Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WIOSNA TUŻ-TUŻ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WIOSNA TUŻ-TUŻ."— Zapis prezentacji:

1 WIOSNA TUŻ-TUŻ

2 Rozdział 1: jagoda

3 Powitanie wiosny w Japonii

4 Powitanie wiosny w Japonii
Na wiosnę wszystkich ogarnia wiśniowe szaleństwo. Naród z niecierpliwością czeka, aż upragnione wiśnie wreszcie zakwitną, w telewizji o niczym innym się nie mówi, wszystkie sklepy zalewają różowe słodycze symbolizujące wiśnie i sztuczne wiśniowe gałązki. Japończycy urządzają sobie w parkach pikniki połączone z oglądaniem drzewek.

5 Przebiśnieg

6 Przebiśnieg Przebiśniegi wytwarzają kilka długich (15-20cm) i wąskich (1cm) liści, wygiętych w rynienkę. Zwisające, białe kwiaty wyrastają na szypułkach nieco wyższych od liści (ok.25cm). Przebiśnieg jest rośliną miododajną i leczniczą. Przebiśniegi nazwano kilkoma nazwami, z których najpopularniejszymi są: przebiśnieg zwyczajny, przebiśnieg pospolity, gładysz pospolity, gładyszek, śnieguła, śniegułka, śnieżyca. Śnieżyczka jest jedną z najwcześniej zakwitających roślin a jej kwiaty często wyrastają spod śniegu zapowiadając przedwiośnie. Płatki kwiatu śnieżyczki reagują na zmianę temperatury stulając się na noc i w pochmurne, chłodne dni.

7 jerzyk

8 jerzyk Jerzyk jest najlepszym lotnikiem wśród ptaków.
Mimo podobieństwa do jaskółek nie jest z nimi spokrewniony. Od naszych gatunków jaskółek jest wyraźnie większy i różni się całkowicie brunatno -czarnym ubarwieniem tylko z niewielkim rozjaśnieniem na gardle. Ma bardzo długie, wąskie, sierpowate skrzydła i rozwidlony ogon. Jerzyki spędzają niemal całe życie w powietrzu. Są towarzyskie często gniazdują kolonijnie. Odbywają dalekie loty w celu zdobycia odpowiedniej ilości pokarmu, a ich głównym wrogiem jest deszczowa pogoda, która uniemożliwia żerowanie. Jerzyki mają tak małe nogi, że nie potrafią sprawnie chodzić i mają ogromne trudności z wystartowaniem do lotu z ziemi.

9 Przyjście wiosny - Jan brzechwa
Naplotkowała sosna, że już zbliża się wiosna Kret skrzywił się ponuro: przyjedzie pewno furą... jeż się najeżył srodze -raczej na hulajnodze. Wąż sykną- ja nie wierzę, przyjedzie na rowerze. Kos gwizdnął: Wiem coś o tym, przyleci samolotem. Skąd znowu- rzekła sroka ja jej nie spuszczam z oka i w zeszłym roku w maju widziałam ją w tramwaju. Nieprawda wiosna zwykle przyjeżdża motocyklem. A ja wam to dowiodę że właśnie samochodem. Nieprawda bo w karecie! W karecie, co pan plecie? Oświadczyć mogę krótko, że płynie właśnie łódką! A wiosna przyszła pieszo -już kwiaty z nią się śpieszą, już trawy przed nią rosną i szumią Witaj wiosno.

10 Rozdział 2: grzegorz

11 Holi - kolorowe powitanie wiosny: Indie
Indie przywitały wiosnę w tradycyjny sposób - na kolorowo. Podczas Holi - święta wiosny i kolorów - ludzie obsypywali się kolorowymi proszkami, oblewali kolorową wodą i smarowali twarze w tysiące barw, rozdawali słodycze i tańczyli. Holi jest świętem społecznej harmonii - obchodzą je nie tylko hindusi i muzułmanie, ale też sikhowie i chrześcijanie.

12 Przylaszczka pospolita

13 Przylaszczka pospolita
Występuje na terenie niemal całej Europy oraz na Dalekim Wschodzie. W Polsce tylko lokalnie jest rzadsza lub całkiem jej brak, poza tym należy do dość rozpowszechnionych gatunków w żyznych lasach liściastych. By ustrzec dzikie populacje przed zniszczeniem w związku ze zrywaniem kwiatów i wykopywaniem roślin, przylaszczka została objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Naukową nazwę zawdzięcza kształtowi liści kojarzących się z płatami wątroby (łac. hepar – wątroba). Poszczególne kwiaty utrzymują się przez 8 dni, ponieważ kwiaty rozwijają się stopniowo jedna roślina kwitnie około 3 tygodni.

14 Słowik szary - bekwarek

15 Słowik szary - bekwarek
Ptaki z tej grupy są najznakomitszymi śpiewakami. Śpiew ich jest donośny, niezwykle urozmaicony, o dużej skali tonów. Słowik przylatuje do nas w kwietniu-maju, a odlatuje w sierpniu-wrześniu. Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Rdzawo brązowy z oliwkowym odcieniem, spód jaśniejszy, na piersi ciemne plamki. Odżywia się przede wszystkim bezkręgowcami, a dietę uzupełnia owocami i nasionami. W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w maju 3–4 jaja, o zmiennym zabarwieniu, od cielistego po oliwkowe, z czerwonymi plamkami. Jaja wysiadywane są przez okres 12–14 dni przez samicę. Pisklęta opuszczają gniazdo po około 12 dniach.

16 Wiosna – Czesław Janczarski
Nad głowami - śnieżny błękit, pod stopami zieleń śnieżna. Płyną chmury jak piosenki, białe chmury - kłębki pierza! Ptak jak ziemi szara grudka, na błękicie chwali wiosnę. Skowronkowa płynie nutka, najpiękniejsza z wszystkich piosenek. Zima, zima- biała księga, moc radości i zachwytów ... Lecz po nowy tom już sięgasz, tytuł: wiosna. Piękny tytuł.

17 Rozdział 3: konrad

18 Powitanie wiosny w Chinach
W czasie Wiosennego Festiwalu mają miejsce trzy święta a Chińczycy przedłużają sobie czas wolny do tygodnia. Chiński Nowy Rok jest wielkim świętem w Chinach. Przygotowania polegają na ozdobieniu domu na czerwono. Zostają zawieszone przynoszące szczęście amulety. Wyglądają jak transparenty wykonane z papieru ozdobione znakami i przysłowiami przynoszącymi szczęście. Cała rodzina składająca się z kilku pokoleń spotyka się pod jednym dachem. O północy zaczynają się fajerwerki. Odwiedziny krewnych nastąpią w ciągu kilku następnych dni. Podczas tych 15 dni, kiedy Chiński Festiwal Wiosny jest obchodzony, ma miejsce „miaohui”. Są to przedstawienia, które mają miejsce w klasztorach, używane są to tego kostiumy lwów i tygrysów. Chiński Festiwal Wiosny tradycyjnie kończy się Świętem Lampionów mającym miejsce piętnastego dnia Nowego Roku.

19 pierwiosnek

20 pierwiosnek Pierwiosnki, zwane też prymulkami to jedne z pierwszych kwiatów wiosny. Ich wesołe, kolorowe kwiaty dodają nam energii, gdy tylko marzec zrobi się ciepły. Zakwitają w gruncie. Ale pierwiosnki mogą rosnąć nie tylko w gruncie. Można je kupić w kwiaciarniach jako wczesnowiosenne rośliny doniczkowe do aranżacji mieszkania, a potem na balkon i taras. Kwiaty w intensywnych odcieniach żółci, błękitu, różu, czerwieni, pomarańcza i fioletu cieszą nasz wzrok

21 Jaskółka dymówka

22 Jaskółka dymówka Jaskółka dymówka: to smukły, niewielki, niebiesko-czarny ptak o ceglastoczerwonym czole i podgardlu z kremowobiałym spodem ciała Zamieszkuje rozległe obszary na kuli ziemskiej - niemal całą Europę i Azję część północnej Afryki i prawie całą Amerykę Północną. Zimuje w południowo-wschodniej Azji, Afryce i większej części Ameryki Południowej.

23 pierwiosnek Jeszcze w polu tyle śniegu, jeszcze strumyk lodem ścięty a pierwiosnek już na brzegu wyrósł śliczny, uśmiechnięty. Witaj, witaj kwiatku biały główkę jasną zwróć do słonka już bociany przyleciały w niebie słychać śpiew skowronka. Stare wierzby nachyliły miękkie bazie ponad kwiatkiem. Gdzie jest wiosna? - powiedz miły, czyś nie widział jej przypadkiem. Lecz on nic nie odpowiedział, o czym myślał? - któż to zgadnie. Spojrzał w niebo, spojrzał w pola, szepnął cicho: "Jak tu ładnie!"

24 Rozdział 4: łukasz

25 Nauruz – kraje bliskiego wschodu
Staroperskie święto równonocy wiosennej Nauruz (Nowy Dzień) obchodzą narody Azji Środkowej, Kaukazu, Bliskiego Wschodu i Bałkanów. Licząca ponad 3 tys. lat tradycja powstała w Chorasanie wraz z narodzeniem się rolnictwa. Pradawny zwyczaj nakazywał, by przed nadejściem równonocy dokładnie wysprzątać mieszkanie i obejście, oddać długi i pojednać się z bliźnimi. Główne danie sporządzano z siedmiu produktów roślinnych, których nazwy rozpoczynały się na literę "s" w alfabecie perskim: pszenica lub jęczmień, pudding z kiełków pszenicy, suszone owoce oliwnika, czosnek, jabłka, jagody sumaka i ocet winny. Produkty symbolizowały po kolei: odradzanie się życia, dostatek, miłość, medycynę, piękno, wschód słońca i wytrzymałość. Haft sin (siedem "s") odnosi się do siedmiu sił stwórczych i siedmiu mocy, które je chronią.

26 Nauruz – nowy dzień

27 Sasanka zwyczajna

28 Sasanka zwyczajna Sasanka zwyczajna jest zaliczana do bylin przedwiośnia. Oprócz okazałych kwiatów i atrakcyjnych owocostanów, ma charakterystyczny gruby kożuszek białych włosków, okrywających najmłodsze pędy, liście i pąki. Nawet płatki kwiatów są od zewnątrz całe kosmate. Wszystko to po to, by zabezpieczyć roślinę przed mroźnymi nocami, które w marcu są zjawiskiem całkowicie normalnym i wcale nierzadkim. Ze względu na bardzo wczesny okres kwitnienia, sasanka zwyczajna należy do poszukiwanych i atrakcyjnych kwiatów wiosennych, ozdobnych także po przekwitnieniu.

29 Bocian biały

30 Bocian biały Jest to spory ptak zamieszkujący Europę Środkową, Afrykę północno-zachodnią i Azję Mniejszą. Zimuje w Afryce Równikowej i Wschodniej, a także w Indiach. Poza czarnym ogonem i lotkami, jego upierzenie ma kolor biały. Nogi i dziób są czerwone. Bocian waży ok. 4 kg, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi ok. 2 m. Często zakłada gniazda na wysokich drzewach i słupach w pobliżu ludzkich siedzib. Najchętniej wybiera tereny wiejskie z licznymi łąkami i dolinami rzecznymi, bagnami, oczkami wodnymi oraz torfowiskami. Pożywienie bociana stanowią większe owady, jaszczurki, węże, pisklęta innych ptaków, ale przede wszystkim gryzonie. Rzadko poluje na żaby. W Polsce największe zagęszczenie populacji tego ptaka stwierdzono na obszarze północno-wschodnim i wschodnim.

31 Pączki Przyszły do sklepu zajączki: - Podobno tutaj są pączki, chcemy zobaczyć czy świeże. - Proszę niech zając wybierze. Zając się złapał za głowę: - Dlaczego takie brązowe? Pączki są przecież zielone I wziął braciszka na stronę I szepnął: - Zostawmy je lepiej Nie warto kupować w sklepie Jest wiosna, sok w pączkach dojrzewa Najświeższe zjemy wprost z drzewa.

32 autorzy Uczniowie klasy II SP wraz z wychowawcą.
Zespół Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach TYCHY – MAJ 2013


Pobierz ppt "WIOSNA TUŻ-TUŻ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google