Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uważamy, iż polscy lotnicy są dobrym wyborem na patrona naszej szkoły. Brali udział w walkach na wielu frontach, pomagając innym państwom, kiedy były.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uważamy, iż polscy lotnicy są dobrym wyborem na patrona naszej szkoły. Brali udział w walkach na wielu frontach, pomagając innym państwom, kiedy były."— Zapis prezentacji:

1

2 Uważamy, iż polscy lotnicy są dobrym wyborem na patrona naszej szkoły. Brali udział w walkach na wielu frontach, pomagając innym państwom, kiedy były w tarapatach. Odznaczali się walecznością i dużą odwagą. Premier Anglii powiedział o nich,,Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak niewielu. Piloci ci posiadali niezwykły hart ducha i byli prawdziwymi bohaterami, ich postawa stanowi wzór do naśladowania.

3

4 Nazwa dywizjonu pochodzi od nazwy armii, z której wywodziła się większość lotników, przynależących do dywizjonu. Dywizjon był pododdziałem lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie.

5 sformowany-13 lipca 1940r. pierwszy rozkaz dzienny-28 lipca 1940r. gotowość operacyjna- 15 sierpnia 1940r. ostatnie zadanie bombowe-7 maja 1945 r. rozformowany-18 grudnia 1946r. litery kodowe- WX (Woxhale) od 1945r.- QH kolor szalików-jasnobrązowy święto dywizjonu-25 kwietnia

6 w bitwie o Anglię, w ofensywie myśliwskiej nad Francją, w obronie Exeter, w osłonie konwojów, w operacji Jubilee(desant pod Dieppe), w bitwie o Niemcy, w operacji Overlord, w bitwie w Normandii, w inwazji Niemiec,

7

8 303 Dywizjon Myśliwski "Warszawski im. Tadeusza Kościuszki" – jednostka lotnicza Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii

9 w bitwie o Anglię, w ofensywie myśliwskiej nad Francją, w obronie ujścia rzeki Mersey, wdesancie pod Dieppe, w osłonie konwojów, w operacji Overlord, w inwazji Niemiec,

10 Witold Urbanowicz, Zdzisław Henneberg, Wojciech Kołaczkowski, Jan Zumbach, Jan Falkowski, Tadeusz Koc, Witold Łokuciewski.

11 podczas BITWY O ANGLIĘ

12

13 W ciągu swej bojowej kariery lotnicy z 302 dywizjonu strącili od 44 do 47 samolotów nieprzyjaciela (według różnych źródeł, nie licząc wojny obronnej w Polsce), 24 prawdopodobnie oraz 18 uszkodzili. Straty wyniosły 20 pilotów zabitych, 12 zaginionych i 9 w niewoli. W tym czasie piloci wykonali 10 996 lotów bojowych, w czasie 16 311 godzin.

14

15 Pod koniec 1942 roku w Dowództwie PSP zrodził się pomysł stworzenia jednostki myśliwskiej, która miałaby zostać wysłana w rejon gdzie w walkach współdziała lotnictwo i siły naziemne. Pomysłodawcą był płk Tadeusz Rolski. Jedynym miejscem gdzie takie walki się toczyły była Płn. Afryka. Ustalono, że jednostka polska będzie liczyć 16 pilotów, w tym jeden podpułkownik. Pobyt Polaków w Afryce miał trwać 3 miesiące. Organizacja grupy rozpoczęła się w styczniu 1943 roku.

16 Wkrótce okazało się, że płk Rolski musi pełnić funkcję oficera łącznikowego. Dowództwo zatem przekazał kpt. Skalskiemu. Jednostka otrzymała nazwę Polish Fighting Team (Polski Zespół Walczący). W ciągu 3 miesięcznego pobytu w Afryce "Cyrk Skalskiego" strącił 25 na pewno 3 prawdopodobnie i uszkodził 6 samolotów niemieckich lub włoskich.


Pobierz ppt "Uważamy, iż polscy lotnicy są dobrym wyborem na patrona naszej szkoły. Brali udział w walkach na wielu frontach, pomagając innym państwom, kiedy były."

Podobne prezentacje


Reklamy Google