Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wirtualne Koła Naukowe – środowisko uczenia się w wirtualnej przestrzeni. Henryk Szaleniec.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wirtualne Koła Naukowe – środowisko uczenia się w wirtualnej przestrzeni. Henryk Szaleniec."— Zapis prezentacji:

1 Wirtualne Koła Naukowe – środowisko uczenia się w wirtualnej przestrzeni. Henryk Szaleniec

2 Wirtualne koła naukowe ­ środowisko uczenia się w wirtualnej przestrzeni

3 Główne wątki Czym będzie wirtualna szkoła uczniów utalentowanych? Jakich uczniów nazwiemy utalentowanymi? W jaki sposób będzie prowadzona rekrutacja do kół? Jak będą zorganizowane wirtualne koła naukowe? Trzy grupy aktywności w ramach wirtualnych kół naukowych. 5 filarów wirtualnej szkoły dla uczniów utalentowanych.

4 Czym będzie wirtualna szkoła uczniów utalentowanych? Wirtualna szkoła oznacza środowisko uczenia się w wirtualnej przestrzeni przy pomocy odpowiednich narzędzi i aplikacji ułatwiających współpracę pomimo znacznych odległości dzielących uczniów.

5 Czym będzie wirtualna szkoła uczniów utalentowanych? Głównym celem wirtualnego koła jest zapewnienie utalentowanym uczniom, rozproszonym w 200 szkołach, możliwości dostępu do zaawansowanych metod samodzielnego uczenia się w kontakcie z nauczycielem akademickim oraz innymi uczniami poprzez Sieć.

6 Jakich uczniów nazywamy utalentowanymi? Ellen Winner 1 uważa, że uczniów utalentowanych wyróżniają trzy grupy cech: 1. W dziedzinie, w której posiadają talent, rozwijają się znacznie wcześniej niż ich rówieśnicy, a nauka nie tylko nie stanowi dla nich trudności, ale ponadto sprawia im przyjemność zapewniając jednocześnie wysoki poziom motywacji i szybki postęp. 1 Winner Ellen, Gifted Children: Myths and Realities, Basic Books, New York, 1996.

7 Jakich uczniów nazywamy utalentowanymi? 2.Utalentowani uczniowie nie tylko uczą się w swojej dziedzinie szybciej, niż nawet bardzo zdolni, ale także uczą się w całkiem inny sposób pod względem jakościowym dokonując własnych odkryć koniecznych do rozwiązania problemu, nad którym się koncentrują. Od najmłodszych lat potrafią się uczyć samodzielnie przy minimalnej pomocy dorosłych.

8 Jakich uczniów nazywamy utalentowanymi? 3.Prawie że obsesyjnie interesują się dziedziną, w której posiadają talent i dążą do mistrzowskiego jej opanowania. Często potrafią tak intensywnie koncentrować się na swojej dziedzinie, że mogą całkowicie wyłączyć się z tego, co się wokół nich dzieje.

9 W jaki sposób będzie prowadzona rekrutacja do kół? W projekcie zaplanowano udział około 400 uczniów w wirtualnych kołach naukowych dla utalentowanych w zakresie akademickim w obszarze przedmiotów matematyczno­ przyrodniczych. W roczniku rozpoczynającym naukę w gimnazjum we wrześniu 2010 mogą się nie trafić utalentowani uczniowie w danej szkole.

10 W jaki sposób będzie prowadzona rekrutacja do kół? W trakcie rekrutacji będą brane pod uwagę 4 czynniki. 1.Rezultat osiągnięty w konkursie matematyczno -przyrodniczym w szkole podstawowej. 2.Wynik sprawdzianu na zakończenie szkoły podstawowej. 3.Wynik testu diagnostycznego w części matematycznej i przyrodniczej. 4.Wynik obserwacji nauczycielskich w pierwszych czterech miesiącach nauki w gimnazjum.

11 Jak będą zorganizowane wirtualne koła naukowe? Wirtualne koła naukowe będą zorganizowane według dziedzin: biologia, chemia, geografia, fizyka, informatyka, matematyka tworząc wirtualną szkołę uczniów utalentowanych.

12 Grupy aktywności w ramach wirtualnych kół naukowych Praca w Sieci z opiekunem akademickim przed obozem naukowym. Dzięki programowi Microsoft Office Live Meeting, który może być wykorzystywany w internetowych szkoleniach na żywo można dokonywać prezentacji, udostępniać pliki, a nawet przekazywać kontrolę nad pulpitem. Uczestnicy mogą sporządzać szkice na wirtualnej tablicy – przebieg jest archiwizowany.

13 Grupy aktywności w ramach wirtualnych kół naukowych I interdyscyplinarny obóz naukowy dla 100 wyróżniających się uczestników kół naukowych – uczniowskie badania. Praca w Sieci pomiędzy pierwszym i drugim obozem naukowym. II interdyscyplinarny obóz naukowy sumujący rezultaty uczniowskich badań.

14 Harmonogram działań ZadanieTerminOdpowiedzialni za organizację Rekrutacja uczniówDo 31.11.2010Szkoła i WSiP Utworzenie wirtualnych kół15.12.2010Nauczyciele akademiccy Praca wirtualnych kół z wykorzystaniem platformy 01.02.2011 – 24.06.2011 Nauczyciele akademiccy I obóz naukowy - badawczylipiec lub wrzesień 2011 WSiP i Nauczyciele akademiccy Praca wirtualnych kół z wykorzystaniem platformy Rok szkolny 2011/2012 Nauczyciele akademiccy II obóz naukowy- sumujący rezultaty Wrzesień 2012 WSiP i Nauczyciele akademiccy

15 Dostęp do szkolnej pracowni przedmiotowej Obozy naukowe Praca w Sieci z rówieśnikami Indywidualna praca własna Praca z pod kierunkiem nauczyciela akademickiego 5 filarów wirtualnej szkoły dla uczniów utalentowanych

16 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Wirtualne Koła Naukowe – środowisko uczenia się w wirtualnej przestrzeni. Henryk Szaleniec."

Podobne prezentacje


Reklamy Google