Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Zespół Szkół w Barcianach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Zespół Szkół w Barcianach"— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Zespół Szkół w Barcianach
ID grupy: 96/48_P_G1 Opiekun: Bożena Tomaszewska Kompetencja: Przedsiębiorczość Temat projektowy: Różnice kulturowe między Europejczykami Semestr/rok szkolny: letni /2012

3 Metody jakimi pracowaliśmy nad projektem
Ankieta (badanie kuchni europejskiej) Wywiad (poznawanie wybranej kuchni w ) Praca zespołowa (przygotowanie gazetek tematycznych.) Praca grupowa i zespołowa ( zajęcia z przedszkolakami) „Burza mózgów” Wyjazdy w teren

4 Cel projektu: Zdobycie i poszerzenie wiedzy o wybranych krajach europejskich. Wyszukanie i poznanie różnic kulturowych między Europejczykami (język, religia, literatura, kuchnia) Poznanie sylwetek znanych postaci ze świata nauki: fizyka, chemia Rozwijanie umiejętności pracy w grupie, zespole. Rozwijanie umiejętności komputerowych Rozwijanie umiejętności interpersonalnych ,rozwiązywania problemów. Poszerzanie i doskonalenie umiejętności wystąpień publicznych Doskonalenie w sobie postawy człowieka tolerancyjnego

5 wykonywane działania Opracowując temat projektowy” Różnice kulturowe między Europejczykami” podjęliśmy następujące działania: Zbudowaliśmy narzędzie do badania czyli ankietę i przeprowadziliśmy badanie znajomości kuchni europejskiej wśród mieszkańców. Przeprowadziliśmy wywiad z właścicielami restauracji na temat kuchni greckiej. Przeprowadziliśmy zajęcia wśród młodszych dzieci : czytaliśmy baśnie wybranych baśniopisarzy europejskich. Pracowaliśmy w zespołach przygotowując gazetki tematyczne umieszczone holu np. fizycy europejscy, prace dzieci młodszych wykonane po naszych zajęciach) .

6 Europa - stary świat Europa wraz z Azją i Afryką tworzą tzw.

7 Położenie geograficzne Europy
Europa na kuli ziemskiej Najdalej wysunięte punkty Europy Europa jest jednym z mniejszych kontynentów, ma powierzchnie nie co ponad 10,5 mln km2. W całości leży na półkuli północnej oraz w przeważającej części na półkuli wschodniej. Od północy oblewają ją wody Morza Norweskiego, Morza Barentsa, Morza Arktycznego; od zachodu wody Oceanu Atlantyckiego; od południa Morza Śródziemnego; od wschodu granice stanowią góry Ural. Skrajne punkty Europy: na północy : Przyl. Północny (Nordkinn) - 72N 27E na południu Przyl. Punta Marroqui 36N 6W na zachodzie Przyl. Roca 38N 9W na wschodzie ujście rzeki Bajdarata - 71N 68E

8 Regiony geopolityczne europy
Regiony geopolityczne Europy- to regiony przyrodnicze (stworzone przez naturę) lub regiony kulturowe (stworzone przez człowieka) zostają rozczłonkowane granicami państwowymi albo administracyjnymi mają wiele wspólnych lub wręcz takich samych cech. W Europie można wyróżnić: Państwa Skandynawskie ( Norwegia, Szwecja , Finlandia i Dania) Państwa Alpejskie ( Szwajcaria, Austria i Lichtensztain). Państwa Śródziemnomorskie ( Hiszpania, Francja, Włochy, Grecja) Państwa Bałtyckie ( Litwa, Łotwa, Estonia, Polska) Państwa Bałkańskie ( Bułgaria,

9 Zróżnicowanie zjednoczonego królestwa
Narodowy strój Szkotów - Kilt Narody Zjednoczonego Królestwa Zjednoczone Królestwo składa się z Anglii, Walii i Szkocji, które razem tworzą Wielką Brytanię, oraz z Irlandii Północnej. Wielka Brytania ma bogatą i fascynującą historię sięgającą wstecz aż do ok roku p.n.e., o czym świadczą liczne zabytki rozrzucone po całej Anglii – począwszy od Stonehenge po Pałac Buckingham. Osobliwym państwem jest Szkocja, która wyróżnia się niewątpliwie strojem ludowym .Szkoci posługują się przeważnie językiem angielskim. Walijczycy mają natomiast swój własny język ale jest on tak trudny, że potrafi się nim posługiwać tylko 22% Walijczyków

10 Zróżnicowanie kulinarne krajów europy
Kuchnia rosyjska I jej smaczne dania Kuchnia rosyjska jest pod każdym względem oryginalna i bogata. Znajdują się w niej dania postne i mięsne. Rosyjskie zupy są podobne do naszych. Klasyczna pochlopka, przypominająca naszą rodzimą kartoflankę a rossolnik to taka polska ogórkowa. Oczywiście znane są nam bliny czy pielemieni oraz Boeuf stroganow. Przykładem oryginalnego niepowtarzalnego smaku kwaśno - słodkiego może być kapuśniak rosyjski zwany Szczi., . Jest to jedno z podstawowych dań kuchni rosyjskiej od ponad 1000 lat. Jeśli przystawki, to najlepiej bliny- czyli placuszki z mąki pszennej i gryczanej, zwykle drożdżowe, podawane na gorąco, z roztopionym masłem i śmietaną, a do tego czerwony lub czarny kawior. Zupa to oczywiście solianka. Po obfitym posiłku zwyczajem jest podawanie herbaty z konfiturą, z całych owoców smażonych w gęstym syropie.

11 Zróżnicowanie kulinarne krajów europy
Norwegia Litwa Kuchnia litewska właściwie zawsze była pod wpływem innych państw i narodowości: ukraińskiej, polskiej, tatarskiej, białoruskiej, żydowskiej, niemieckiej oraz rosyjskiej. W kuchni litewskiej powszechnie używa się pieprzu, gałki muszkatołowej, kolendry, mięty i kminku. Najbardziej znane potrawy: 1. Didžkukuliai lub Cepelinai (cepeliny), znane jako kartacze) - "pyzy" lepione z ziemniaków i nadziewane farszem. Główną rolę w norweskiej kuchni odgrywa ryba, ale kraj słynie również z nieznanych gdzie indziej przysmaków mięsnych. Potrawy są proste i nieskomplikowane: Oto niektóre z nich: 1. mors kjøttkake 2. fiskekaker (zrazy rybne). fiskeboller (klopsy rybne) czy fiskepudding.

12 Zróżnicowanie kulinarne krajów europy
Litwa Norwegia Čeburėkai - czebureki - smażone na głębokim oleju duże "pierogi", nadziewane farszem. Kastinys - lekkie żmudzkie danie ze śmietany oraz masła z przyprawami Žemaičių blynai - bliny żmudzkie - grube placki z ugotowanych ziemniaków, nadziewane mięsem lub grzybami. Sery litewskie - białe, żółte, suszone, wędzone, a także słynny ser jabłkowy. Wędzone świńskie uszy W sobotę na obiad są zwykle naleśniki lub kasza na mleku, w niedzielę pieczeń, gotowana ryba lub właśnie zrazy. Fårekjøtt (baranina) trafia na stoły przede wszystkim w sezonie uboju owiec - jesienią. Popularnością cieszy się np. biała kapusta z baraniną (fårikål).

13 Kulinarne różnice między krajami Europy
Co najczęściej Europejczycy jedzą na śniadanie?

14 Polska -składa się najczęściej z ciepłego napoju (herbaty lub kawy), kanapek lub np. zupy mlecznej. Typowo poranną potrawą jest też jajecznica. Grecja -często jest to nisko tłuszczowy jogurt z suszonymi owocami i orzechami, ale spotyka się także tzatziki jako poranną przekąskę, czy mięsne omlety.

15 Francja -składa się zazwyczaj z bagietki lub croissanta z dżemem lub masłem oraz kawy lub czekolady, które podawane są w małych miseczkach, by dzięki temu móc w nich zamaczać bagietkę. Włochy -składa się najczęściej z nabiału, pieczywa i warzyw, popijając to sokiem, mlekiem lub wodą mineralną.

16 Wizyta w restauracji greckiej

17 Kuchnia grecka Będąc w restauracji zasmakowaliśmy kuchni greckiej, która bardzo nam przypadła do gustu. Oto niektóre potrawy, jakie spróbowaliśmy.

18 Degustacja zamówionych dań
Dziewczyny z naszej grupy razem z panem prowadzącym restaurację smakują pyszności z greckiej kuchni. Jedno z dań to musaka, czyli makaron zapiekany z mięsem i kremem.

19 Trochę o kuchni-wywiad z właścicielami restauracji greckiej

20 ROZMOWA O KUCHNI GRECKIEJ I NIE TYLKO
Ulubione danie Greków? Gyros oraz pieczony baran z rożna. Kto zajmuję się kuchnią w Grecji? Kuchnią, domem i dziećmi w Grecji zajmuje się kobieta nie mniej jednak to mężczyźni lepiej gotują i prowadzą. restauracje. Co dominuje w greckiej kuchni? Jaki rodzaj pokarmu? Grecy jedzą dużo ryb, mięsa, a także dużo sałatek.

21 KUCHNIA cd. Jakich przypraw używa się w kuchni?
Grecy stosują świeże przyprawy: oregano, marchewkę, pietruszkę. Co jedzą na co dzień grecy? Grecy jedzą bardzo dużo ryb, generalnie w piątek i sobotę, zaś w środy jedzą zupę fasolową. Jakie przekąski jedzą Grecy? Grecy głównie jedzą na przekąskę oliwki oraz rozmaite owoce morza.

22 Trochę opowieści o życiu w Grecji.
Grecy to bardzo życzliwi ludzie, zawsze uśmiechnięci, spokojni i towarzyscy. W restauracji grecy jedzą przystawki przed śniadaniem oraz piją dany trunek. Wolny czas grecy spędzają często w barach, pubach. Latem, gdy jest bardzo gorąco sklepy otwarte są do godz. 14 Między 14 a 19 wszyscy odpoczywają .Wychodzą z domów na ulice po Grecy są bardzo towarzyscy i przyjaźni. Wychodzą bawić się całymi rodzinami nawet z małymi dziećmi.

23 Badanie ankietowe dotyczące znajomości kuchni europejskiej
Wyniki ankiety, którą, przeprowadziliśmy wśród mieszkańców naszej miejscowości Pytanie 3. Głównym składnikiem jakiej kuchni jest makaron? A: włoskiej B: szwedzkiej C: irlandzkiej D: francuskiej Pytanie 4. Jak inaczej nazywane są kołduny? A: kopytka B: croissanty C: kartacze D: knedle Pytanie 1. Z jakiego kraju pochodzi fondue? A: Hiszpania B: Rosja C: Szwajcaria D: Francja Pytanie2. Co dominuje w kuchni skandynawskiej? A: ryby B: drób C: owoce morza D: sery

24 Zróżnicowanie religijne europy
Ukazanie różnorodności wyznań religijnych na terenie Europy. Wyjaśnienie, iż korzeniami religii europejskiej jest chrześcijaństwo. 1054r. - schizma wschodnia – pojawienie się prawosławia. XVI w. reformy Marcina Lutra – ukształtowanie się protestantyzmu. Przedstawienie obszarów objętych poszczególnym wyznaniem religijnymi.

25 Zróżnicowanie religijne europy
Kultura Europy osadzona jest w tradycji chrześcijańskiej. Religia pojawiła się już w I w. n.e. i do końca X wieku stała się dominującym wyznaniem we wszystkich krajach europejskich. Nie ma ona jednak jednolitego charakteru. W XI wieku doszło do podziału największego systemu religijnego świata na katolicyzm i prawosławie. Prawie 500 lat później w efekcie reformacji doszło do kolejnego rozłamu, w wyniku którego z Kościoła rzymskokatolickiego wyodrębniły się wyznania protestanckie. Współcześnie protestantyzm dominuje w Krajach Skandynawskich, oraz w kręgu ludów germańskich (Niemiec, Holandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii), a także na Łotwie i w Estonii. Katolicyzm jest głównym wyznaniem w większości państw romańskich (Portugalii, Hiszpanii, Francji, Włoch) oraz w środkowej Europie, natomiast prawosławie jest najważniejszą religią wschodniej i południowo-wschodniej części kontynentu. W sumie udział chrześcijan w ogólnej liczbie Europejczyków oceniany jest na około 70%. Ponad 50 mln obywateli państw europejskich (7% populacji) wyznaje islam. Religia ta pojawiła się w Europie w VIII w. n.e. wraz z inwazją arabską w Hiszpanii. Głównym skupiskiem europejskich muzułmanów były Bałkany. Wyznawcy islamu – muzułmanie – stanowią większość w Albanii, Kosowie, Bośni i Hercegowinie

26 Państwa według wyznania dominującego

27 Zróżnicowanie religijne europy
katolicyzm protestantyzm prawosławie islam

28 Struktura religijna w Europie

29 Zróżnicowanie religijne krajów europy
Watykan- Plac Św. Piotra Katolicyzm Największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu, zarządzana przez biskupa i patriarchę Rzymu - papieża oraz biskupów pozostających z nim we wspólnocie. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

30 Zróżnicowanie religijne krajów europy
Prawosławie Sobór Wasyla Błogosławionego w Moskwie Prawosławie jest doktryną ortodoksyjnego Kościoła chrześcijańskiego. Cerkiew to w religii prawosławnej nazwa świątyni. Podstawowe źródło wiary prawosławnej stanowi Tradycja Święta. Msze odprawia prezbiter. Prawosławny sznur modlitewny prezbiter

31 Zróżnicowanie religijne krajów europy
Protestantyzm Przykład zboru protestanckiego. Kościół Rzymskokatolickiego rozpoczęty wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku.  W łonie protestantyzmu wyróżnić można kilka wiodących wyznań, z czego główne to: luteranizm, kalwinizm, reformowane skrzydło anglikanizmu, baptyzm adwentyzm i penekostalizm. Świątynie protestanckie to zbory, w których duchowni czyli pastorzy celebrują msze .

32 FIZYCY ICHEMICY EUROPEJSCY
Sir Isaac Newton ( ) - Fizyk, astronom i matematyk angielski, twórca mechaniki, podał teorię korpuskularną światła, badał właściwości optyczne, wynalazł teleskop zwierciadlany. Archimedes (ok. 287 p.n.e. - ok. 212 p.n.e.) - Fizyk , matematyk i wynalazca grecki, jeden z najwybitniejszych uczonych w starożytności Michael Faraday ( ) - Angielski fizyk i chemik, skroplił szereg gazów (chlor, dwutlenek węgla, amoniak), odkrył prawa elektrolizy oraz zjawisko indukcji elektromagnetycznej i ustalił jej prawa, odkrył zjawisko diamagnetyzmu i paramagnetyzmu. Andre Marie Ampere ( ) - Fizyk francuski, przedstawił teorię magnetyzmu i odkrył oddziaływanie elektrodynamiczne. Dymitrij Iwanowicz Mendelejew ( ) - Chemik rosyjski, zestawił okresowy układ pierwiastków chemicznych i przewidział istnienie oraz własności nieznanych jeszcze pierwiastków, odkrył i wyjaśnił zjawisko kontrakcji.

33 Fizycy i chemicy europejscy

34 FIZYCY ICHEMICY EUROPEJSCY
Sir Isaac Newton ( ) - Fizyk, astronom i matematyk angielski, twórca mechaniki, podał teorię korpuskularną światła, badał właściwości optyczne, wynalazł teleskop zwierciadlany. Archimedes (ok. 287 p.n.e. - ok. 212 p.n.e.) - Fizyk , matematyk i wynalazca grecki, jeden z najwybitniejszych uczonych w starożytności Michael Faraday ( ) - Angielski fizyk i chemik, skroplił szereg gazów (chlor, dwutlenek węgla, amoniak), odkrył prawa elektrolizy oraz zjawisko indukcji elektromagnetycznej i ustalił jej prawa, odkrył zjawisko diamagnetyzmu i paramagnetyzmu. Andre Marie Ampere ( ) - Fizyk francuski, przedstawił teorię magnetyzmu i odkrył oddziaływanie elektrodynamiczne. Dymitrij Iwanowicz Mendelejew ( ) - Chemik rosyjski, zestawił okresowy układ pierwiastków chemicznych i przewidział istnienie oraz własności nieznanych jeszcze pierwiastków, odkrył i wyjaśnił zjawisko kontrakcji.

35 FIZYCY ICHEMICY EUROPEJSCY
Nasza praca nad gazetką „fizycy i chemicy europejscy” gazetka tematyczna umieszczona na tablo Pracowaliśmy w grupach przygotowując informację o znanych z osiągnięć fizyków i chemików europejskich Wyboru dokonywaliśmy na podstawie naszej wiedzy zdobytej na lekcjach i zajęciach projektowych.

36 Cała grupa czyta dzieciom
Z baśniami w klasie „0” Odwiedziliśmy naszych najmłodszych kolegów z klasy „0”. Naszym celem było zapoznanie z pięknymi baśniami. Przebraliśmy się za bohaterów baśni „Siedem koźlątek i wilk” Braci Grimm . Zajęcia zaczęliśmy od czytania, następnie dzieci narysowały to, co zapamiętały z naszej opowieści. Każde dziecko zostało przez nas nagrodzone. Następnie wszyscy przystąpiliśmy do wspólnej zabawy. Odwiedziliśmy przedszkola „Biedronka”, „Bajka” i przedszkole w Zespole Szkół w. dzieciństwa. Bardzo miło spędziliśmy razem czas. Klaudia w roli narratora w baśni „Siedem koźlątek i wilk”- Braci Grimm

37 Przedstawiamy baśnie europejskie
Z wizytą w klasie „0” W przedszkolu „Bajka” Bartek wcielił się w rolę wilka Alicja w roli narratora

38 LISTA UNESCO Lista obiektów, objętych szczególna ochrona organizacji UNESCO ze względu na ich unikatową wartość historyczną bądź przyrodniczą. Lista obejmuje (w lipcu) 830 obiektów w138 krajach, w tym 644 obiektów dziedzictwa kulturowego, 162 przyrodniczego i 24 mieszane. W sprawie wpisania danego obiektu na listę decyduje coroczna konferencja UNESCO. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Włochy – 39 Hiszpania – 38 Niemcy – 30 Francja – 29 Wielka Brytania – 26 Rosja – 21 Grecja – 16 Portugalia – 13 Czech – 12 Polska – 12 Bułgaria – 9 Austria – 8 Belgia – 8 Malta – 3 Litwa – 3 Ukraina – 2 Luksemburg – 1 Łotwa – 1 Estonia - 1 Węgry – 8 Holandia – 7 Rumunia – 7 Słowacja – 5 Finlandia – 5 Dania – 4 Białoruś – 4

39 Brama Brandenburska Jeden z charakterystycznych punktów miasta, a także całych Niemiec

40 Katedra św. Piotra i NMP w Kolonii
– (niem. Kölner Dom, oficjalnie Hohe Domkirche St. Peter und Maria) Archikatedra, największy i najważniejszy kościół niemieckiej Kolonii. Siedziba arcybiskupstwa kolońskiego.

41 Stonehenge Jedna z najsłynniejszych, europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epoki neolitu oraz brązu. Megalit położony jest w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii.

42 Notre-Dame de Paris Gotycka katedra w Paryżu. Jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame francuskiego pisarza Wiktora Hugo.

43 Castel del Monte Zamek ten uznawany jest za jedno z najdoskonalszych dzieł architektonicznych średniowiecza.

44 Sagrada Familia Sagrada Familia to niepowtarzalna secesyjna świątynia rzymsko-katolicka, mieści się w południowo-centralnej części miasta. Bazylikę zaprojektował słynny architekt Antonio Gaudi, a jej budowa trwa od roku 1924 do dnia dzisiejszego

45 Najstarszy obszar Krakowa, otoczony Plantami.
Stare Miasto KRAKÓW Najstarszy obszar Krakowa, otoczony Plantami. Jego centrum stanowi Rynek Główny.

46 Miasto w środkowej Rumunii, nad rzeką Wielką Tyrnawą w Siedmiogrodzie.
Sighişoara Miasto w środkowej Rumunii, nad rzeką Wielką Tyrnawą w Siedmiogrodzie. Jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie środkowo-wschodniej.

47 Cerkiew Bojańska Średniowieczna świątynia prawosławna, znajdująca się w Bojanie (dzielnica Sofii). Wyróżnia się dobrze zachowanymi freskami, które zaliczane są do najcenniejszych zabytków średniowiecznej sztuki malarskiej na Bałkanach.

48 Zabytkowa stacja pomp parowych.
Woudagemaal Zabytkowa stacja pomp parowych.

49 (gr. Akropolis - górne miasto)
Akropol ateński (gr. Akropolis - górne miasto) Położone w Atenach wapienne wzgórze o wysokości względnej 95 m. Był on ufortyfikowanym wzgórzem, na którym już w czasach mykeńskich zbudowano cytadelę. W okresie późniejszym Akropol stał się miejscem kultu.

50 Praga (czes. Praha) Stolica i największe miasto Czech. Nazwa została wyprowadzona od słowa czeskiego "práh" które oznacza próg domu (związane jest to z legendą o Libuszy).

51 Klasztor Hieronimitów
w Lizbonie Budowa klasztoru rozpoczęła w 1502 z polecenia króla Manuela I jako wyraz dziękczynienia za szczęśliwą wyprawę, zakończyła w roku 1551, kiedy jego syn Jan III zrezygnował z jej finansowania.

52 występujący również pod nazwami Bardiejów, Bardyjów, Bardejów
Bardiów występujący również pod nazwami Bardiejów, Bardyjów, Bardejów Miasto powiatowe w północno-wschodniej Słowacji, w kraju preszowskim, w historycznym regionie Szarysz.

53 Pałac Schönbrunn Pałac zbudowany w XVII-XVIII wieku na zlecenie cesarza Leopolda I, zaprojektowany przez Johanna Bernharda Fischera von Erlacha.

54 Wnioski po zakończeniu projektu
Prezentacja, którą zrobiliśmy podoba nam się ( ale zawsze mogło być lepiej) Najchętniej robiliśmy te części prezentacji, które pozwalały nam działać wśród innych ludzi np.: przeprowadzenie ankiety, wywiadu czytanie baśni czy zajęcia w Centrum Kopernik. Praca w nad projektem pozwoliła nam dostrzec swoje wady i zalety. Poszerzyliśmy swoje umiejętności informatyczne i multimedialne ( tablica interaktywna bardzo nam się przydała)

55


Pobierz ppt "Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Zespół Szkół w Barcianach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google