Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wyrażenia algebraiczne. Co nazywamy WYRAŻENIAMI ALGEBRAICZNYMI? Wyrażenia zbudowane z liczb, liter, połączonych znakami działań matematycznych i nawiasami.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wyrażenia algebraiczne. Co nazywamy WYRAŻENIAMI ALGEBRAICZNYMI? Wyrażenia zbudowane z liczb, liter, połączonych znakami działań matematycznych i nawiasami."— Zapis prezentacji:

1 Wyrażenia algebraiczne

2 Co nazywamy WYRAŻENIAMI ALGEBRAICZNYMI? Wyrażenia zbudowane z liczb, liter, połączonych znakami działań matematycznych i nawiasami. *** Litery występujące w wyrażeniach nazywamy ZMIENNYMI i mogą one przyjmować różne wartości liczbowe ***

3 Czym jest jednomian? Jednomian najprostsze wyrażenie algebraiczne, będące: pojedynczą literą lub pojedynczą liczbą lub iloczynem liczb i liter

4 Pamiętajmy, że zapis wyrażenia będzie czytelniejszy, gdy jednomiany będą uporządkowane: Np. zamiast: piszemy : Jednomian uporządkowany

5 Co to jest suma algebraiczna? Wyrażenie algebraiczne, które powstaje przez dodawanie jednomianów, nazywamy SUMĄ ALGEBRAICZNĄ. Jednomiany, które dodajemy, nazywamy teraz WYRAZAMI SUMY. Przykład sumy algebraicznej:

6 Sumy algebraiczne zapisane w jak najprostszy sposób… 3x + 2y - 5xy² + 4x - 3y + 7xy² = 7x - y + 2xy² Mówimy wówczas, że dokonujemy redukcji wyrazów podobnych (czyli je dodajemy )

7 Wzory które warto pamiętać!

8 Wzory skróconego mnożenia upraszczają nam obliczanie wartości wyrażeń, oto dwa z nich:

9 Jak mnożyć wyrażenia algebraiczne? Jak mnożyć wyrażenia algebraiczne? M n o ż y m y j e d n o m i a n p r z e z k a ż d y w y r a z s u m y, n p. w y g l ą d a t o t a k :

10 Bibliografia… 1.www.wikipedia.plwww.wikipedia.pl 2.www.zapytaj.com.plwww.zapytaj.com.pl 3.www.zadane.plwww.zadane.pl 4.www.interklasa.plwww.interklasa.pl 5.www.bryk.plwww.bryk.pl 6.www.ściąga.plwww.ściąga.pl

11


Pobierz ppt "Wyrażenia algebraiczne. Co nazywamy WYRAŻENIAMI ALGEBRAICZNYMI? Wyrażenia zbudowane z liczb, liter, połączonych znakami działań matematycznych i nawiasami."

Podobne prezentacje


Reklamy Google