Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tadeusz Zawadzki „Zośka”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tadeusz Zawadzki „Zośka”"— Zapis prezentacji:

1 Tadeusz Zawadzki „Zośka”

2 Życiorys Przybrane nazwisko: Tadeusz Zieliński,
pseudonimy: Kajman, Kotwicki, Lech Pomarańczowy, Tadeusz, Zośka. Oficer czasu wojny WP: podporucznik [maj-czewiec 1943]. Urodzony 24 stycznia 1921 w Warszawie, syn Józefa [inżyniera chemika, późniejszego profesora, dziekana Wydz. Chemii i rektora Politechniki Warszawskiej, a następnie prorektora tajnej Politechniki Warszawskiej, który pod pseud. "Juliusz" działał w Referacie IIIc, następnie w ZO] i Leony Siemieńskiej, nauczycielki, działaczki oświatowej.

3 Tadeusz w szkole Uczył się początkowo w Szkole Ziemi Mazowieckiej, a od 1933 w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego [ul. Myśliwiecka 6], gdzie wiosną 1939 otrzymał świadectwo dojrzałości. W jego klasie uczyli się późniejsi żołnierze warszawskich Grup Szturmowych: Jan"Rudy" Bytnar i Krzysztof Kamil Baczyński.

4 Harcerstwo W harcerstwie od jesieni 1933 w 23. Warszawskiej Drużynie Harcerzy [WDH] im. Bolesława Chrobrego [tzw. "Pomarańczarnia"] - był członkiem zastępu "Lwów Morskich", od października 1938 był komendantem pocztu sztandarowego 23. WDH. Posiadał stopień "Harcerza Orlego".

5 Sabotaże Po akcji "Meksyk II" wszyscy jej uczestnicy musieli zmienić swój wygląd zewnętrzny. Obok zdjęcie "Zośki" wykonane do wykorzystania w nowych dokumentach.

6 Akcje dywersyjne Dowodził dwiema dalszymi głośnymi akcjami:
- odbiciem więźniów pod Celestynowem w nocy z 20 na 21 maja 1943 [w obecności kpt. "Mietka" - Mieczysława Kurkowskiego, ówczesnego bezpośredniego zwierzchnika OS "Jerzy" w Kedywie KG AK, który czuwał nad przebiegiem akcji, stanowiącej dla "Zośki" egzamin oficerski], - wysadzeniem mostu kolejowego pod Czarnocinem w nocy z 5/6 czerwca 1943. - Poległ w ataku na strażnicę Grenzschutzpolizei w Sieczychach koło Wyszkowa w nocy z 20 na 21 sierpnia 1943 uczestnicząc w akcji "Taśma" jako obserwator.

7 Odznaczenia Odznaczony: Krzyżem Walecznych:
- po raz pierwszy: 3 kwietnia 1943 za akcję pod Arsenałem - po raz drugi: za akcję w Sieczychach [pośmiertnie - wrzesień 1943] Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari V klasy - za akcję pod Celestynowem.

8 Warszawskie Powiązki Zginął 20 sierpnia 1943 w czasie rozbicia strażnicy granicznej w miejscowości Sieczychy.


Pobierz ppt "Tadeusz Zawadzki „Zośka”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google