Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH"— Zapis prezentacji:

1 ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
Opracowała : Małgorzata Rutkowska

2 „W książkach jest coś szczególnego. Książki przenikają nas do głębi(
„W książkach jest coś szczególnego. Książki przenikają nas do głębi(...) A żadna nie przychodzi samotnie, ale wprowadza imiona innych i jedna każe łaknąć drugiej.” Francesco Petrarka

3 23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

4 Obchody Światowego Dnia Książki są jednym z przedsięwzięć mających na celu popularyzowanie czytelnictwa w Polsce. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku1616 zmarli Miguel de Cervantes William Szekspir i historyk peruwiański IncaGarcilaso de la Vega(przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, i Manuela Mejía Vallejo. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto to wypadało w trakcie semestru szkolnego.

5 Obchody i Zwyczaje Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andres. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Od 1998 roku w Wielkiej Brytanii, z okazji tego dnia, wydaje się specjalne edycje książek dla dzieci za 1 funt.

6 „Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów” Kartezjusz

7 „Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera" Monteskiusz
W czerwcu 2008 r. powstał Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców (KP BKW), utworzony przez pięć organizacji związanych z rynkiem książki: Polską Izbę Książki, Izba Księgarstwa Polskiego, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich.

8 „Kto czyta-żyje wielokrotnie.” Czechowicz

9 Według badań Biblioteki Narodowej 46% Polaków w ogóle nie czyta książek. Osoby zawodowo zajmujące się badaniem czytelnictwa biją na alarm i apelują o tworzenie mody na czytanie.

10 "Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach." Z badań wynika jasno, iż czytanie nie tylko poszerza wyobraźnię, zwiększa zasób słownictwa, uczy tolerancji i przygotowuje do aktywnego uczestnictwa w kulturze, ale ma także bezpośredni wpływ na rozwój gospodarczy państwa.

11 "Czytanie czegoś, na czym można polegać, przynosi pożytek
"Czytanie czegoś, na czym można polegać, przynosi pożytek. Czytanie rzeczy różnorodnych sprawia - przyjemność" Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich powodują zauważalne zwiększenie sprzedaży książek, poprawiają relacje i współpracę pomiędzy różnymi ogniwami łańcucha dystrybucji książek – od wydawcy poczynając, poprzez hurtownika, na księgarzu kończąc. Celem zaś całej akcji jest intensywne zaistnienie książki w mediach i stworzenie trwałej mody na czytanie. .

12 „Książka i możność czytania - to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji...”
„Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika... Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana.”

13 „W książkach jest wszystko
„W książkach jest wszystko. Czytajcie książki, ponieważ uszlachetniają serca, hartują wolę i kształtują charakter...”

14 J. Ch. Andersen

15 „Czytanie nie boli” Korzystaj z biblioteki do woli!
„Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi-doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości.”

16 23 kwietnia to również Światowy Dzień Praw Autorskich
Powstanie praw autorskich wywodzi się z przywilejów drukarskich. Pierwowzorem ustaw chroniących autorskie prawo majątkowe były Statute of Anne (1710) oraz francuskie ustawy z 1771 i 1773 roku. Ochrona autorskich dóbr osobistych wykształciła się dopiero w XIX wieku we Francji. W Polsce po odzyskaniu niepodległości, obowiązywały początkowo ustawy państw zaborczych, a od 1926 roku wysoko oceniana ustawa o prawie autorskim, przy której przygotowaniu główną rolę odegrał profesor F. Zoll. Obecnie obowiązuje ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U.z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) wyróżnia: autorskie prawa osobiste autorskie prawa majątkowe Prawo autorskie - często w Polsce terminem tym określa się zarówno ogół praw przysługujących autorowi dzieła, jak i szczególną ich część - przepisy upoważniające autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści.

17 Bądźmy ambasadorami czytelnictwa! Obudźmy radość czytania!
„ Książka i możność czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji”. Maria Dąbrowska

18 W książkach ukryta jest magia…


Pobierz ppt "ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH"

Podobne prezentacje


Reklamy Google