Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KULTURA ŻYDOWSKA Klasa Ib P OCZĄTKI W tradycji żydowskiej szczególne miejsce zajmują: Abraham – przodek narodu żydowskiego Mojżesz – określił postawy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KULTURA ŻYDOWSKA Klasa Ib P OCZĄTKI W tradycji żydowskiej szczególne miejsce zajmują: Abraham – przodek narodu żydowskiego Mojżesz – określił postawy."— Zapis prezentacji:

1

2 KULTURA ŻYDOWSKA Klasa Ib

3 P OCZĄTKI W tradycji żydowskiej szczególne miejsce zajmują: Abraham – przodek narodu żydowskiego Mojżesz – określił postawy żydowskich wierzeń religijnych Judaizm jest pierwszą religią monoteistyczną, wiarą w stwórcę, który był, jest i będzie. Z judaizmu powstały inne religie, np. chrześcijaństwo islam

4 T ORA Powszechnie znana jako Biblia. Według żydowskiej tradycji jest księgą objawioną, znakiem Przymierza Boga z Izraelem. Została przekazana Mojżeszowi na górze Synaj. Zawiera przesłanie Boga do człowieka. W VII w. p.n.e. została spisana, odtąd stała się kanonem i twierdzą wiary. Ciekawostka: Jej słowa dokładnie policzono ( ), do dziś żadne nie zostało zmienione.

5 T ORA składa się z pięciu ksiąg napisanych w języku hebrajskim: 1. Sefer Bereszit Księga Rodzaju łac. Genesis 2. Sefer Szemot Księga Wyjścia łac. Exodus 3. Sefer Wajikra Księga Kapłańska łac. Leviticus 4. Sefer Bamidbar Księga Liczb łac. Numeri 5. Sefer Dewarim Księga Powtórzonego Prawa łac. Deuteronomium

6 Z WÓJ T ORY

7 T ALMUD Powstawał przez ponad tysiąc lat: od VI w. p.n.e. do VI w. n.e. Zawiera zbór objaśnień i komentarzy do Tory Słowo Talmud pochodzi od hebrajskiego czasownika lamad – uczyć się (Talmud - nauka). Spisany w języku hebrajskim i aramejskim Składa się z dwóch części: Miszny i Gemery Istnieją dwa Talmudy: Jerozolimski, Babiloński Z MĄDROŚCI TALMUDU : Czy istnieje cokolwiek, co by się nie znajdowało w Piśmie Świętym? Obracaj i rozważaj ją (Torę) ze wszechstron, bo w niej wszystko jest zawarte.

8 S TRONA Z T ALMUDU

9 J ĘZYK HEBRAJSKI Posługiwali się nim Żydzi od czasów niewoli egipskiej; Zapisane są w nim Tora i Talmud Język współczesnych Izraelczyków W historii wyróżnia się kilka okresów języka hebrajskiego: 1. biblijny, zaświadczony w księgach Starego Testamentu; 2. pobiblijny, od II w. p.n.e.; 3. nowohebrajski, występujący w pierwszych stuleciach n.e., stosowany do dzisiaj jako j. urzędowy państwa Izrael.

10 K ALENDARZ ŻYDOWSKI Rok żydowski składa się z 12 miesięcy W roku przestępnym - trzynasty miesiąc Nowy rok żydowski rozpoczyna się jesienią (tisziri) Siedmiodniowy tydzień zaczyna się w niedzielę a kończy Szabasem w sobotę Dni tygodnia nie mają nazw, określa się je kolejnymi cyframi Doba rozpoczyna się wieczorem i kończy wraz ze zmierzchem dnia (słowa Tory – I nastał wieczór, i nastał poranek - dzień pierwszy...)

11 Ś WIĘTA Sześć biblijnych świąt Izraela to: 1. Pesach (Święto Paschy) 2. Chag Hamacot (Święto Przaśników) 3. Szawuot (Święto Tygodni) 4. Rosz Ha-szana (Święto Trąbienia) 5. Jom Kippur (Dzień Pojednania) 6. Sukkot (Święto Szałasów)

12 T RADYCYJNY STRÓJ MODLITEWNY Ortodoksyjni Żydzi codziennie modlą się w tałesie (szal modlitewny) tałesie z przytwierdzonymi do ramienia i czoła filakteriami filakteriami z jarmułką (hebr. kipa) na głowiejarmułką

13 T AŁES szal modlitewny na każdym z czterech rogów tałesu znajdują się symboliczne frędzle jest zakładany podczas modlitw (Tora zaleca noszenie ubrania z frędzlami przez cały dzień).

14 F ILAKTERIE Niewielkie skórzane pudełeczka w kształcie sześcianu, przywiązywane za pomocą czarnych rzemieni do lewego ramienia i czoła Wewnątrz pudełek umieszcza się wypisane na małej kartce pergaminu przykazania Tory.

15 J ARMUŁKA ( MYCKA ) Męskie nakrycie głowy mała czapeczka zszyta z sześciu klinów

16 M ENORA siedmioramienny świecznik ma symbolizować naród Izraela, którego misją jest być światłem narodów" (Izajasz 42:6)

17 Łączy gusty kulinarne wielu krajów zamieszkiwanych przez Żydów Czystość potraw – najważniejsza zasada (koszer rytualnie czysty) Kaszrut - żydowskie reguły odżywiania, ustanowione na podstawie Tory Typowe potrawy: kreplach, czulent, kugiel, pieczywo maca K UCHNIA ŻYDOWSKA

18 SŁAWNI PRZEDSTAWICIELE NARODU ŻYDOWSKIEGO Janusz Korczak ( ) Wł. Henryk Goldszmit Lekarz Wybitny pedagog Autor książek dla dzieci (m.in.. Król Maciuś Pierwszy) Kierownik żydowskiego domu sierot w gettcie warszawskim – dobrowolnie poszedł z wychowankami na śmierć do obozu w Treblince

19 SŁAWNI PRZEDSTAWICIELE NARODU ŻYDOWSKIEGO Artur Rubinstein ( ) jeden z najwybitniejszych pianistów juror konkursów szopenowskich

20 SŁAWNI PRZEDSTAWICIELE NARODU ŻYDOWSKIEGO Bruno Schulz ( ) pisarz artysta plastyk architekt nauczyciel rysunku

21 B IBLIOGRAFIA Ninel Kameraz-Kos, Święta i obyczaje żydowskie, Warszawa 2002 www. judaizm. prv. pl www. uml.lodz. pl / kultura_zydowska www. historiazydow.edu.pl


Pobierz ppt "KULTURA ŻYDOWSKA Klasa Ib P OCZĄTKI W tradycji żydowskiej szczególne miejsce zajmują: Abraham – przodek narodu żydowskiego Mojżesz – określił postawy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google