Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WITAMY WIOSNĘ!. Oznaki wiosny: Wiosenne kwiaty Ptaki, które wracają z ciepłych krajówPtaki, które wracają z ciepłych krajów Marzanna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WITAMY WIOSNĘ!. Oznaki wiosny: Wiosenne kwiaty Ptaki, które wracają z ciepłych krajówPtaki, które wracają z ciepłych krajów Marzanna."— Zapis prezentacji:

1 WITAMY WIOSNĘ!

2 Oznaki wiosny: Wiosenne kwiaty Ptaki, które wracają z ciepłych krajówPtaki, które wracają z ciepłych krajów Marzanna

3 Wiosenne kwiaty: PRZEBIŚNIEGI

4 PRZYLASZCZKA

5 SASANKA

6 KROKUS

7 Ptaki, które wracają z ciepłych krajów BOCIAN

8 JASKÓŁKA

9 SKOWRONEK

10 MARZANNA Kukła marzanny zwana jest także Moreną, Śmiercią, Śmiercichą. Jest ona wyobrażeniem i symbolem zimy, śmierci, chorób. Natomiast jej zniszczenie symbolizuje rodzenie się nowego życia, jest magicznym przywołaniem wiosny.

11

12 Kalendarzowa wiosna co roku rozpoczyna się 21 marca. Właśnie tego dnia dzień i noc są równej długości. Tego dnia żegnamy zimę, której symbolem jest marzanna wrzucając ją do wody. Ludzie wierzyli, że obrzęd topienia Marzanny może przyśpieszyć nadejście wiosny, ma też symbolizować dostatek w nadchodzącym roku.

13 Wygląd marzanny Marzannę zwykle wykonywano ze słomy, która symbolizowała śmierć i bezruch. Czasem też z gałęzi lub gałganków (szmatek). Ubrana jest w białą suknię. Przyozdabia się ją wstążkami, koralikami i kwiatami. Kukłę Marzanny podpala się, a następnie wrzuca się do pobliskiej rzeki co ma symbolizować koniec zimy i początek wiosny.


Pobierz ppt "WITAMY WIOSNĘ!. Oznaki wiosny: Wiosenne kwiaty Ptaki, które wracają z ciepłych krajówPtaki, które wracają z ciepłych krajów Marzanna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google