Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

''Fizyczna strona wirowania prania''

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "''Fizyczna strona wirowania prania''"— Zapis prezentacji:

1 ''Fizyczna strona wirowania prania''

2 Potrzebne przedmioty Potrzebne przedmioty:
plastikowa butelka po wodzie mineralnej plastikowy kubek np. po jogurcie patyczek, gwóźdź, kombinerki, świeczka i zapałki trzy kawałki grubej nici, każdy o długości 50 cm kawałek gąbki, woda jakiś barwnik do wody np. atrament nożyczki

3 Doświadczenie 1.Odetnij z plastikowej butelki część z gwintem tak, by w pozostałej części można było swobodnie umieścić kubek. 2.Za pomocą rozgrzanego nad świeczką gwoździa zrób w kubku równo rozmieszczone trzy niewielkie otwory przy jego górnej krawędzi i kilkanaście w jego ściance bocznej. Przez otwory w górnej części kubka przeciągnij nitki i zawieś na patyku. 3.Obracając patykiem mocno skręć sznurki, na których umocowany jest kubek. Do kubka włóż kawałek mocno namoczonej zabarwioną wodą gąbki lub kawałek szmatki. 4.Umieśc kubek we wcześniej przygotowanej osłonie z butelki. Puść go, aby mógł się swobodnie obracać.

4 Obserwacje oraz wynik 2.Jak wytłumaczy to zjawisko?
1.Gdy kubek wiruje to woda z gąbki zostaje wyrzucona na krawędź czyli obwód kubka dzięki sile dośrodkowej. Na wodę która jest na obwodzie kubka nie działa już siła dośrodkowa dlatego wypływa ona przez otworki. 2.Jak wytłumaczy to zjawisko? Szybko wirujący kubek działa na gąbkę i zawartą w niej wodę siła dośrodkową. Na kropelki wody, które na obwodzie kubka trafiają na otworek, nie działa siła dośrodkowa, więc wydostaję się na zewnątrz kubka.

5 Gdzie wykorzystuje się to zjawisko?
-zjawisko to najczęściej wykorzystuje się do wirowania prania. W pralce automatycznej pod koniec prania z bębna wypuszczana jest woda później zaczyna on bardzo szybko wirować i obserwujemy to samo zjawisko cz w doświadczeniu. -w pszczelarstwie wirówki służą do wirowania miodu miodu. W takiej wirówce umieszcza się ramki wyjęte z ula na których jest miód, podczas wirowania z otworków wypływa miód. -w chemii wirówki służą do sedymentacji czyli rozdzielania dwóch ciał np. cieczy od ciała stałego.

6 -Marcin Sarosiek kl.IIIb
KONIEC! Autor: -Marcin Sarosiek kl.IIIb


Pobierz ppt "''Fizyczna strona wirowania prania''"

Podobne prezentacje


Reklamy Google