Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Easter in Great Britain. Historia obchodzenia świąt wielkanocnych na Wyspach Brytyjskich sięga historią czasy na długo przed nastaniem chrześcijaństwa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Easter in Great Britain. Historia obchodzenia świąt wielkanocnych na Wyspach Brytyjskich sięga historią czasy na długo przed nastaniem chrześcijaństwa."— Zapis prezentacji:

1 Easter in Great Britain

2 Historia obchodzenia świąt wielkanocnych na Wyspach Brytyjskich sięga historią czasy na długo przed nastaniem chrześcijaństwa. Nazwa „Easter” wzięła się od anglosaskiej bogini wiosny – Eostre, której symbolem jest odradzające po zimowym uśpieniu życie. Dawniej obchodzenie Świąt Wielkiej Nocy w krajach celtyckich, do których należy także Wielka Brytania, wiązało się z obrządkiem pożegnania się z zimą i przywitania wiosny. Rozpalano wielkie ogniska, aby symbolicznie pożegnać się z zimnymi dniami. Obecnie, w czasach chrześcijańskich Wielkanoc nie oznacza jedynie końca zimy, ale również i koniec Wielkiego Postu, dlatego też jest czasem radości i świętowania.

3  Wielki Czwartek, czyli „Maundy Thursday” bądź Holy Thursday, jest szczególnym dniem, w którym władca, czyli obecnie królowa Elżbieta II bierze udział w ceremonii „Royal Maundy”, w trakcie której zasłużeni obywatele (jest ich tylu, ile lat ma monarcha) otrzymują czerwone i białe portfeliki ze specjalnie na tę okazję wybijanymi monetami w nagrodę za służbę społeczeństwu.  W Wielki Piątek, czyli „Good Friday” Anglicy zajadają się specjalnie na ten dzień wypiekanymi drożdżowymi bułeczkami, które nazywają się „Hot Cross Buns”. W środku jest dużo słodkich rodzynek, natomiast na wierzchu znajduje się wypieczony krzyż, na pamiątkę ukrzyżowania Pana Jezusa. Stąd pochodzi nazwa tego smakołyku.

4 Królowa Elżbieta II Queen Elisabeth II Hot Cross Buns

5  Brytyjczycy w Niedzielę Wielkanocną spotykają się z rodziną i przyjaciółmi, po śniadaniu wybierają się do kościoła lub idą spacer. Ciekawymi zwyczajami w Wielkiej Brytanii są, uwielbiane przez dzieci, zawody w turlaniu pomalowanych jajek z górki „Egg rolling” oraz polowanie na czekoladowe jajka, ukryte w wiosennym ogrodzie „Egg hunt”.

6 Easter Bunny – czyli zajączek wielkanocny, symbol wiosny i płodności. Przynosi angielskim dzieciom w prezencie słodycze. Wielkanocne jajka, czyli „Easter Eggs”, symbol nowego życia. Kiedyś były malowane, tak jak polskie pisanki. Teraz zastąpiły je jajeczka czekoladowe.

7

8


Pobierz ppt "Easter in Great Britain. Historia obchodzenia świąt wielkanocnych na Wyspach Brytyjskich sięga historią czasy na długo przed nastaniem chrześcijaństwa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google