Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sport najlepsza forma spędzania wolnego czasu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sport najlepsza forma spędzania wolnego czasu"— Zapis prezentacji:

1 Sport najlepsza forma spędzania wolnego czasu

2 Aktywność fizyczna to jeden z najistotniejszych elementów zdrowego stylu życia, a jej brak lub niedostateczna ilość może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych. W przypadku dzieci i młodzieży jest to szczególnie niebezpieczne, gdyż brak ruchu może zakłócić właściwy rozwój młodego organizmu. Tymczasem mijający wiek dwudziesty, a przede wszystkim jego druga połowa, upływa nam... na siedząco

3 Większość ludzi wie dokładnie, że sport to zdrowie
Większość ludzi wie dokładnie, że sport to zdrowie. Aktywność fizyczna i ćwiczenia na świeżym powietrzu przyczyniają się do poprawy kondycji i wydolności organizmu. Systematyczne, ale niemęczące ćwiczenia fizyczne chronią serce, zapobiegają otyłości, budują tężyznę i poprawiają samopoczucie. Korzyści zdrowotne i estetyczne z regularnego uprawiania sportu są wymierne. Aby zwiększyć wydolność sercowo-naczyniową, poleca się zwłaszcza trening kardio (ćwiczenia aerobowe)  nordi walking, jogging, piesze wędrówki czy jazdę na rowerze.

4 W zdrowym ciele... Ruch to wysoka sprawność i dobre samopoczucie. Niedobór wysiłku fizycznego może powodować wiele schorzeń cywilizacyjnych - m.in. nadwagi, słabej przemiany materii, niewydolności układu sercowo-naczyniowego itd. U młodych ludzi siedzący tryb życia często bywa przyczyną wad postawy. Zaobserwowano, że wśród uczniów szkół sportowych występują one rzadziej niż wśród uczniów pozostałych szkół. Co ciekawsze, jeszcze niższy odsetek dzieci ze skrzywieniem kręgosłupa występuje w szkołach wiejskich. O czym to świadczy? Ich uczniowie częściej podejmują wysiłek fizyczny, pomagając rodzicom w pracach domowych i gospodarskich, niż dzieci z ośrodków miejskich. Zatem to regularna aktywność fizyczna przynosi tak pozytywne efekty. Gdy już dojdzie u dziecka do stwierdzenia wady postawy, warto wiedzieć, że większość z nich, zwłaszcza o tych o nieznacznym nasileniu, nie stanowi przeciwwskazania do uprawiania sportu! ...zdrowy duch

5 Komu potrzebna jest gimnastyka
Nie jest ważne, czy siedzimy przed komputerem, gnuśniejemy na fotelu przed telewizorem, siedzimy godzinami za kierownicą, czy też pracujemy fizycznie. Wykonujący pracę fizyczną nie przeciąga mięśni i stawów w pełnym zakresie. Zakres jego ruchów jest ograniczony do minimum niezbędnego do wykonania pracy, toteż jeśli ktoś twierdzi, że pracujący fizycznie nie potrzebują gimnastyki, mija się z prawdą. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji powoduje osadzanie się toksyn krążących w płynach ustrojowych, podobnie jak osadzają się fusy w niemieszanej kawie. Szczególnie widać to po porannym zdrętwieniu, spowodowanym długotrwałym przebywaniem w tej samej pozycji podczas snu. Dlatego szczególny nacisk kładzie się na gimnastykę poranną, niemniej jednak gimnastyka w ciągu dnia jest tak samo ważna.

6 Czy sport jest potrzebny
Odpowiedź brzmi: tak – sport jest potrzebny, ale nie wszystkim. Można nawet powiedzieć, że wyjątkom, tj. osobom o szczególnych predyspozycjach. Jeśli ktoś potrzebuje wygrywać, czy to z samym sobą, czy przeciwnikami – jemu sport jest potrzebny. Jeśli czyjś temperament wymaga fizycznego wyładowania się, bo inaczej nie wie co z sobą zrobić – jemu sport jest potrzebny. A nade wszystko, jeśli komuś uprawianie sportu sprawia przyjemność – jemu sport jest potrzebny. Pozostałej większości nadmierny wysiłek fizyczny, czym w istocie jest sport, jest niepotrzebny.

7 Czy sport jest szkodliwy
Poza tym, że sport, zwłaszcza kontaktowy, naraża uprawiających go na kontuzje, jako takiego zagrożenia uprawianie sportu ze sobą nie niesie. Co innego zmuszanie do sportu tych, którzy nie mają do niego ani predyspozycji, ani pociągu, a których jest większość. Oni tak czy siak nie będą go uprawiać, ale będą mieli do siebie o to pretensje, iż chorują dlatego, że nie uprawiają sportu, bo tak im wmawia propaganda. To jest bardzo szkodliwe.

8 Umiarkowana aktywność fizyczna
Nie chodzi o to, żeby umiarkowana aktywność fizyczna miała być zalecana tym, którzy nie uprawiają sportu, jako jego substytut. Gra w kometkę, spacer, jazda na rowerze, w zimie narty bądź sanki, czyli wszystkie czynności na wolnym powietrzu, które sprawiają nam przyjemność i mają na nas wpływ relaksujący – to jest zalecana forma spędzania wolnego czasu. Jeśli ów aktywny wypoczynek ma być zamiennikiem czegokolwiek, to bynajmniej nie sportu. To zamiennik bezmyślnego wpatrywania się w ekran telewizora, gdy jedyną formą ruchu jest przerzucanie kanałów.

9 Nadmierna aktywność fizyczna
Bywają przypadki, gdy nadmierna aktywność fizyczna potrafi zaszkodzić. Na pierwszym miejscu należy wymienić tutaj przymus, jakim jest zarobkowa ciężka praca fizyczna bądź wyczerpujący trening sportowca wyczynowego, co jest nader oczywiste i nie wymaga uzasadnienia, niemniej jednak każda nadmierna aktywność fizyczna może okazać się szkodliwa, również ta wykonywana bez przymusu, a nawet dla przyjemności. Szkopuł w tym, że ludzie nie potrafią wychwycić owego progu, po przekroczeniu którego każda aktywność fizyczna już tylko i wyłącznie szkodzi.

10 Kiedy aktywność fizyczna staje się szkodliwa
Każda aktywność fizyczna zaczyna być szkodliwa od momentu, gdy przestaje sprawiać nam przyjemność, a więc staje się obowiązkiem. Kuriozalne, że ów obowiązek zazwyczaj narzucamy sobie sami. A czy to będą minuty, czy godziny, to różnica jest tylko taka, że raz mniejszą, a raz większą krzywdę sobie wyrządzimy. Niemniej jednak na zdrowie nam to wyjść nie może.

11 WYJDŹ NA DWÓR I ZADBAJ O SIEBIE W WOLNYM CZASIE!
Podsumowując można powiedzieć że że sport jest najlepsza formą spedzania wolnego czasu, ale musimy uważać aby nie narazić się na kontuzje. Sport przecież poprawia zdrowie witalność i samopoczucie, wiec.. WYJDŹ NA DWÓR I ZADBAJ O SIEBIE W WOLNYM CZASIE!

12 Radosław Stankiewicz kl IV TI ZSP Zielona


Pobierz ppt "Sport najlepsza forma spędzania wolnego czasu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google