Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Patron Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Patron Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie"— Zapis prezentacji:

1 Patron Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie
Józef Noji Patron Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie

2

3 „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem”

4 Józef Noji urodził się 08. 09. 1909 roku w Pęckowie koło Drezdenka.
Syn chłopa z Pęckowa, olimpijczyk, rekordzista Polski, miedzynarodowy mistrz Anglii, wielokrotny reprezentant kraju w biegach średnich i długich. Niewątpliwe zasługi dla polskiego sportu uzupełnia jego patriotyczna postawa w czasie ostatniej wojny.

5 Józef Noji- kalendarz życia sportowca, człowieka

6 1924 rok- skończona szkoła podstawowa z dobrymi ocenami i rozpoczęta nauka jako ucznia stolarskiego.
Józef Noji wstępuje w tymże roku do klubu gimnastycznego „ Sokół”.

7 29.09. 1930 roku powołany został do służby wojskowej-
8 batalion saperów w Toruniu.W 1932 roku skończył służbę wojskową i wrócił do rodzinnego Pęckowa. Rozpoczyna swoją wielką karierę sportową.

8 17.09.1933-XIII bieg „ Kuriera Poznańskiego”-
II miejsce. rok- rozpoczęcie pracy w redakcji „ Kuriera Poznańskiego”, później w prywatnej stolarni przy ulicy Słowackiego.

9 03 styczeń 1935 rok- Warszawa, zawodnik Legii, później Syreny.
rok- zwycięstwo na 5 km w „ Pucharze Warszawy”.

10 Urodzony i wychowywany w cichej wsi Puszczy Noteckiej sportowiec stawał się bohaterem każdego kolejnego biegu. Mówiło o nim radio, pisała prasa krajowa i zagraniczna, podziwiali ludzie. Noji dominował w każdej, licznie obsadzonej imprezie. Coraz więcej zaproszeń otrzymywał też od organizatorów różnych biegów przełajowych.

11 05. 04. 1936 rok- Lublin: Mistrzostwa Polski
w Przełajach: I miejsce. rok Międzynarodowy Mistrz Anglii na 6 mil.

12 Zbliżała się olimpiada w Berlinie, do reprezentacji polskiej został powołany czyniący stałe postępy Józef Noji. Rozpoczęcie igrzysk było coraz bliższe. Wiadomo było, że Adolf Hitler chciał zaimponować światu, pokazać potęgę faszyzmu, wyższość rasy germańskiej. Berlin pełen był brązowych koszul SD i czarnych SS, gmachy obwieszono flagami ze swastyką i portretami fuhrera.

13 12. 08. 1936 rok- V miejsce na Olimpiadzie
w Berlinie, pobity Rekord Polski- 14, 33,4 „ Noji ma w sobie siłę zapaśnika. Gdyby miał odpowiednie przygotowanie od młodszych lat, biłby rekordy świata i to nie o ułamki sekund. Jest on mocny jak koń, a jego czas zadziwił świat z Finami włącznie” A. Klumberg

14

15 21-23.05. 1937 rok zwycięstwo w trójmeczu: Grecja- Czechosłowacja- Polska
rok- Mistrzostwa Polski w Chorzowie- I miejsce na 5 i 10 km. rok- I miejsce we Wrocławiu na 5 km rok- I miejsce w Przełajowych Mistrzostwach Polski we Lwowie

16

17 03. 08. 1938 rok- I miejsce w biegu redakcji „ Wieczoru Warszawskiego”
rok- I miejsce na 5 i 10 km w Warszawie rok- zwycięstwo na 3 mile w Londynie

18 08.- 09. 08. 1938 rok- I miejsce na 5 km i II miejsce na 1500 m w rozgrywkach: Norwegia- Polska
rok- I miejsce na 5 km w Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce rok- ślub z Ireną Francuzik

19 15. 11. 1938 rok- ślub z Ireną Francuzik

20 Nadszedł 1 wrzesień 1939 roku
Nadszedł 1 wrzesień 1939 roku. Poranne komunikaty radiowe donosiły o napaści hitlerowskiej na Polskę. Wśród tysięcy obrońców stolicy znaleźli się również sportowcy. Zmienili dresy na wojskowe mundury, stadiony na pola bitew. Część poległa na polu chwały, inni wywiezieni zostali do obozów jenieckich i cywilnych. Niektórzy działali po kapitulacji Warszawy w podziemiu. W pracy konspiracyjnej brał udział również Józef Noji. roku został aresztowany w Warszawie i przewieziony na Pawiak.Wiadomym jest, że faszystowskimi metodami przesłuchiwań usiłowano go złamać psychicznie, chodziło o adresy kolegów z konspiracji, tajne dokumenty, miejsca spotkań. Nie wydał.

21 24 lipiec 1941 rok- przetransportowany do obozu w Oświęcimiu: więzień polityczny nr 18535, blok nr 19, bunkier bl. 11 rok rozstrzelany pod „ ścianą śmierci” roku Niemcy zawiadomili żonę o śmierci męża.

22 A Pamięć Trwa Ocalałe dyplomy, puchary, zdjęcia, wycinki z gazet, strój olimpijski zostały ulokowane po zakończeniu działań wojennych w skromnym mieszkaniu wdowy w Drezdenku.Zebrane w jednym pokoju muzealia były podziwiane przez liczne rzesze turystów, wczasowiczów, kolonie. Ostatecznie większość zbiorów została przekazana przez p. Irenę Noji- Ryżewską do Zespołu Szkół Zawodowych w Czarnkowie. W 1976 roku szkoła otrzymuje imię Józefa Nojego. Z tej okazji powstaje w jej murach Izba Pamięci po zmarłym tragicznie wielkim sportowcu, patriocie.

23 W Izbie Pamięci Józefa Nojego
Patrona Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie

24

25

26

27


Pobierz ppt "Patron Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google