Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Christian Dior Życiorys i kolekcje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Christian Dior Życiorys i kolekcje."— Zapis prezentacji:

1 Christian Dior Życiorys i kolekcje

2 Krótki Życiorys Christian Dior, nazywany „królem” francuskiej mody , urodził się 21 stycznia 1905 r. w Normandii (Granville). Mały chłopiec wyrastał w środowisku burżuazji francuskiej, otoczony dwoma braćmi i siostrami. Willa “Les Rhumbs”, dom jego dzieciństwa na zawsze została w jego wspomnieniach. Napisał kiedyś, że “najbardziej ciepłe i czułe wspomnienia są chwile, które spędził w tym domu i że jego życie, jego styl zawdzięczają wszystko temu uprzywilejowanemu miejscu, jego niezwykłemu położeniu i architekturze”

3 Jego życiorys jest nietypowy. Nie od razu bowiem został kreatorem mody
Jego życiorys jest nietypowy. Nie od razu bowiem został kreatorem mody. W roku 1925 studiuje Sciences Politiques, ale jego miłość do architektury i sztuki jest silniejsza i wraz z przyjacielem otwiera galerię sztuki. Po śmierci matki rodzina Dior ma duże kłopoty finansowe, są zmuszeni sprzedać wszystko włącznie z willą “Les Rhumbs”. Dalsze dzieje Ch.Dior – koniec lat 30-tych sprzedaje projekty kapeluszy i sukni dla roznych domow mody, modelista u Roberta Piquet’a , ilustrator mody w “Figaro” , II WS, po wyzwoleniu praca jako asystant slawnego projektanta Luciena Lelonga, gdzie pracuje wspolnie z Pierre Balmain……i w 1946 roku zaklada wlasny dom mody. Pierwsza kolekcja, sukces za sukcesem.

4 Wybrane Kolekcje oraz Perfumy
Pierwsze kolekcje “Corolle” , talia osy, zwiewne spodnice tiulowe z 20 m materialu, lejace sie jedwabie, falbanki, cyganskie bluzki, zgrabne buciki…..Brigitte Bardot w jego wspanialych kreacjach? Dior napisal wtedy, ze kobieta jest dla niego jak kwiat. Mial racje, jego marzeniem bylo nie tylko ubierac kobiete, ale rowniez kreaowac dla niej makijaz, perfumy. Uwazal, ze perfumy sa “finishing touch” kazdej sukni. W roku 1947 “rodza” sie pierwsze perfumy Miss Dior.

5 W czasie dekady swych „rządów” Dior wypuścił 22 kolekcje uwzględniające zróżnicowania geograficzne. Inne linie pojawiły się w butikach w Nowym Jorku, inne np. w Paryżu.

6 Perfumy Wszystkie perfumy Dior'a począwszy od Miss Dior aż po Dior Addict mają w sobie coś magicznego i niepowtarzalnego. Zapachy takie jak Eau Sauvage, Poison, J'adore czy Fahrenheit stały się symbolami najbardziej emocjonujących cech męskości i kobiecości.  

7 Ciekawostki Christian Dior zmarł na zawał serca we włoskiem kurorcie Montecatini, na które udał się ze swoim kochankiem – piosenkarzem Jakiem Benitą. Projektant nigdy nie krył swojej orientacji seksualnej. Chorobliwie przesądny, w każdej ważnej sprawie radził się astrologa jednak w tym jedynym wypadku udał się na zasłużony urlop mimo ostrzeżeń wróżbity. Zmarł w wieku 52 lat.

8 .W każdej kolekcji tworzył płaszcz „Granville” (od nazwy rodzinnego miasta). Poza tym przynajmniej jeden z modeli w kolekcji musiał być ozdobiony motywem ulubionych kwiatów mistrza- konwalii. .Christian Dior nie akceptował mężczyzn, którzy nie nosili krawatów. .Nie wszyscy zachwycali się projektami Diora. On nie ubiera kobiet, tylko je tapetuje. Jest żałosny!- tymi słowami podsumowała jego styl Coco Chanel. Nawet nie wie, jak zszyć dwa kawałki tkaniny - twierdził Cristobal Balanciaga.

9 DZIĘKUJE


Pobierz ppt "Christian Dior Życiorys i kolekcje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google