Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PSZCZOŁA MIODNA. MOJE CZUŁKI Moje czułki nie są zbyt długie, ale bardzo ruchliwe. Odgrywają ważną rolę – umożliwiają mi orientowanie się w terenie. MOJA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PSZCZOŁA MIODNA. MOJE CZUŁKI Moje czułki nie są zbyt długie, ale bardzo ruchliwe. Odgrywają ważną rolę – umożliwiają mi orientowanie się w terenie. MOJA."— Zapis prezentacji:

1 PSZCZOŁA MIODNA

2 MOJE CZUŁKI Moje czułki nie są zbyt długie, ale bardzo ruchliwe. Odgrywają ważną rolę – umożliwiają mi orientowanie się w terenie. MOJA GŁOWA Moja głowa jest duża i z przodu przypomina nieco tr ó jkąt. MOJE OCZY Moje oczy są bardzo duże. Mam świetny wzrok – dobrze widzę z bliska i z daleka. MOJE USTA Do zbioru nektaru służy mi specjalna rurka, zwana trąbką, w kt ó rej porusza się długi, elastyczny języczek pokryty delikatnymi włoskami. JAK WYGLĄDAM?

3 MOJE SKRZYDŁA Mam dwie pary skrzydeł. Latam bardzo szybko nawet wtedy, gdy jest wiatr. MÓJ TUŁÓW Mam krótki tułów, porośnięty miękkimi włoskami. Za to mój odwłok jest podłużny i dość duży, z widocznymi czarno- żółtymi paskami. MOJE ODNÓŻA Mam sześć nóg. Dzięki nim mogę się poruszać, służą mi też do utrzymywania czystości i do przenoszenia pyłku kwiatowego, który zbiera się na porastających je włoskach. MOJE ŻĄDŁO Znajduje się w tylnej części odwłoka. Kidy się rozzłoszczę … potrafię nim użądlić

4 Pszczoły całą rodziną mieszkają w ulu. Na taką pszczelą rodzinę mówi się rój. Rój pszczeli składa się z królowej-matki, robotnic oraz trutni. Ul wygląda trochę jak mały domek, a może pomieścić nawet 50 tysięcy pszczół. GDZIE MIESZKAM ?

5 W ulu mieszkają tysiące pszczół, ale jest tylko jedna królowa. To matka wszystkich pszczół. Bezustannie znosi malutkie jajeczka, które rozwijają się w plastrach wosku. KRÓLOWA I JEJ DZIECI

6 Z jajeczka wykluwa się larwa bez nóg i bez oczu. Larwa przekształca się w poczwarkę, a po trzech tygodniach już dojrzała pszczoła rozbija komórkę i wydostaje się na zewnątrz. Z jajeczka wykluwa się larwa bez nóg i bez oczu. Larwa przekształca się w poczwarkę, a po trzech tygodniach już dojrzała pszczoła rozbija komórkę i wydostaje się na zewnątrz.

7 PRACOWITA PSZCZŁ Ó ŁKA Gdy tylko pszczoła opuści kom ó rkę przystępuje do pracy. Do jej obowiązk ó w należy czyszczenie kom ó rek, do kt ó rych kr ó lowa składa jaja, pielęgnowanie larw, budowa plastr ó w, str ó żowanie u wejścia oraz wentylowanie ula, zbieranie pokarmu (nektaru, pyłku) i wody.

8 Aby dostarczyć jedną porcję nektaru do ula pszczoła musi odwiedzić ok.500 kwiatów. Do wyprodukowania jednej łyżeczki miodu pszczołom potrzeba 1000 takich porcji.

9 Pszczoły odżywiają się pyłkiem kwiatowym, nektarem i miodem. Miód powstaje z pobranego z kwiatów nektaru. CO JEM?

10 Na podstawie książki „Pszczoły i miód” wydawnictwo DEAGOSTINI


Pobierz ppt "PSZCZOŁA MIODNA. MOJE CZUŁKI Moje czułki nie są zbyt długie, ale bardzo ruchliwe. Odgrywają ważną rolę – umożliwiają mi orientowanie się w terenie. MOJA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google