Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prerafaelici inspiracje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prerafaelici inspiracje."— Zapis prezentacji:

1 Prerafaelici inspiracje

2 William Szekspir, „Hamlet” (fr.)
OFELIA: Wszystko to, wszystko wniwecz obrócone! I ja, ze wszystkich kobiet najnędzniejsza, Com ssała nektar słodkich jego ślubów, Skazanam teraz widzieć tę wspaniałą, Wybraną duszę, jak spękany dzwonek, Chrapliwie tylko wydający dźwięki; To czyste źródło bogatej młodości Zmącone szałem. O, czemuż musiałam Ujrzeć, co widzę, widzieć, co widziałam.

3 John Everett Millais, „Ofelia”

4 Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, „Ofelia”
Poetka zainspirowana obrazem, który znajduje się na poprzednim slajdzie, napisała wiersz. „Ach, długo jeszcze poleżę w szklanej wodzie, w sieci wodorostów, zanim nareszcie uwierzę, że mnie nie kochano, po prostu.”

5 Dante Gabriel Rossetti, „Beata Beatrix”

6 Dante, „Boska komedia” „Najsilniej wszakże na całe duchowe życie Dantego oddziałała miłość do Beatryczy Portinari zaślubionej w 1286 r. niejakiemu Simone di Bardi. Przywiązanie do Beatryczy datuje się od dziewiątego roku życia poety; wtedy po raz pierwszy ujrzał on przyszłą oblubienicę swego serca w gronie rówieśników, na majowej zabawie. Śmierć Beatryczy w 1290 r. głęboko odbiła się na umyśle Dantego, idealna ku niej miłość stała się gwiazdą przewodnią jego twórczości poetyckiej.” („Historia powszechna…”)


Pobierz ppt "Prerafaelici inspiracje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google