Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PSZCZOŁA MIODNA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PSZCZOŁA MIODNA."— Zapis prezentacji:

1 PSZCZOŁA MIODNA

2 Moja głowa jest duża i z przodu przypomina nieco trójkąt.
MOJE CZUŁKI Moje czułki nie są zbyt długie, ale bardzo ruchliwe. Odgrywają ważną rolę – umożliwiają mi orientowanie się w terenie. JAK WYGLĄDAM? MOJA GŁOWA Moja głowa jest duża i z przodu przypomina nieco trójkąt. MOJE USTA Do zbioru nektaru służy mi specjalna rurka, zwana trąbką, w której porusza się długi, elastyczny języczek pokryty delikatnymi włoskami. MOJE OCZY Moje oczy są bardzo duże. Mam świetny wzrok – dobrze widzę z bliska i z daleka.

3 Znajduje się w tylnej części odwłoka. Kidy się rozzłoszczę …
MOJE SKRZYDŁA Mam dwie pary skrzydeł. Latam bardzo szybko nawet wtedy, gdy jest wiatr. MÓJ TUŁÓW Mam krótki tułów, porośnięty miękkimi włoskami. Za to mój odwłok jest podłużny i dość duży, z widocznymi czarno- żółtymi paskami. MOJE ODNÓŻA Mam sześć nóg. Dzięki nim mogę się poruszać, służą mi też do utrzymywania czystości i do przenoszenia pyłku kwiatowego, który zbiera się na porastających je włoskach. MOJE ŻĄDŁO Znajduje się w tylnej części odwłoka. Kidy się rozzłoszczę … potrafię nim użądlić

4 GDZIE MIESZKAM ? Pszczoły całą rodziną mieszkają w ulu. Na taką pszczelą rodzinę mówi się rój. Rój pszczeli składa się z królowej-matki, robotnic oraz trutni. Ul wygląda trochę jak mały domek, a może pomieścić nawet 50 tysięcy pszczół.

5 KRÓLOWA I JEJ DZIECI W ulu mieszkają tysiące pszczół, ale jest tylko jedna królowa. To matka wszystkich pszczół. Bezustannie znosi malutkie jajeczka, które rozwijają się w plastrach wosku.

6 Z jajeczka wykluwa się larwa bez nóg i bez oczu.
Larwa przekształca się w poczwarkę, a po trzech tygodniach już dojrzała pszczoła rozbija komórkę i wydostaje się na zewnątrz.

7 PRACOWITA PSZCZŁÓŁKA Gdy tylko pszczoła opuści komórkę przystępuje do pracy. Do jej obowiązków należy czyszczenie komórek, do których królowa składa jaja, pielęgnowanie larw, budowa plastrów, stróżowanie u wejścia oraz wentylowanie ula, zbieranie pokarmu (nektaru, pyłku) i wody.

8 Aby dostarczyć jedną porcję nektaru do ula pszczoła musi odwiedzić ok
Aby dostarczyć jedną porcję nektaru do ula pszczoła musi odwiedzić ok.500 kwiatów. Do wyprodukowania jednej łyżeczki miodu pszczołom potrzeba 1000 takich porcji.

9 CO JEM? Pszczoły odżywiają się pyłkiem kwiatowym, nektarem i miodem.
Miód powstaje z pobranego z kwiatów nektaru.

10 Na podstawie książki „Pszczoły i miód” wydawnictwo DEAGOSTINI


Pobierz ppt "PSZCZOŁA MIODNA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google