Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowała : Małgorzata Rutkowska ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowała : Małgorzata Rutkowska ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH."— Zapis prezentacji:

1 Opracowała : Małgorzata Rutkowska ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

2 W książkach jest coś szczególnego. Książki przenikają nas do głębi(...) A żadna nie przychodzi samotnie, ale wprowadza imiona innych i jedna każe łaknąć drugiej. Francesco Petrarka

3 23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

4 Obchody Światowego Dnia Książki są jednym z przedsięwzięć mających na celu popularyzowanie czytelnictwa w Polsce. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku1616 zmarli Miguel de Cervantes William Szekspir i historyk peruwiański IncaGarcilaso de la Vega(przy czym datę śmierci Shakespearea podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Mauricea Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, i Manuela Mejía Vallejo. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto to wypadało w trakcie semestru szkolnego.

5 Obchody i Zwyczaje Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andres. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Od 1998 roku w Wielkiej Brytanii, z okazji tego dnia, wydaje się specjalne edycje książek dla dzieci za 1 funt.

6 Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów Kartezjusz

7 Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera" Monteskiusz W czerwcu 2008 r. powstał Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców (KP BKW), utworzony przez pięć organizacji związanych z rynkiem książki: Polską Izbę Książki, Izba Księgarstwa Polskiego, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich.

8 Kto czyta-żyje wielokrotnie. Czechowicz

9 Według badań Biblioteki Narodowej 46% Polaków w ogóle nie czyta książek. Osoby zawodowo zajmujące się badaniem czytelnictwa biją na alarm i apelują o tworzenie mody na czytanie.

10 "Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach." Z badań wynika jasno, iż czytanie nie tylko poszerza wyobraźnię, zwiększa zasób słownictwa, uczy tolerancji i przygotowuje do aktywnego uczestnictwa w kulturze, ale ma także bezpośredni wpływ na rozwój gospodarczy państwa.

11 "Czytanie czegoś, na czym można polegać, przynosi pożytek. Czytanie rzeczy różnorodnych sprawia - przyjemność" Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich powodują zauważalne zwiększenie sprzedaży książek, poprawiają relacje i współpracę pomiędzy różnymi ogniwami łańcucha dystrybucji książek – od wydawcy poczynając, poprzez hurtownika, na księgarzu kończąc. Celem zaś całej akcji jest intensywne zaistnienie książki w mediach i stworzenie trwałej mody na czytanie..

12 Książka i możność czytania - to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji... Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika... Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana.

13 W książkach jest wszystko. Czytajcie książki, ponieważ uszlachetniają serca, hartują wolę i kształtują charakter...

14 J. Ch. Andersen

15 Czytanie nie boli Korzystaj z biblioteki do woli! Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi-doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości.

16 23 kwietnia to również Światowy Dzień Praw Autorskich Prawo autorskie - często w Polsce terminem tym określa się zarówno ogół praw przysługujących autorowi dzieła, jak i szczególną ich część - przepisy upoważniające autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści. Powstanie praw autorskich wywodzi się z przywilejów drukarskich. Pierwowzorem ustaw chroniących autorskie prawo majątkowe były Statute of Anne (1710) oraz francuskie ustawy z 1771 i 1773 roku. Ochrona autorskich dóbr osobistych wykształciła się dopiero w XIX wieku we Francji. W Polsce po odzyskaniu niepodległości, obowiązywały początkowo ustawy państw zaborczych, a od 1926 roku wysoko oceniana ustawa o prawie autorskim, przy której przygotowaniu główną rolę odegrał profesor F. Zoll. Obecnie obowiązuje ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U.z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) wyróżnia: autorskie prawa osobiste autorskie prawa majątkowe

17 Bądźmy ambasadorami czytelnictwa! Obudźmy radość czytania! Książka i możność czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji. Maria Dąbrowska

18 W książkach ukryta jest magia…


Pobierz ppt "Opracowała : Małgorzata Rutkowska ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH."

Podobne prezentacje


Reklamy Google