Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Savoir - vivre internetowy. Geneza terminu Netykieta, czyli etykieta sieciowa, to zbiór zasad właściwego zachowania podczas korzystania z sieci komputerowej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Savoir - vivre internetowy. Geneza terminu Netykieta, czyli etykieta sieciowa, to zbiór zasad właściwego zachowania podczas korzystania z sieci komputerowej."— Zapis prezentacji:

1 Savoir - vivre internetowy

2 Geneza terminu Netykieta, czyli etykieta sieciowa, to zbiór zasad właściwego zachowania podczas korzystania z sieci komputerowej (zwłaszcza Internetu) do celów komunikacyjnych. Większość zasad netykiety wynika z ogólnych zasad savoir – vivre’u, ale są też reguły swoiste, związane ze specyfiką komunikacji w sieci komputerowej.

3 Zasady netykiety można podzielić na ogólne i szczegółowe

4 Ogólne zasady netykiety 1.Jak pisać: a)należy pisać na temat; b)należy pisać zwięźle; c)nie należy bez uzasadnienia pisać wielkimi literami, w Internecie oznacza to KRZYK; d) nie należy nadużywać wykrzykników. 2. Jak odnosić się do innych: a)nie wolno przeklinać; b)nie wolno obrażać rozmówców i atakować ich personalnie; c)nie wolno podszywać się pod innych.

5 Szczegółowe zasady netykiety 1.Zasady związane z pocztą elektroniczną: a)należy zawsze wypełniać pole Temat; b)należy się podpisywać prawdziwym imieniem i nazwiskiem; c)nie wolno wysyłać spamu, tzn. dużej liczby listów, głównie komercyjnych, o jednakowej treści do nieznanych osób; d)nie należy wysyłać e-maili lub postów do kilku grup naraz (odstępstwo od tej zasady jest dozwolone tylko w ważnych wypadkach); e)w odpowiedzi na e-mail lub post należy cytować tylko fragmenty, do których się bezpośrednio odnosimy;

6 f)nie należy wklejać całych tekstów (np. artykułów), wystarczy podać link z odpowiednim komentarzem; g)należy sprawdzać (kontrolować) pocztę codziennie; h)w miarę możliwości nie należy używać formatu HTML, lepiej pisać listy w formacie tekstowym, gdyż zajmuje to znacznie mniej miejsca; i)trzeba używać emotikonek (uśmieszków, buziaczków) z rozwagą, mogą być one dodatkiem do tekstu, ale nie główną treścią.

7 Wykonała: Aleksandra Baumann


Pobierz ppt "Savoir - vivre internetowy. Geneza terminu Netykieta, czyli etykieta sieciowa, to zbiór zasad właściwego zachowania podczas korzystania z sieci komputerowej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google