Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Most Cieczy W dwóch stykających się zlewkach znajduje się ciecz (np. woda dejonizowana). Po przyłożeniu wysokiego napięcia między cieczą w jednej i w drugiej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Most Cieczy W dwóch stykających się zlewkach znajduje się ciecz (np. woda dejonizowana). Po przyłożeniu wysokiego napięcia między cieczą w jednej i w drugiej."— Zapis prezentacji:

1 Most Cieczy W dwóch stykających się zlewkach znajduje się ciecz (np. woda dejonizowana). Po przyłożeniu wysokiego napięcia między cieczą w jednej i w drugiej szklance na krawędzi styku szklanek może się pojawić mostek z cieczy. Zbadaj to zjawisko. Piotr Tomaszewski

2 Plan doświadczenia: Zadziałać na wodę umieszczoną w dwóch zlewkach wysokim napięciem, stopniowo je podwyższając, aż do zaobserwowania oczekiwanego efektu ( powstania mostu ). Woda użyta w doświadczeniu powinna być dejonizowana, dlatego użyję wody destylowanej. Wydaje mi się, że efekt może polegać na budowie molekularnej wody tj. dipolowej wody.

3 Transformator wysokiego napięcia Powielacz 2 zlewki Akumulator 12 V Przewody Lutownica Woda destylowana Miernik napięcia Termometr laserowy Potrzebne narzędzia:

4 Wziąłem 2 zlewki z zaokrąglonymi krawędziami ścianek, a ściągając izolację z kabli, starałem się nie dotykać ich gołymi palcami tak, aby nie najonizować żadnego z nich ( jony zmniejszają opór elektryczny wody ). Ponownie nalałem wodę destylowaną tworząc menisk, włożyłem oba kable, trzymając je izolowanymi kombinerkami, most nie powstał. Most powstał dopiero po zetknięciu się krawędzi obu zlewek, dopiero później można było je rozsuwać używając izolatora, np. linijki. Zauważyłem, że dotykając połączenia linijką woda jakby przyczepia się do niej, a po oderwaniu zachowuje się podobnie do gumy. Oddalając od siebie zlewki most jest coraz dłuższy, ale i coraz węższy. Kiedy most jest długi i wąski zaobserwowałem parowanie wody, im most był węższy, tym szybciej się pojawiało. Postanowiłem to zbadać. Najpierw utworzyłem most o długości 1 cm i zostawiłem go na 10 minut, później utworzyłem most 1,5 cm i zbadałem jego temperaturę. Przebieg doświadczenia

5 Wyniki: Po złączeniu 2 zlewek ( a ) i rozsunięciu ich ( b, c ) powstał most z wody, unoszący się w powietrzu. Most ten jest elastyczny, a po wydłużeniu, zwęża się.

6 Wnioski : Woda musi być jak największej czystości. Naczynia z zaokrąglonymi krawędziami są lepsze. Zjawisko możemy zaobserwować dzięki budowie strukturalnej wody ( budowa dipolowa ). Wraz ze wzrostem długości połączenia wodnego jest on coraz węższy. Połączenie jest bardzo mocno jak na tego typu strukturę. Temperatura wody łączącej oba naczynia zwiększa się wraz ze wzrostem długości tego połączenia.

7 Bibliografia www.wikipedia.pl


Pobierz ppt "Most Cieczy W dwóch stykających się zlewkach znajduje się ciecz (np. woda dejonizowana). Po przyłożeniu wysokiego napięcia między cieczą w jednej i w drugiej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google