Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci Światowy Dzień Praw Autorskich

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci Światowy Dzień Praw Autorskich"— Zapis prezentacji:

1 Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci Światowy Dzień Praw Autorskich
Opracowanie: Aleksandra Janus-Holka

2 Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto zostało ustanowione w celu promowania literatury i grafiki wśród młodych czytelników. 2 kwietnia to również dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, autora baśni znanych dzieciom na całym świecie.

3 Hans Christian Andersen
duński pisarz i poeta, najbardziej znany ze swej twórczości baśniopisarskiej. Twórczości dla dzieci początkowo nie traktował poważnie, raczej jako zajęcie na marginesie pisarstwa dla dorosłych. Zastrzegał, iż jego baśnie to pudełka: dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mają zajrzeć do wnętrza. Bardzo nie lubił, gdy jego baśnie od początku uznano za dzieła dla dzieci, bez głębszego sensu. Jednak właśnie baśnie przyniosły mu wielki rozgłos i sławę. Pierwszy ich zbiór – Baśnie opowiedziane dla dzieci, został wydany w Kopenhadze w roku 1835.

4 Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Co roku inny kraj jest gospodarzem Dnia Książki dla Dzieci. Jego zadaniem wówczas jest zaprojektowanie i rozesłanie do innych krajów plakatu z mottem. W 2015 roku gospodarzem dnia są Zjednoczone Emiraty Arabskie, plakat projektowała Nasim Abaeian.

5 Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – tekst przesłania
autorką przesłania jest Marwa Obaid Rashid Al Aqroubi: Wiele kultur – jedna opowieść „Mówimy wieloma językami i różni nas pochodzenie, ale opowiadamy te same historie”. Mimo że przemawiają do nas różnymi głosami i mają inne barwy jedno jest w nich niezmienne: zawiązanie akcji, fabuła i zakończenie. Istnieją historie, które wszyscy znamy i kochamy. Słuchaliśmy ich w rozmaitych wersjach językowych, opowiadane w różny sposób. Zawsze wśród bohaterów są księżniczki i łajdacy, czarne i białe charaktery, które poprzez wieki dotrzymują nam towarzystwa. Wracają do nas w marzeniach, kołyszą nas do snu. I choć ich głosy zwolna milkną, oni sami wciąż żyją w naszych sercach, prowadząc nas do krainy tajemnic i wyobraźni. Tak oto różne kultury stapiają się w Jedną Historię.

6 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

7 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto to wypadało w trakcie semestru szkolnego.

8 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

9 Światowa Stolica Książki
W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

10 Wrocław Światową Stolicą Książki
24 czerwca 2014, podczas spotkania w Paryżu, komisja UNESCO zdecydowała że tytuł Światowej Stolicy Książki w roku 2016 nosić będzie Wrocław. Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, które uzyskało ten tytuł UNESCO. Kadencja Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki rozpocznie się 23 kwietnia 2016 roku i potrwa dokładnie rok. W tym samym czasie miasto pełnić będzie również rolę Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

11 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w naszej bibliotece
Konkurs plastyczny dla klas I – III na wykonanie najciekawszej zakładki do książki Konkurs literacki dla klas IV-VI na ciekawe i całkowicie nowe opracowanie tytułu dla popularnych baśni H. CH. Andersena ZAPRASZAMY!!!!


Pobierz ppt "Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci Światowy Dzień Praw Autorskich"

Podobne prezentacje


Reklamy Google