Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CZYNI Ł WSZYSTKO, KU CHWALE OJCZYZNY!!! NIE MO Ż EMY O NIM ZAPOMNIE Ć Antoni Heda „Szary”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CZYNI Ł WSZYSTKO, KU CHWALE OJCZYZNY!!! NIE MO Ż EMY O NIM ZAPOMNIE Ć Antoni Heda „Szary”"— Zapis prezentacji:

1

2 CZYNI Ł WSZYSTKO, KU CHWALE OJCZYZNY!!! NIE MO Ż EMY O NIM ZAPOMNIE Ć Antoni Heda „Szary”

3 URODZIŁ SIĘ 11 PAŹDZIERNIKA 1916 ROKU. WYWODZIŁ SIĘ Z WIELODZIETNEJ CHŁOPSKIEJ RODZINY MIESZKAJĄCEJ WE WSI MAŁOMIERZYCE KOŁO IŁŻY. Narodziny Bohatera

4 W WALCE O WOLNĄ POLSKĘ! Antoni zasłynął z akcji rozbicia kieleckiego więzienia MBP, w którym było uwięzionych około 300 żołnierzy Armii Krajowej w roku ( 9 VIII 1943)

5 Wierny przyjaciel… Pies, który zawsze towarzyszył Panu Hedzie i ostrzegał przed niebezpieczeństwem.. …zasłonił swojego pana i zginął od kuli z pistoletu maszynowego.

6 BYŁ WIĘŹNIEM POLITYCZNYM W LATACH 1948-1956, Z CZTEREMA WYROKAMI ŚMIERCI ZAMIENIONYMI NA „DOŻYWOCIE”. NA SZCZĘŚCIE ZOSTAŁ OBJĘTY AMNESTIĄ… „Byliśmy wierni Bogu podczas zwycięstw, pozostaniemy Mu wierni i podczas klęski” ~Romuald Traugutt

7 Jedna kropla zła nasącza jadem całe nasze dobro. ~William Shakespeare PO WOJNIE NADAL WALCZYŁ O WOLNĄ POLSKĘ. ZA AKCJĘ UWOLNIENIA LUDZI (towarzyszy broni) Z WIĘZIENIA W KIELCACH UBECY ZEMŚCILI SIĘ, ZABIJAJĄC DWÓCH BRACI komendanta „SZAREGO”.

8 Ciągła ucieczka… „SZARY” WRAZ Z RODZINĄ, CZĘSTO ZMIENIAŁ MIEJSCE ZAMIESZKANIA, UKRYWAJĄC SIĘ PRZED SŁUŻBĄ BEZPIECZEŃSTWA. DLA NIEPOZNAKI ZMIENIŁ SOBIE RÓWNIEŻ NAZWISKO NA WIŚNIEWSKI.

9 Nie złożył szybko broni… PO OPUSZCZENIU WIĘZIENIA NADAL SŁUŻYŁ OJCZYŹNIE. W PÓŹNIEJSZYCH LATACH PROWADZIŁ DZIAŁALNOŚĆ NIEPODLEGŁOŚCIOWĄ W NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” ORAZ ZOSTAŁ WIELOLETNIM DORADCĄ KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO.

10 WIELKI BOHATER=SKROMNY BOHATER Starszy Pan spaceruj ą cy po ulicach Ka ń, Zawsze ż yczliwy, troskliwy, o twarzy rozja ś nionej I posturze wojskowej…

11 KRZYŻ ORDERU WOJENNEGO VIRTUTI MILITARI KRZYŻ WALECZNYCH Za zasługi został odznaczony…

12 … HONOROWY OBYWATEL BRWINOWA O CZARUJĄCYM UŚMIECHU, ZMARŁ 15 LUTEGO 2008 ROKU. JEGO IMIENIEM ZOSTAŁA NAZWANA ULICA W KANIACH, PRZY KTÓREJ MIESZKAŁ.

13 Co mnie łączy z tak niezwykłym człowiekiem… i co mnie natchnęło do zrobienia tej prezentacji Mój dziadek bardzo dobrze znał Pana Hedę. Pewnego dnia, Pan Antoni przyjechał z pewnym człowiekiem pochodzenia żydowskiego. Mając zaufanie do dziadka, poprosił go o schowanie na działce ww. Później mój dziadek czynnie uczestniczył w tajnych działaniach Pana Hedy… Zawsze mówił mi, że z takich Ludzi jak Pan Antoni powinienem brać przykład.

14 Dziękuję za uwagę!

15 Źródła, z których korzystałem: - http://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Heda - http://www.ompio.pl/pl-PL/postacie/58-antoni- heda-ps-szary - „Wspomnienia Szarego” A. Heda – Szary - źródła własne


Pobierz ppt "CZYNI Ł WSZYSTKO, KU CHWALE OJCZYZNY!!! NIE MO Ż EMY O NIM ZAPOMNIE Ć Antoni Heda „Szary”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google