s jest dwa razy większe niż w pobliżu izolatora mającego tę samą powierzchniową gęstość ładunku.


Pobierz ppt "Prawo Gaussa Strumień natężenia pola elektrycznego przenikający przez dowolną powierzchnię zamkniętą w jednorodnym środowisku o bezwzględnej przenikalności."

Podobne prezentacje


Reklamy Google