Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Osoby niepełnosprawne fizycznie. SM – stwardnienie rozsiane Jest to tzw. choroba demielinizacyjna, w której dochodzi do niszczenia mieliny os ł aniaj.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Osoby niepełnosprawne fizycznie. SM – stwardnienie rozsiane Jest to tzw. choroba demielinizacyjna, w której dochodzi do niszczenia mieliny os ł aniaj."— Zapis prezentacji:

1 Osoby niepełnosprawne fizycznie

2 SM – stwardnienie rozsiane Jest to tzw. choroba demielinizacyjna, w której dochodzi do niszczenia mieliny os ł aniaj ą cej w ł ókna nerwowe i u ł atwiaj ą ce przewodzenie bod ź ców nerwowych.

3 Objawy SM osłabienie siły mięśniowej niedowład kończyn zwiększenie napięcia mięśniowego (tzw. spastyczność) zaburzenia czucia (mrowienie, drętwienia) zaburzenia wzroku (np. nagłe zaniewidzenie) zaburzenie koordynacji ruchowej i równowagi zawroty głowy zaburzenia mowy zaburzenia nastroju

4 Charakterystyczną cechą choroby na je początku, jest przebieg w postaci rzutów, czyli ataków objawów neurologicznych, pojawiających się nagle i trwających ponad dobę, oraz remisji, czyli okresów wycofywania się objawów i powrotu do dobrego samopoczucia. Objawy są różne w zależności od miejsca, gdzie doszło do uszkodzenia w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Stąd nazwa choroby – stwardnienie- w miejscu uszkodzenia osłonki pojawia się blizna, czyli stwardnienie ; rozsiane, bo uszkodzenia mogą się pojawić w różnych miejscach ukł. nerwowego

5 Przyczyna choroby wciąż nie są znane, stąd nie wynaleziono leku, który mógłby być skuteczny. Istnieją jedynie preparaty pomagające łagodzić przebieg choroby i spowalniać jej postęp, nie odwracając jednak tych szkód, jakie już poczyniła. Ogromne znaczenie przy tym schorzeniu ma systematyczna rehabilitacja ruchowa.

6 Dziecięce porażenie mózgowe

7 M ózgowe porażenie dziecięce jest zespołem trwałych, lecz nie niezmiennych, różnorodnych zaburzeń napięcia mięśni, czynności ruchowych i postawy wywołanych uszkodzeniem mózgu lub nieprawidłowościami w jego rozwoju nabytymi przed urodzeniem, w okresie okołoporodowym lub wkrótce po urodzeniu

8 Przyczyny powstania niedotlenienie ośrodkowego układu nerwowego procesy zapalne wylewy śródczaszkowe wcześniactwo hiperbilirubinemia (zbyt wysokie stężenie bilirubiny we krwi)

9 Uważa się, że w 20% przypadków za wystąpienie objawów klinicznych mózgowego porażenie dziecięcego są odpowiedzialne czynniki przedporodowe, w 60%-czynniki okołoporodowe, a w 20%-czynniki występujące w okresie poporodowym.

10 OBJAWY WSPÓŁISTNIEJĄCE napady padaczkowe (ok. 35%) zaburzenie słuchowe (ok. 25%) zaburzenia mowy (ok. 50%) zaburzenia widzenie (ok. 50%) upośledzenie umysłowe (75%) zaburzenia zachowania (ponad 50%) na podłożu uszkodzeń motorycznych i psychicznych

11 Niepełnosprawność to nie kara za grzechy! To, że ktoś jeździ na wózku nie oznacza, że jest nieporadny życiowo! To, że ktoś jest niepełnosprawny nie oznacza, że jest głupi! To, że ktoś jest niewidomy nie zawsze oznacza, że kompletnie nic nie widzi! To, że ktoś jest niesłyszący nie oznacza, że jest głuchy jak pień! To, że ktoś jest niepełnosprawny intelektualnie nie umniejsza jego godności!

12 Adresy internetowe http://szczecin.idn.org.pl/arek/start.html http://www.amun.com.pl/ http://twister-poznan.webpark.pl/ http://szczecin.idn.org.pl/ksistart/ http://www.dzieci.bci.pl/strony/krzys/index.html http://www.idn.org.pl/sm/


Pobierz ppt "Osoby niepełnosprawne fizycznie. SM – stwardnienie rozsiane Jest to tzw. choroba demielinizacyjna, w której dochodzi do niszczenia mieliny os ł aniaj."

Podobne prezentacje


Reklamy Google