Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Savoir - vivre internetowy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Savoir - vivre internetowy"— Zapis prezentacji:

1 Savoir - vivre internetowy

2 Geneza terminu Netykieta, czyli etykieta sieciowa, to zbiór zasad właściwego zachowania podczas korzystania z sieci komputerowej (zwłaszcza Internetu) do celów komunikacyjnych. Większość zasad netykiety wynika z ogólnych zasad savoir – vivre’u, ale są też reguły swoiste, związane ze specyfiką komunikacji w sieci komputerowej.

3 Zasady netykiety można podzielić na ogólne i szczegółowe

4 Ogólne zasady netykiety
Jak pisać: należy pisać na temat; należy pisać zwięźle; nie należy bez uzasadnienia pisać wielkimi literami, w Internecie oznacza to KRZYK; d) nie należy nadużywać wykrzykników. 2. Jak odnosić się do innych: nie wolno przeklinać; nie wolno obrażać rozmówców i atakować ich personalnie; nie wolno podszywać się pod innych.

5 Szczegółowe zasady netykiety
Zasady związane z pocztą elektroniczną: należy zawsze wypełniać pole Temat; należy się podpisywać prawdziwym imieniem i nazwiskiem; nie wolno wysyłać spamu, tzn. dużej liczby listów, głównie komercyjnych, o jednakowej treści do nieznanych osób; nie należy wysyłać i lub postów do kilku grup naraz (odstępstwo od tej zasady jest dozwolone tylko w ważnych wypadkach); w odpowiedzi na lub post należy cytować tylko fragmenty, do których się bezpośrednio odnosimy;

6 nie należy wklejać całych tekstów (np
nie należy wklejać całych tekstów (np. artykułów), wystarczy podać link z odpowiednim komentarzem; należy sprawdzać (kontrolować) pocztę codziennie; w miarę możliwości nie należy używać formatu HTML, lepiej pisać listy w formacie tekstowym, gdyż zajmuje to znacznie mniej miejsca; trzeba używać emotikonek (uśmieszków, buziaczków) z rozwagą, mogą być one dodatkiem do tekstu, ale nie główną treścią.

7 Wykonała: Aleksandra Baumann


Pobierz ppt "Savoir - vivre internetowy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google