Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZIMORODEK.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZIMORODEK."— Zapis prezentacji:

1 ZIMORODEK

2 ZIMORODEK ZWYCZAJNY SYSTEMATYKA Domena eukarionty Królestwo zwierzęta
Typ strunowce Podtyp kręgowce Gromada ptaki Narząd neognatyczne Rząd kraskowe Rodzina zimorodkowate Podrodzina zimorodki Rodzaj Alcedo Gatunek Zimorodek zwyczajny

3 WYSTĘPOWANIE NA ŚWIECIE
Żółty: obszar lęgowisk Zielony: obszar zimowania Niebieski: obszar występowania poza rozrodem

4 Charakterystyka Występowanie
W Polsce to nieliczny (niegdyś liczny) ptak lęgowy, spotyka się go na całym niżowym obszarze kraju. Zamieszkujący południową i środkową Europę, północną Afrykę i południową Azję od Indii po Archipelag Malajski. Nie odbywa regularnych wędrówek pojedyncze osobniki zimują nad niezamarzającymi zbiornikami wodnymi. Pozostałe przelatują do południowej części areału lęgowego. Biotop Zamieszkuje urwiste brzegi nad czystymi wodami (chętniej bieżącymi), bogate w zwisające gałęzie i korzenie, które wykorzystuje jako stanowiska obserwacyjne. Cechy gatunku Zimorodek ma krępą sylwetkę i krótki ogon. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Dorosłą samicę można odróżnić od samca po czerwonawej żuchwie (u samca cały dziób jest czarny). Głowa i grzbiet niebieskie z zielonym, metalicznym połyskiem, środek grzbietu i sterówki błękitne, policzki rudawobrązowe, a szyja biała. Lotki ciemne, zewnętrzne chorągiewki niebieskozielone. Spód ciała cynamonowy. Dziób szary, mocny i długi, nogi czerwone. Sylwetka jest nieproporcjonalna – sama głowa i dziób są prawie równe długości tułowia. Jest nieco większy od wróbla. Jego lot jest szybki i prostolinijny, często wykonuje go nisko nad wodą. Wymiary średnie długość ciała ok. 17 cm, rozpiętość skrzydeł cm, waga ok g Głos Jego zawołania są ostre. Słychać je jako przeciągliwe „tije”. Jego głos przypomina też przenikliwy gwizd „tith” lub powtarzalne „tut tut”.

5 Wygląd Ubarwienie jednakowe dla obu płci.
Po stronie grzbietowej jest niebieski. Skrzydła są ciemno- i jasnozielone, miejscami z niebieskim odcieniem. Brzuch rdzawo-brązowy. Szczyt głowy ciemnozielony, za okiem rdzawo-brązowa plamka; po bokach szyi - biała plama. Gardziel jest biała, oczy brązowe, nogi koralowo-czerwone. Dziób samca jest czarny, samicy w części nasadowej czerwonawy.

6

7 Środowisko Czyste, śródlądowe wody o stromych brzegach, z których zwisają korzenie lub gałęzie mogące służyć jako punkty obserwacyjne. Preferuje przede wszystkim rzeki i strumienie oraz brzegi jezior i stawów. Okres lęgowy Gody W lutym ptaki te kończą ze swym samotniczym trybem życia i kojarzą się w pary w trakcie charakterystycznych toków. Para goni się wzajemnie, po czym samiec, kiwając całym ciałem, pozwala się podziwiać samicy. Jako ptak terytorialny jest bardzo agresywny. Również zimą broni swojego odcinka rzeki o długości ok. 1-6 km, nawet przed swoim partnerem rozrodczym. Wiosną przepędza zarówno rywali, jak i małe ptaki śpiewające. Gniazdo W wygrzebanej w urwisku norze, czasem dość daleko od brzegu (stąd pierwotna nazwa ziemorodek). Oboje przyszłych rodziców uczestniczy w budowie podziemnego korytarza, kopiąc go za pomocą dziobów. Jego szerokość wynosi 5-6 cm, głębokość może dochodzić do metra i kończyć się okrągłą komorą położoną wyżej niż wylot. Z czasem gromadzą się w nim ości. Nora może być wykorzystywana kilkakrotnie. Jaja W ciągu roku wyprowadza jeden lub dwa lęgi, składając od kwietnia do lipca bezpośrednio na ziemi 6 do 8 kulistych i błyszczących jaj.

8 Ptaki podczas budowy gniazda sporą część czasu spędzają na kąpieli
i czyszczeniu piór

9 ROZMNAŻANIE I ROZWÓJ „A oto historia życia naszego Zimorodka.”
Wykluł się w pierwszym lęgu między majem a czerwcem z jednego z pośród 8 białych kulistych jaj złożonych bezpośrednio na ziemi przez zimorodkową mamę w komorze lęgowej na końcu metrowego korytarza. Gniazdo to oboje rodzice budowali przez 3 tygodnie posługując się dziobami i łapkami. Wejście jego było zasłonięte roślinnością a nad otworem był nawis darni. Usytuowane było około 1,5 m nad wodą w skarpie brzegowej. Po około 21 dniach ze skorupki uwolnił się 3 gramowy niedołężny maluch. Początkowo karmiony był owadami wodnymi a później zaczął dostawać małe rybki: płotki, cierniki, kiełbiki i uklejki. Najbardziej żarłoczny był w dniu życia kiedy to potrafił zjeść dziennie około 80 rybek. Komora lęgowa wypełniła się już znaczną ilością odchodów i wyplutych ości i łusek. Po 26 dniach opuścił gniazdo jako samodzielny zimorodek i ważył już 30 gramów. Rodzice natomiast przystąpili do następnego lęgu. W ciągu roku przy dogodnych warunkach rozmnażają się one nawet 3 razy. Już od pierwszych dni swojego życia młody zimorodek potrafi czatować na wystającym nad wodą patyku lub zwisającej gałęzi przez kilka minut, a gdy zobaczy przepływającego owada lub rybkę daje nura do wody jak strzała. Z upolowaną rybką siadał na grubszej gałązce i uderzał zdobyczą aby ją ogłuszyć i połknąć. Mimo swej żarłoczności zimorodek nie stanowi zagrożenia dla ryb w stawach.

10

11 Polowanie Lata nisko nad wodą. W czasie polowania siaduje na gałęziach nad rzeką i czatuje na ryby. Ofiara jest pod wodą najpierw namierzana wzrokiem. Z tego też powodu zamieszkuje akweny o czystej wodzie, bogate w odpowiedniej wielkości ryby. Atakuje je z zasadzki lub krótkiego lotu zwisającego. Samo zanurzenie trwa sekundę, a ryba jest nabijana na dziób. Nim ją zje, przenosi ją do czatowni. Jeśli pokarm jest przeznaczony dla samego ptaka, to połyka go, rybią głowę skierowując do przełyku przodem. W przypadku gdy podaje ją młodemu, ryba jest przekręcona w dziobie. Kiedyś zimorodki były tępione, gdyż posądzano je o zjadanie istotnych dla człowieka gatunków ryb w gospodarstwach rybackich. Udowodniono jednak, że preferuje mało znaczące słonecznice, cierniki, kiełbie i ukleje.

12 Pokarm Zimorodek odżywia się głównie małymi rybkami, po które rzuca się pod wodę głową w dół. Wypływa wiosłując skrzydłami i ze zdobyczą w dziobie wraca na miejsce czatowania. Lęgi Wbrew nazwie zimorodek nie wyprowadza lęgów zimą, ale w okresie od kwietnia do lipca. Jest ich najczęściej 1-2. Gniazdo umiejscowione jest na końcu długiej nory wykopanej w stromym brzegu. Okrągły otwór wejściowy znajduje się pod osłoną nawisów darni lub zwisających korzeni. Komora lęgowa wysłana jest wypluwkami. Samica składa 5-8 białych, kulistych jaj, które wysiadują oboje rodzice przez dni. Młode opuszczają gniazdo po dniach. Ochrona Objęty ścisłą ochroną gatunkową. Głównym powodem zanikania tego niewielkiego ptaka jest utrata siedlisk, głównie nienaturalna obudowa zbiorników (np. likwidacja urwistych skarp), zanieczyszczenie wody i niepokojenie powodowane przez wędkarzy i wczasowiczów. Zabijano je niegdyś dla kolorowych piór i przez wyławianie ryb. Obecnie wdraża się postępowanie polegające na niszczeniu „czatowni” tego ptaka, zamiast jego masowego tępienia

13 CIEKAWOSTKI

14

15

16 GALERIA

17 BIBLIOGRAFIAA wikipedia
Prywatne informacje- Harcerski Klub Zimorodek Zdjęcia

18 AUTOR: Sylwia Banach kl. II c


Pobierz ppt "ZIMORODEK."

Podobne prezentacje


Reklamy Google