Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Programy do obsługi poczty elektronicznej służą do pisania i wysyłania listów elektronicznych, odbierania wiadomości, zapisywania ich w pamięci komputera,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Programy do obsługi poczty elektronicznej służą do pisania i wysyłania listów elektronicznych, odbierania wiadomości, zapisywania ich w pamięci komputera,"— Zapis prezentacji:

1

2

3 Programy do obsługi poczty elektronicznej służą do pisania i wysyłania listów elektronicznych, odbierania wiadomości, zapisywania ich w pamięci komputera, porządkowania oraz drukowania. Korzystając z internetu i komunikując się za jego pomocą należy przestrzegać określonych zasad. Noszą one wspólną nazwę netykiety. Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy. Jeśli nie będziesz przestrzegać tych reguł, możesz odpowiadać za swoje nieodpowiedzialne zachowanie w Sieci.

4 1. Każdy list elektroniczny powinien zawierać temat (możliwie zwięzły), który wpisujemy w odpowiednim polu w części adresowej. Temat informuje odbiorcę o zawartości listu, np. podziękowanie, spotkanie itp. 3. Listy rozpoczynamy zwrotem grzecznościowym ( Szanowna Pani, Szanowni Państwo, Dzień dobry, Witam ) i kończymy pozdrowieniem oraz podpisem. Formę listu należy dostosować do osób, do których piszemy. 4. Mimo że czasem imię i nazwisko jest umieszczone pod adresem owym, pod treścią listu należy się podpisać imieniem i nazwiskiem lub tylko imieniem. 2. Listy elektroniczne nie powinny być zbyt długie. Starajmy się przekazywać informację krótko, rzeczowo, a przede wszystkim w stosownej formie.

5 5. Nie należy pisać całego listu wielkimi literami i używać zbyt wielu wykrzykników. Taki list sprawia wrażenie, jakbyśmy krzyczeli. 6. W liście można umieścić emotikony, służące do wyrażania uczuć. 7. Do cytowania czyichś wypowiedzi najczęściej używa się znaku >. 8. Należy pamiętać o poznanych podstawowy zasadach redagowania tekstu i wysyłania listów bez błędów. List przed wysłaniem należy przynajmniej raz przeczytać. 9. Nie należy umieszczać w wiadomościach załączników o dużej objętości. Takie załączniki powinny być spakowane. Odbieranie listu zawierającego załączniki o dużych rozmiarach trwa długo. Czasami to może być w ogóle niemożliwe ze względu na ograniczoną pojemność skrzynki adresata.

6 10. Jeśli nie wiemy jakim programem pocztowym dysponuje odbiorca, a zależy nam, aby informacja była właściwie odczytana, lepiej zastosować do pisania listu zwykły tekst, a nie format HTML. Można też zrezygnować z polskich znaków diakrytycznych, gdy wysyłamy list do osoby mieszkającej za granicą i używającej programu pocztowego w obcym języku. 11. Nie powinno się wysyłać niechcianych listów, m.in. spamu czy tzw. łańcuszków szczęścia. Jego istotą jest rozsyłanie dużej ilości informacji o jednakowej treści do nieznanych sobie osób. Spam może mieć charakter reklamy, oferty handlowej, apelu organizacji społecznej, charytatywnej czy ostrzeżenia o wirusach komputerowych.

7 :-Dszeroki uśmiech :-! gafa :/) to nie jest zabawne ll*C uściśnięcie dłoni :-) uśmiech :-o okrzyk :-( smutek ;-) mrugnięcie ;P przedrzeźnianie Stosuje się je również w wiadomościach wysyłanych za pomocą telefonu komórkowego (SMS) Budowane są ze znaków dostępnych na klawiaturze.

8 Programy pocztowe mogą proponować kilka formatów pisania listów, np. format HTML lub zwykły tekst. Format HTML umożliwia stosowanie parametrów formatowania tekstu, wklejania do treści listów rysunków, zdjęć, hiperłączy, zmieniania tła listu. Zwykły tekst nie ma takich możliwości. Programy pocztowe zapewniają miejsca (foldery) do przechowywania poszczególnych rodzajów listów. Nazwy tych folderów mogą być widoczne po lewej stronie głównego okna programu. Można też tworzyć dodatkowe foldery w poszczególnych folderach i w ten sposób dodatkowo porządkować wiadomości. Większość kont pocztowych na stronach WWW udostępnia takie same funkcje, jak programy pocztowe.

9 Okno programu pocztowego (Microsoft Office Outlook)

10 Na otrzymany list można odpisać nadawcy, korzystając z opcji Odpowiedź autorowi. Po jej wybraniu otworzy się okno redagowania nowej wiadomości zawierającej adresu odbiory oraz treść nadesłanego listu. Można wówczas zostawić kolejne fragmenty listu nadawcy, np. pytania jako cytaty (używany znaku >) i pod każdym dopisać odpowiedź. W tym przypadku należy usunąć nagłówek i podpis nadawcy. Aby wpisać adres do książki adresowej, należy: wybrać odpowiednią opcję na pasku narzędzi lub nacisnąć odpowiedni przycisk w otwartym oknie wypełnić odpowiednie pola i wybrać przycisk umożliwiający zapisanie wybranych danych

11 Adresatów można również zapisać do grup tworzonych w książce adresowej. Grupę mogą stanowić np. koleżanki i koledzy z klasy. Korzystając z poczty elektronicznej, ten sam list można wysłać do wielu osób. Wpisuje się wszystkich adresatów lub wybiera się jednego głównego ( Do ), a pozostałych jako otrzymujących kopie wiadomości ( DW ). Jeśli nie chcemy, aby adresaci widzieli adresy pozostałych osób, do których list został wysłany, można wpisać adresy odbiorców w polu UDW (kopia ukryta) i nie podawać adresata głównego w polu Do. Żeby nie wpisywać za każdym razem adresów odbiorców, warto skorzystać z książki adresowej.

12 Aby utworzyć nowy podpis, należy: w oknie wiadomości wybrać odpowiednią opcję (z menu Wstaw lub Wstawianie ), w otwartym oknie wpisać treść podpisu, nazwać go. W tym samym oknie możemy określić, który z podpisów ma być domyślnie wstawiany do wiadomości.

13 Komunikatory i czaty Komunikatory i czaty umożliwiają prowadzenie rozmów na ekranie w czasie rzeczywistym. Uczestnicząc w rozmowach na żywo, również należy przestrzegać zasad netykiety: 1.Mimo przyjętej często formy na ty, rozmówcę należy szanować. Nie wolno nikogo obrażać. 2.Nie wolno używać słów wulgarnych - sposób wyrażania naszego zdania świadczy o naszym wychowaniu (dobrym lub złym). 3.Nie należy lekceważyć ortografii oraz pisać komunikatów wielkimi literami. 4.Do wyrażania uczuć można używać emotikonów.

14 Skype Skype to komunikator internetowy, który umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych między użytkownikami programu.

15 Grupy i fora dyskusyjne umożliwiają poznawanie poglądów i opinii innych ludzi oraz uczestniczenie w dyskusjach na różne tematy. Zasady netykiety grup i forów dyskusyjnych: 1.We wszystkich forach dyskusji nie wolno nikogo obrażać, używać słów wulgarnych i uwłaczających godności osobistej drugiego człowieka. Grupy i fora dyskusyjne pobrać oprogramowanie z internetu podłączyć mikrofon, słuchawki (głośniki), kamerę internetową lub specjalny telefon zainstalować i uruchomić Skype; przy pierwszym uruchomieniu zostaniemy poproszenie o podanie nazwy użytkownika i hasła, możemy również sprawdzić poprawność przesyłania głosu i obrazu za pomocą specjalnego testu Aby móc korzystać ze Skype, należy:

16 4.Zawsze należy pisać na temat i nie dołączać się za swoim wątkiem do istniejącego, jeśli ich tematyka znacznie się różni. 5.Posty na forum nie powinny zawierać błędów ortograficznych i nie powinny być pisane wielkimi literami. 6.Pisząc wiadomości i odpowiadając na listy w grupie dyskusyjnej, należy przestrzegać wszystkich zasad netykiety pocztowej. 2.Przed wejściem na grupę dyskusyjną i zadaniem jakiegokolwiek pytania, należy sprawdzić, korzystając z wyszukiwarki, czy nie udzielono wcześniej odpowiedzi na podobne pytanie. Należy też wcześniej sprawdzić, czy odpowiedz na nasze pytanie nie znajdziemy w Najczęściej zadawanych pytaniach (ang. FAQ). 3.Przed wzięciem udziału w dyskusji na forum czy wysłaniem nowej wiadomości do konkretnej grupy dyskusyjnej należy śledzić jaki czas dyskutują.

17

18 ZADANIE 1 Programy do obsługi poczty elektronicznej służą do: a)pisania i wysyłania listów elektronicznych, odbierania wiadomości, zapisywania ich w pamięci komputera, porządkowania oraz drukowaniapisania i wysyłania listów elektronicznych, odbierania wiadomości, zapisywania ich w pamięci komputera, porządkowania oraz drukowania b)pisania i wysyłania listów elektronicznych, odbierania wiadomości, zapisywania ich w pamięci komputera, porządkowania oraz plotowaniapisania i wysyłania listów elektronicznych, odbierania wiadomości, zapisywania ich w pamięci komputera, porządkowania oraz plotowania c)pisania i nie wysyłania listów elektronicznych, odbierania wiadomości, zapisywania ich w pamięci komputera, porządkowania oraz drukowaniapisania i nie wysyłania listów elektronicznych, odbierania wiadomości, zapisywania ich w pamięci komputera, porządkowania oraz drukowania

19 DOBRA ODPOWIEDŹ

20 a)komunikator internetowy, który umożliwia prowadzenie darmowych rozmów osobistych między użytkownikami programukomunikator internetowy, który umożliwia prowadzenie darmowych rozmów osobistych między użytkownikami programu b)komunikator internetowy, który nie umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych między użytkownikami programukomunikator internetowy, który nie umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych między użytkownikami programu c)komunikator internetowy, który umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych między użytkownikami programukomunikator internetowy, który umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych między użytkownikami programu ZADANIE 2 Skype to:

21 DOBRA ODPOWIEDŹ

22 a)poznawanie poglądów i opinii innych ludzi oraz uczestniczenie w dyskusjach na jeden tematpoznawanie poglądów i opinii innych ludzi oraz uczestniczenie w dyskusjach na jeden temat b)poznawanie poglądów i opinii innych ludzi oraz uczestniczenie w dyskusjach na różne tematypoznawanie poglądów i opinii innych ludzi oraz uczestniczenie w dyskusjach na różne tematy c)poznawanie poglądów i opinii innych ludzi, ale zabraniają uczestniczenia w dyskusjach na różne tematypoznawanie poglądów i opinii innych ludzi, ale zabraniają uczestniczenia w dyskusjach na różne tematy ZADANIE 3 Grupy i fora dyskusyjne umożliwiają:

23 DOBRA ODPOWIEDŹ

24 ZADANIE 4 Korzystając z internetu i komunikując się za jego pomocą należy przestrzegać określonych zasad. Noszą one wspólną nazwę: a)netykietynetykiety b)natykietynatykiety c)nenkietynenkiety

25 DOBRA ODPOWIEDŹ

26 Istotą spamu jest: ZADANIE 5 a)rozsyłanie dużej ilości informacji o jednakowej treści do znanych sobie osóbrozsyłanie dużej ilości informacji o jednakowej treści do znanych sobie osób b)nie rozsyłanie dużej ilości informacji o jednakowej treści do nieznanych sobie osóbnie rozsyłanie dużej ilości informacji o jednakowej treści do nieznanych sobie osób c)rozsyłanie dużej ilości informacji o jednakowej treści do nieznanych sobie osóbrozsyłanie dużej ilości informacji o jednakowej treści do nieznanych sobie osób

27 DOBRA ODPOWIEDŹ

28 ZADANIE 6 Emotikony budowane są: a)Z myśliZ myśli b)Ze znaków dostępnych na klawiaturzeZe znaków dostępnych na klawiaturze c)Ze słówZe słów

29 DOBRA ODPOWIEDŹ

30 ZADANIE 7 Komunikatory i czaty umożliwiają: a)prowadzenie rozmów na ekranie w czasie przyszłymprowadzenie rozmów na ekranie w czasie przyszłym b)prowadzenie rozmów na ekranie w czasie rzeczywistymprowadzenie rozmów na ekranie w czasie rzeczywistym c)prowadzenie rozmów na ekranie w czasie przeszłymprowadzenie rozmów na ekranie w czasie przeszłym

31 DOBRA ODPOWIEDŹ

32 ZADANIE 8 Programy pocztowe mogą proponować kilka formatów pisania listów, np.: a)format HTML lub zwykły tekstformat HTML lub zwykły tekst b)format HTML lub niezwykły tekstformat HTML lub niezwykły tekst c)format HTKL lub zwykły tekstformat HTKL lub zwykły tekst

33 DOBRA ODPOWIEDŹ

34 ZADANIE 9 Na otrzymany list można odpisać nadawcy, korzystając z opcji: a)Odpowiedz autorowiOdpowiedz autorowi b)Oświadczenie wiadomości autorowiOświadczenie wiadomości autorowi c)Odpowiedź nadawcyOdpowiedź nadawcy

35 DOBRA ODPOWIEDŹ

36 ZADANIE 10 Korzystając z poczty elektronicznej, ten sam list można: a)Nie wysłać do wielu osóbNie wysłać do wielu osób b)Wysłać tylko do jednej osobyWysłać tylko do jednej osoby c)Wysłać do wielu osóbWysłać do wielu osób

37 DOBRA ODPOWIEDŹ

38 ZŁA ODPOWIEDŹ POWRÓT DO ZADANIA

39


Pobierz ppt "Programy do obsługi poczty elektronicznej służą do pisania i wysyłania listów elektronicznych, odbierania wiadomości, zapisywania ich w pamięci komputera,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google